لحظات فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی؛ حذف ایتالیا به دست کره‌جنوبی (۲)

در صفحۀ مخصوصی که برای جام جهانی ۲۰۱۸ داریم، پرونده‌ای برای لحظات فراموش‌نشدنی جام جهانی تدارک دیده‌ایم. پیش‌از‌این درمورد ضربه سر زیدان (۱ و ۲ و ۳ , ۴) و گل‌به‌خودی مرگبار اسکوبار (۱ و ۲ و ۳) نوشتیم. اینک از حذف ایتالیا توسط کره جنوبی می‌گوییم. کم‌کم به گذشته‌های دورتر هم خواهیم رفت، به رونالدو در فرانسه و رودی فولر و… . با روزچین همراه باشید.

حذف ایتالیا به دست کره‌جنوبی

دوباره ۱۹۶۶

پارک دو ایک، دروازه‌بان تیم ملی کره‌شمالی در جام‌جهانی ۱۹۶۶ که سابقۀ پیروزی برابر ایتالیا را در آن جام داشت، آن روز بازی کره‌جنوبی و ایتالیا را از تلویزیون مشاهده می‌کرد. او در این دوره جام‌جهانی طرفدار سرسخت همسایه جنوبی‌شان بود. پس از پایان جام‌جهانی، او در مصاحبه‌ای گفت: «نتایج تیم کره‌جنوبی باعث افتخار همه مردم شبه‌جزیره کره شده است».

ولی آیا واقعاً کره‌جنوبی توانایی غلبه بر این ایتالیای فوق‌العاده را دارد؟ آن موقع چنین پیروزی برای کره‌ای‌ها دور از ذهن نبود. ایتالیا در بازی با کره‌جنوبی دو مدافع مرکزی اصلی‌اش را به همراه نداشت؛ نستا مصدوم بود و کاناوارو محروم.

با‌وجود‌این، کسی از پیروزی در برابر ایتالیا مطمئن نبود. حتی دولت کره‌جنوبی در اعلامیه‌هایی از هواداران تیم ملی کشورشان درخواست کرد در صورت باخت به ایتالیا، آرامش خود را حفظ کنند و در روند برگزاری مسابقات خللی ایجاد نکنند.

نه دولت کره و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌دانست این مسابقه آبستن چه اتفاقاتی خواهد بود. از همان سوت آغاز مسابقه کره‌ای‌ها پا به پا رقیب نامدارشان پیش می‌رفتند و اصلاً قرار نبود قافیه را به مردان تراپاتونی ببازند. هیدینگ با ترکیب ۳-۴-۳ به‌دنبال آن بود که مهاجمانش دفاع ایتالیا را بی‌وقفه تحت فشار بگذارند و هافبک‌های تیم هم وظیفه داشتند به‌محض به‌دست‌آوردن فرصت، توپ را از کناره‌ها روی دروازه بوفون ارسال کنند.

تنها چهار دقیقه از شروع مسابقه گذشته بود که کره یک ضربه پنالتی به دست آورد. کریستین پانوچی، مدافع با‌تجربۀ آتزوری، سئول کی هیون را در محوطه جریمه سرنگون کرد و داور نقطۀ پنالتی را نشان داد. ولی کره‌ای‌ها قدر این فرصت را ندانستند. بوفون با شیرجه‌ای بلند ضربۀ پنالتی آن جونگ هوان را راهی کرنر کرد.

در عوض، این ایتالیا بود که ابتدا پیش افتاد، ضربۀ کرنر ارسالی فرانچسکو توتی درست روی سر کریستین ویری نشست و بنگ! ویری پس از زدن گل، انگشتش را جلوی دهانش گرفت و ورزشگاه را به سکوت فراخواند؛ ولی نه طرفداران و نه بازیکنان کره قرار نبود به این سادگی‌ها پا پس بکشند. کره‌ای‌ها بازی خودشان را ادامه دادند و با دفاعی‌تر‌شدن ایتالیا، بازیکنان کره در پی یافتن اندک‌ فضاهایی در قلب دفاع آتزوری بودند.

از دست ندهید:  آشنایی با نمادهای جام جهانی فوتبال

بالاخره، آن‌ها در دقیقه ۸۸ به فضایی که می‌خواستند دست پیدا کردند. کریستین پانوچی دوباره ایتالیا را به دردسر انداخت. توپ ارسالی بازیکنان کره به او برخورد کرد و در‌حالی‌که حین از‌دست‌دادن تعادلش سعی در دفع توپ داشت، سئول کی هیون اینبار خودش کار را تمام کرد و توپ را به قعر دروازه بوفون فرستاد. ۱-۱. ورزشگاه منفجر شد.

ایتالیا می‌توانست ورزشگاه در حال انفجار جام‌جهانی دائه‌جون را بلافاصله به سکوتی محض وادار کند، اگر توپ ارسالی دامیانو توماسی به جای پای راست ویری روی پای چپش می‌نشست. چگونه ممکن است بین پای راست و چپ بازیکنی اینقدر تفاوت باشد. بوبو ویری از دو قدمی نتوانست دروازه تقریباً خالی را باز کند. میزبان هم در همان دقایق پایانی فرصت زدن گل دوم را داشت ولی بوفون آن‌قدر هوشیار بود که ضربۀ آزاد چا دو ری را، که با زیرکی از زیر دیواره دفاعی ایتالیا به‌سمت دروازه شلیک شده بود، مهار کند و کار را به وقت‌های اضافی و قانون گل طلایی بکشد.

این دومین جام‌ جهانی بود که در آن قانون گل طلایی اجرا می‌شد. این قانون برای اولین بار در تاریخ جام‌های‌ جهانی در جام‌ جهانی ۹۸ فرانسه به اجرا درآمد. در آن دوره چند بازی به وقت اضافه کشیده شد؛ ولی لورن بلان تنها بازیکنی بود که توانسته بود گلی طلایی به ثمر برساند.

در وقت‌های اضافی هر دو تیم فرصت‌هایی برای گلزنی داشتند، ولی به نظر می‌رسید قرار است ضربات پنالتی تکلیف تیم پیروز را مشخص کند. تا اینکه دقیقه ۱۱۷ کذایی برای ایتالیایی‌ها فرا رسید. لی یونگ پیو از سمت چپ کره توپی را روی دروازه ایتالیا ارسال کرد و آن جونگ هوان با وجود آنکه ۱۰ سانتیمتر از پائولو مالدینی بزرگ کوتاه‌تر بود، توانست توپ را به تور دروازه ایتالیا برساند.

لحظه‌ای فراموش‌نشدنی در تاریخ جام‌جهانی: ایتالیا برای بار دوم با شکست برابر یک تیم آسیایی از مسابقات جام‌جهانی حذف شد. پس از این بازی سه میلیون کره‌ای در خیابان‌های سئول مشغول جشن و پایکوبی بودند. این اتفاق آن‌قدر بزرگ بود که حتی رئیس فدراسیون فوتبال کره‌شمالی هم رسماً به همتای جنوبی‌اش تبریک بگوید.

در سوی دیگر، در فرودگاه مالپنسای میلان خبری از خشم هواداران ایتالیایی‌ نبود، در عوض آن‌ها استقبال پرشکوهی از تیمشان به عمل آوردند. در نظر هواداران فوتبال در ایتالیا، تیم‌شان بازی را نباخته بود، بلکه پیروزی‌شان را کسی دزدیده بود. دزدی اکوادوری به نام بایرون مورنو.

ادامه دارد…

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه