لحظات فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی؛ حذف ایتالیا به دست کره‌جنوبی (۳)

در صفحۀ مخصوصی که برای جام جهانی ۲۰۱۸ داریم، پرونده‌ای برای لحظات فراموش‌نشدنی جام جهانی تدارک دیده‌ایم. پیش‌از‌این درمورد ضربه سر زیدان (۱ و ۲ و ۳ , ۴) و گل‌به‌خودی مرگبار اسکوبار (۱ و ۲ و ۳) نوشتیم.  اینک از حذف ایتالیا توسط کره جنوبی می‌گوییم. بخش اول و دوم این متن را دیروز و پریروز به اشتراک گذاشتیم و در متن بعدی (متن چهارم) داستان ایتالیا و کره به پایان می‌رسد. کم‌کم به گذشته‌های دورتر هم خواهیم رفت، به رونالدو در فرانسه و رودی فولر و… . با روزچین همراه باشید.

حذف ایتالیا توسط کره‌جنوبی

مردی به نام مورنو

روز بعد از بازی روی صفحۀ اول روزنامۀ کوریره دلا اسپورت با حروف بزرگ نوشته شده بود «LADRI»، لادری در زبان ایتالیایی یعنی دزد! تیتر یک گازتا دلا اسپورت هم کلمه «Vergogna!» به معنای شرم بود.

حتی روزنامه معتدل‌تر کوریره دلاسرا هم بسیار خشمگین بود، این روزنامه نوشت: «ایتالیا را از این جام‌جهانی کثیف بیرون کردند، جام‌ جهانی‌ای که در آن داوران و کمک‌داوران نقش قاتل‌ را داشتند. چنین بی‌عدالتی در تاریخ جام‌ جهانی بی‌سابقه بود.»

این موضوع تنها به روزنامه‌های ایتالیا محدود نبود. دولت‌مردان ایتالیا هم نظرات مشابهی داشتند. فرانکو فراتینی یکی از وزرای دولت ایتالیا در آن زمان گفت: «داوری افتضاح بود، یک رسوایی به تمام معنا. به عمرم چنین بازی‌ای ندیده بودم. مثل این است که مسئولان فیفا دور میزی نشسته باشند و تصمیم گرفته باشند تیم ما را از مسابقات بیرون کنند.»

چه عاملی باعث به‌وجود‌آمدن چنین واکنش‌هایی شده بود؟ داوری مورنو در بازی ایتالیا و کره‌جنوبی بسیار بد بود. ولی ایتالیایی‌ها روی دو صحنه در وقت‌های اضافی بیش از هر چیز دیگری تأکید و گلایه داشتند.

ابتدا کارت قرمز ناعادلانه به فرانچسکو توتی. توتی در وقت‌های اضافی بازی در نبردی در محوطۀ جریمۀ کره سرنگون شد. مورنو که فاصله زیادی با صحنه برخورد داشت، تصور کرده بود توتی قصد فریب او و گرفتن ضربۀ پنالتی داشته است؛ در‌نتیجه، توتی را با کارت زرد جریمه کرد و از‌آنجایی‌که این دومین کارت زرد توتی بود، او از مسابقه اخراج شد. اما تصاویر آهسته نشان می‌داد بین او و سونگ چونگ-گوگ، مدافع کره‌جنوبی، برخوردی اتفاق افتاده است. آن صحنه شاید خطای پنالتی نبوده باشد، ولی به طور قطع صحنه‌سازی هم نبود و کارت زرد داور ناعادلانه بود.

چند دقیقه بعد، دامیانو توماسی هافبک آتزوری با فراری دیدنی پشت خط دفاع کره‌جنوبی توپ را در اختیار گرفت و با عبور از دروازه‌بان کره، توپ را وارد دروازه کرد، ولی پرچم کمک داور به نشانۀ آفساید بالا رفت. تصاویر آهسته دوباره حکایت از اشتباه تیم داوری داشت.

دانیله مانوزا در مجلۀ وایز به بررسی عملکرد مورنو در آن بازی پرداخت و نتیجه گرفت واکنش‌های فوتبال‌دوستان ایتالیایی به تصمیمات داور بیش از حد سخت‌گیرانه و تند بوده است.

او در این گزارش می‌نویسد: «عملکرد داوری مورنو در این بازی به گونه‌ای نبود که این‌گونه هدف حملات فوتبال‌دوستان ایتالیایی قرار بگیرد. در بازی‌های مختلفی دیده‌ام که داوران صحنه‌های مشابه صحنۀ آفساید توماسی را آفساید گرفته‌اند (هرچند این تصمیم کمک‌داور بود نه مورنو). البته درباره صحنۀ اخراج توتی باید بگویم داور اشتباه بزرگی کرد، ولی نمی‌توان گفت این کار را عمداً کرده است. به غیر از این صحنه، قضاوت مورنو در باقی دقایق بازی منظقی و عادلانه بود، خصوصاً کارت زرد اولی که به توتی داد».

مانوزیا معتقد است که توتی و ویری در این بازی دو بار با آرنج به صورت بازیکنان کره ضربه زدند و اگر قرار بود مورنو این بازی را برای کره‌جنوبی درآورد، در آن دو صحنه خیلی راحت می‌توانست این دو بازیکن را اخراج کند و احتمالاً کسی هم او را به خاطر چنین تصمیمی سرزنش نمی‌کرد. ولی او صرفاً به دادن کارت زرد بسنده کرد. البته در سوی دیگر هم، مورنو می‌توانست چوی‌جین چئول را به خاطر تکل دوپا روی پای جیانلوکا زامبروتا و کیم تائه یانگ را هم به خاطر ضربه به صورت الکس دلپیرو اخراج کند، ولی نکرد.

طرفداران دو تیم در هر کدام از این صحنه‌ها می‌توانند نظر خود را داشته باشند، ولی اتفاقاتی که در بازی مرحلۀ بعد بین کره‌جنوبی و اسپانیا رخ داد و کره با اتفاقات داوری حکم حذف لاروخا را امضا کرد، سبب شد باور به تئوری توطئه بین طرفداران فوتبال جان بگیرد. در آن بازی دو گل سالم اسپانیا به اشتباه مردود اعلام شد و کره در ضربات پنالتی اسپانیا را حذف کرد و به جمع چهار تیم نهایی جام رسید.

از دست ندهید:  اشک‌ها و لبخند‌های جام‌ جهانی ۲۰۱۴ (۲)

این اتفاقات سبب شد بین هواداران فوتبال در آن سال جوکی ساخته شود با این مضمون که «بچه‌ای برای خرید پیراهن تیم ملی کره‌جنوبی به فروشگاه می‌رود و فروشنده از کودک می‌پرسد پیراهن مدل بازیکنان را می‌خواهی با پیراهن مدل داور را؟»

مورنو نقشی در بازی کره و اسپانیا نداشت، در بازی‌های ایتالیا برابر کرواسی و مکزیک هم که داوری به ضرر ایتالیا بود، داوران دیگری بازی را سوت زده بودند. ولی آش داوری در این مسابقات آن‌قدر شور شد که بلاتر هم لب به اعتراف گشود و گفت در این مسابقات اشتباهات داوری زیادی رخ داده است.

داستان مورنو روز‌به‌روز بزرگ‌تر می‌شد. شایعاتی وجود داشت که مورنو پس از پایان مسابقات و قبل از بازگشت به اکوادور در سفری تفریحی به آمریکا رفته است و حتی خودرویی گران‌قیمت خریده است. ولی او در مصاحبه‌ای با یک روزنامۀ ایتالیایی گفت که در امریکا در منزل خواهرش سکونت داشته است و آن خودروی گران‌قیمتی هم که نقل محافل شده است در واقع یک خودروی اُپل کورسا است که قیمتش حداکثر ۱۰۰۰۰ دلار (کمی کمتر از نصف حقوقی که او برای داوری در جام‌جهانی از فیفا دریافت کرده بود) است.

مورنو حتی پا را از این فراتر گذاشت و گفت در آن مسابقه هیچ تصمیم اشتباهی به ضرر ایتالیا نگرفته است و خطاب به کسانی که معتقدند او بازی را برای کره درآورده است گفت اگر مدرک‌ در این باره دارند ارائه دهند. او در این مصاحبه گفت: «در عمر داوری‌ام هرگز کسی چنین پیشنهادی به من نداده است. نه در اکوادور نه هیچ جای دیگری در دنیا و امیدوارم هیچ‌کس در هیچ‌جایی تن به چنین کاری ندهد».

اتفاقات جام‌ جهانی سبب شد زندگی مورنو در اکوادور هم تحت تأثیر قرار بگیرد. مورنو در سال ۲۰۰۲ خود را نامزد پستی در شهرداری پایتخت اکوادور، کیتو، کرده بود. شعار او در این انتخابات این بود: کارت قرمز به فساد و ناکارآمدی!

اما درست در همان زمان بود که مورنو درگیر مسئلۀ دیگری شد. فدراسیون فوتبال اکوادور او را به دلیل نقشی که در بازی تیم‌های کیتو و بارسلونا اسپورتینگ در لیگ اکوادور داشت، برای ۲۰ مسابقه محروم کرد. در این بازی، مورنو ۱۳ دقیقه وقت تلف‌شده گرفت، طی این ۱۳ دقیقه تیم کیتو ۲ گل زد و بازی را ۴-۳ به نفع خود پایان داد.

در همان زمان تلویزیون رای (RAI) مورنو را به ایتالیا دعوت کرد. این تلویزیون دولتی فیفا را متهم کرده بود که برای جلوگیری از ضرر مالی ناشی از حذف کره میزبان از مسابقات، تصمیم به حذف ایتالیا گرفته بود. این تلویزیون دولتی ایتالیا معتقد بود با حذف کره از مسابقات، فیفا میلیون‌ها دلار سود تبلیغاتی را از دست می‌داد.

ولی حالا، تلویزیون ایتالیا ایدۀ دیگری در سر داشت. آن‌ها به جای شکایت از فیفا تصمیم گرفته بودند خودشان با مورنو تسویه‌حساب کنند. آن‌ها مورنو را به یک برنامه‌ طنز تلویزیونی دعوت کردند و تماشاچیان حاضر در برنامه ترانۀ توهین‌آمیزی برای او خواندند و در نهایت سطل آب یخ را روی سرش خالی کردند.

البته او چند بار دیگر به ایتالیا بازگشت. در سال ۲۰۰۳ او که به‌عنوان داور میهمان برای داوری مسابقات هفت نفره به ایتالیا رفته بود، از سوی تماشاچیان بازی با گوجه گندیده پذیرایی شد.

این اتفاقات سبب شد مورنو کم‌کم از انظار عمومی دور شود. پس از تمام‌شدن محرومیت ۲۰ جلسه‌ای، بلافاصله به‌خاطر اتفاق دیگری برای چند جلسه از قضاوت محروم شد و نهایتاً از داوری مسابقات فوتبال کناره‌گیری کرد.

چند سال بعد دوباره اسم مورنو به سر خط خبرها راه پیدا کرد، ولی اینبار اوضاع برایش بسیار بغرنج شد. او در فرودگاه جان اف کندی نیویورک به دلیل به همراه داشتن چند کیلوگرم هروئین دستگیر و به جرم قاچاق مواد مخدر به ۳۰ ماه زندان محکوم شد!

مورنو که در سال ۲۰۱۲ و پس از تحمل مجازات زندان آزاد شده بود، دلیل این کار را نیاز شدید مالی برای تأمین مخارج درمان بیماری فرزندش عنوان کرد.

ادامه دارد…

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه