پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل گندمی و زیباییِ خانه

گل عنکبوتی (گندمی) و زیباییِ خانه

گل گندمی یک گیاه بسیار شیک و مناسب برای محیط‌های داخلی محسوب می‌شود. برگ‌های دراز و صاف این گل جلوۀ بسیار زیبایی به آن بخشیده است. این گل زیباییِ خانۀ شما را بیشتر می‌کند. با گیاهان آپارتمانی امروز روزچین همراه باشید.

گل گندمی در کنار آنتوریوم، سانسوریا، دیفن باخیا، پوتوس و ژربرا در میان گیاهان تصفیه‌کنندۀ هوا قرار می‌گیرد. اگر نوشته‌های قبلی ما را مطالعه کرده باشید حتما شما هم به اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی روزمره پی برده‌اید. پس اگر قصد نگهداری گل و گیاه در منزل را دارید، با ما باشید.

مختصری از گیاه گندمی

اهمیت گیاهان آپارتمانی
گیاهان آپارتمانی و حس آرامش در خانه

گل گندمی با برگ‌های سبز و ابلق از خانوادۀ Asparagaceae است. نام علمی آن نیز Chlorophytum است. این گل بومی آفریقا بوده و یکی از ساده‌ترین گل‌ها برای نگهداری در خانه به شمار می‌رود و نیاز چندانی به مراقبت ندارد. سریع رشد می‌کند. غده‌هایی که در ریشۀ گیاه وجود دارند توانایی ذخیرۀ غذا و آب را برای آن امکان‌پذیر کرده است. به‌همین‌دلیل، حتی اگر آبیاری را فراموش کنید، بلافاصله از بین نمی‌رود. برگ‌های نازک و طولانی آن با رنگ سبز روشن، ظاهر بسیار خوشایندی به این گل بخشیده است. در بهار و تابستان ساقه‌هایی با گل‌های سفید کوچک از آن بیرون می‌زند. گیاهچه‌های ظریفی هم پس از آن تولید می‌شود که اگر به گیاه مادر متصل باشند، منظرۀ دلچسبی را به‌ وجود می‌آورند. مخصوصاً اگر در سبد آویزان باشند. گل‌های این گیاه در فصل بهار باز می‌شوند و زیبایی آن دو برابر افزایش می‌یابد. گل گندمی نیاز زیادی به ویتامین ندارند، با‌این‌حال، اگر برگ‌ها پیچیده و خشک شدند، می‌توانید از مکمل‌های ویتامینه استفاده کنید. از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیاه آپارتمانی رشد آسان و سازگاری فوق‌العاده آن است.

نور غیرمستقیم بهترین گزینه برای گل گندمی

گیاهان آپارتمانی
گلی مقاوم با رشد سریع

این گیاه نیازی به نور مستقیم خورشید ندارد و تامین نور لازم گیاه به روش غیرمستقیم خواهد بود. در فصول بهار و تابستان می‌توانید گل را به‌راحتی در داخل یا خارج از منزل نگه دارید. اما در زمستان در محیط‌های سربسته یا بالکون سرپوشیده قرار دهید تا از سرمای بیش‌از‌حد محافظت شوند.

هوایِ سرد یا گرم؟

گل و گیاه
برگ‌های نازک و بلند

هوایِ بسیار سر و بسیار گرم برای برگ‌های این گیاه ضرر دارد. گرمای متوسط بهترین دما برای محیط گل گندمی است. حداقل دمای قابل‌تحمل هم ۷٫۵ درجۀ سانتی‌گراد است. به راحتی تحت تأثیر جریان هوا قرار می‌گیرد و باید از این اثر محافظت شوند. اگر گل را در یک محل بادی زیاد قرار دهید، ممکن است برگ‌های آن زرد شود. دقت کنید که در زمستان کنار بخاری یا شومینه قرار نگیرد. گرمای بیش‌از‌حد برای برگ‌ها مضر است. برای تامین رطوبت گیاه نیز در روزهای گرم روی برگ‌ها آب بپاشید.

بهترین ماه برای هرس گل

بهترین زمان برای هرس‌کردن گل عنکبوتی اواخر فصل بهار است. با خشک‌شدن گل‌ها، گل‌ها و شاخه‌هایی را که خشک شده‌اند را هرس کنید.

از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: اسپاتی‌فیلوم یا گل صلح

چندبار در هفته آبیاری نیاز دارد؟

گیاهان و حیوانات
دوستی پیشی چشم سبز و گل گندمی

گل زیبای شما به دلیل داشتن غده‌های موجود در ریشه قابلیت ذخیرۀ آب را دارد. بنابراین در فصل‌های گرم سال دو بار در هفته و در ماه‌های سرد پاییز و زمستان میزان آبیاری گیاه به‌اندازۀ یک بار در هفته کافی است. اگر می‌خواهید گل شما زیباتر باشد، آن را با آب شیر و کلردار آبیاری نکنید. کلر ممکن است باعث خراب‌شدن برگ‌ها شود.

چه زمانی گلدان گیاه را تعویض کنیم؟

گیاهان زینتی
یک گیاه زینتی با برگ‌های زیبا

اگر گل شما زیاد بزرگ و متراکم شده است و غده‌های ریشه‌ای گلدان را پر کرده‌اند، وقت آن است که گل عنکبوتی در یک گلدان بزرگتر قرار گیرد. هر دو سال یک‌بار گلدان گل را عوض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان گل عنکبوتی هم اوایل بهار تا اوایل اردیبهشت است.

روش تکثیر

تکثیر گیاهان
تکثیر گیاه گل عنکبوتی

روش تکثیر این گیاه توسط غده‌های ریشه‌ای وگیاهچه‌های آویزان انجام می‌شود. شما می‌توانید یکی از غده‌های گیاه را جدا کرده و در خاک بکارید تا صاحب یک گل عنکبوتی جدید شوید. همچنین ته گیاهچه‌ها را همچنان که به گیاه مادری متصل است روی خاک گلدان مجزایی بگذارید. وقتی ریشه داد، ساقۀ اتصال‌دهنده به گیاه مادر را بچینید. از‌آنجا‌که تکثیر گل عنکبوتی بسیار آسان است، شما می‌توانید چندین گل گندمی در یک سال داشته باشید. فقط به‌ خاطر داشته باشید که غده‌های ریشه‌ای تا زمانی که جوان هستند، قادر به تکثیر هستند.

فواید گل گندمی برای سلامتی

گل گندمی یکی از گل‌هایی است که برای سلامت انسان بسیار مفید محسوب می‌شود، یعنی در کنار زیبایی و اکسیژن‌سازی برای محیط، فواید دیگری نیز دارد.

گیاهان گلدار
گل‌های زرد و سفید گل گندمی

فواید گل گندمی:

  • هوایِ خانه را تمیز می‌کند
  • بسیاری از آلاینده‌های هوا را جذب می‌کند
  • تقریباً ظرف ۲۴ ساعت، تمام مونوکسید‌کربن را جذب می‌کند. این ویژگی مخصوصاً در خانه‌هایی که سیگار کشیده می‌شود، تأثیر مثبتی دارد. چون هوایِ خانه را با مکیدن سیگار و بوی آن پاک می‌کند.

بیماری‌های گیاه

گل‌های آویزان
گل عنکبوتی بیمار
  • این گیاه آفت خاصی ندارد و ممکن است شته حمله کند.
  • اگر مواد غذایی خاک گیاه کم باشد، نوک برگ‌ها شروع به قهوه‌ای‌شدن می‌کنند.
  • اگر محیط بسیار گرم و نور کم باشد، برگ‌ها رنگ‌باخته و شُل‌و‌وِل و افتاده می‌شوند.
  • اگر در هوای خنک آیاری زیاد باشد، عارضۀ آن به‌صورت رگه‌های قهوه‌ای روی برگ نمود پیدا می‌کند.
  • اگر خاک اطراف ریشه خشک شده باشد برگ‌ها پیچ‌خوردگی پیدا می‌کنند و حاشیه و نقاطی از برگ‌ها قهوه‌ای یا زرد شده و حالت افتادگی به خود می‌گیرند.
  • اگر گیاه شما پرپشت شود ولی جای کافی برای بزرگ‌شدن نداشته باشد، ساقه گیاهچه نمی‌دهد.

اگر شما به گل و گیاه علاقه دارید، گل گندمی زیبا را به محیط خود اضافه خواهید کرد. گل‌های خود را با عشق و علاقه نگه دارید. این کار در زیبایی گل شما تأثیر به‌سزایی دارد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه