لحظات فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی؛ حذف ایتالیا به دست کره‌جنوبی (۴)

در صفحۀ مخصوصی که برای جام جهانی ۲۰۱۸ داریم، پرونده‌ای برای لحظات فراموش‌نشدنی جام جهانی تدارک دیده‌ایم. پیش‌از‌این درمورد ضربه سر زیدان (۱ و ۲ و ۳ , ۴) و گل‌به‌خودی مرگبار اسکوبار (۱ و ۲ و ۳) نوشتیم. اینک از حذف ایتالیا از جام جهانی ۲۰۰۲ می‌گوییم. پیش از‌این سه متن اول را برای شما به اشتراک گذاشتیم، اینک به متن چهارم و نهایی می‌رسیم. پس از این متن، کم‌کم به گذشته‌های دورتر هم خواهیم رفت، به رونالدو در فرانسه و رودی فولر و… . با روزچین همراه باشید.

حذف ایتالیا از جام جهانی ۲۰۰۲

پیروزی کره‌جنوبی بر ایتالیا اتفاقات زیادی برای بازیکنان و مربی این تیم در پی داشت. گاس هیدینگ در این کشور به شخصیت ملی و محترم تبدیل و شهروند افتخاری کره‌جنوبی شد. پاداش‌های مالی که به این مربی هلندی اعطا شد خود یک کتاب کامل است. حتی خطوط هوایی کره ایر اعلام کرد پروازهای این خطوط هوایی برای همیشه برای هیدینگ رایگان خواهد بود. پس از پیروزی کره بر اسپانیا، نام ورزشگاه جام‌جهانی گوانگجو هم به ورزشگاه گاس هیدینگ تغییر کرد.

البته نتایج کره‌جنوبی فقط زندگی این پیرمرد هلندی را تغییر نداد. بازیکنان تیم ملی کره هم به لطف درخشش در بازی‌های جام‌جهانی راهی بهترین باشگاه‌های فوتبال اروپا شدند. اما در این میان اوضاع برای آن هوانگ، زنندۀ گل طلایی به ایتالیا، به این خوبی پیش نرفت. او پیش از جام‌ جهانی در تیم پروجا در سری‌ آ ایتالیا بازی می‌کرد، هرچند بازی‌های خیلی درخشانی در این تیم نداشت و در طی دو فصل تنها پنج گل به ثمر رسانده بود. گل طلایی او به ایتالیا و اتفاقات آن بازی سبب شد اوضاع برای او در ایتالیا به کل عوض شود.

لوسیانو گائوچی رئیس پروجا به‌قدری از اتفاقات آن بازی عصبانی بود که گفت: «او هرگز پایش را به خاک ایتالیا نخواهد گذاشت. او در این سال‌ها فقط یک بازی خوب انجام داد، آن هم برابر ایتالیا بود. رفتار او غرور ما را جریحه‌دار کرده است. کسی که فوتبال ایتالیا را به خاک سیاه نشانده است در تیم من جایی ندارد.»

البته گائوچی پس مشاهده واکنش جهانی به صحبت‌هایش و متهم‌شدن به نژادپرستی خیلی زود حرف‌هایش را پس گرفت. پروجا هم نه تنها این بازیکن را اخراج نکرد، بلکه مجبور شد قرارداد قرضی او را یک فصل دیگر تمدید کند.

در مقابل این آن هوانگ بود که درخواست پروجا را رد کرد، ولی تلاشش برای پیوستن به یک تیم دیگر اروپایی بی‌نتیجه ماند. او سرانجام راهی جی‌لیگ ژاپن و تیم شیمیزو اس‌پالس شد. هرچند بعداً در لیگ‌های کشورهای فرانسه، آلمان و چین هم بازی کرد.

در این حال، مالدینی، مردی که شاید اگر کمی بیشتر از آن‌هوانگ می‌پرید هیچ‌یک از این داستان‌ها به وجود نمی‌آمد، از بازی‌های ملی خداحافظی کرد. یکی از بزرگ‌ترین مدافعان تاریخ که در رده باشگاهی به همه افتخارات دست‌ یافت، ولی در عرصه ملی جز شکست چیزی در کارنامه نداشت. مالدینی سه بار با ایتالیا به جام‌جهانی صعود کرد و هر سه دوره در ضربات پنالتی از مسابقات حذف شدند.

این شرایط برای او غیرقابل تحمل بود و او پس از ۱۲۶ بازی ملی که در ۷۴تای آن‌ها بازوبند کاپیتانی را بر بازو بسته بود، از مسابقات ملی خداحافظی کرد.

جان برودکین روزنامه‌نگار گاردین در روز بعد از بازی در گاردین نوشت: «کره‌جنوبی با گل طلایی آن‌هوانگ ایتالیایی‌ها را مغموم به کشورشان بازگرداند».

صبح بعد از بازی طرفداران فوتبال ایتالیا در شوک بودند و طرفداران پروجا بیش از بقیه تأسف می‌خوردند. بازیکنی که در فصل قبل تنها یک گل زده بود، حالا فوتبال سرزمین چکمه را به زانو درآورده بود و کل کشور را در بهت فرو برده بود.

از دست ندهید:  لوگوهای جام جهانی از ۱۹۳۰ اروگوئه تا ۲۰۱۸ روسیه

ایتالیای ۲۰۰۲ تیمی بود که حتی می‌توانست مدعی قهرمانی جام باشد. اما حالا مردم این کشور به جای افتخار بردن جام، با شکستی شرم‌آور و با دستی خالی این رقابت‌ها را ترک می‌کردند. شرمی که شاید با باخت مقابل کره‌شمالی در جام‌جهانی ۱۹۶۶ قابل مقایسه بود.

ایتالیا برای رسیدن به مرحلۀ یک چهارم نهایی تنها سه دقیقه کم آورد. پس از گل ویری در نیمۀ اول، شاید هیچ‌کس انتظار چنین اتفاقاتی را نداشت. تا دقایق پایانی بازی آن‌ها خود را حریف اسپانیا در دور بعد می‌دیدند، ولی اینبار شانس با لاجوردی‌پوشان همراه نبود.

اشتباه پانوچی در دقیقه ۸۸ و تلاش مفتضحانه او برای دفع توپ با ضربه نهایی سئول کی هیون همراه شد و اخراج توتی در وقت‌های اضافی کره‌جنوبی را از نظر روانی در موقعیت برتر قرار داد. قانون گل طلایی یعنی هر اشتباهی آخرین اشتباه خواهد بود و تیمی که این اشتباه را مرتکب شد، تیم آبی‌پوش میدان بود.

انتظار می‌رفت پس از چنین حذفی تراپاتونی همچنان در سمت مربیگری ایتالیا باقی بماند. در آن زمان ایتالیایی‌ها و شاید بسیاری از فوتبال‌دوستان در سراسر جهان احساس می‌کردند حق ایتالیا پایمال شده است. آن‌ها به اشتباه داور در مردود کردن گل توماسی و اخراج ناعادلانه توتی اعتراض داشتند.

بسیاری از مردم ایتالیا حس می‌کردند در بازی‌های بزرگ بدشانس هستند. آن‌ها در جام‌جهانی قبلی در ضربات پنالتی مغلوب فرانسه میزبان شدند و دو سال بعد در دقایق پایانی فینال یورو ۲۰۰۰ و در یک قدمی جام مغلوب گل طلایی ترزگه. حالا آن‌ها با گل طلایی مغلوب میزبان دیگری شده بودند؛ ولی واقعیت این است که تیم تراپاتونی فقط باید خود را سرزنش می‌کرد.

جدای از تکیۀ زیاد تیم به بازی تدافعی، برتری یک گله برابر کره‌جنوبی اندوختۀ مطمئنی برای بردن بازی نبود و کره‌ای‌ها برای به تساوی کشاندن بازی تنها به یک اشتباه از سوی آتزوری نیاز داشتند؛ اشتباهی که پانوچی مرتکب شد. پائولو مالدینی بزرگ نتوانست آن ضربۀ سر را بزند و در آن سوی میدان هم ویری و گاتوزو قدر موقعیت‌های طلایی‌شان را ندانستند. ویری در دقیقه ۹۰ توپ را از دو قدمی دروازه به بیرون زد و گاتوزو در وقت‌های اضافی فرصت تک‌به‌تک با دروازه‌بان را از دست داد.

تیم تراپاتونی در دور گروهی نمایش اسفناکی ارائه داد و به لطف گل تساوی‌بخش دیرهنگام برابر مکزیک و ناتوانی کرواسی در شکست اکوادور راهی دور یک‌هشتم نهایی شده بود. البته تا اینجای کار مشکلی نبود، چون ایتالیا همیشه تورنمنت‌ها بزرگ را با نتایج ضعیف شروع می‌کند.

چیزی که ایتالیایی‌ها را خیلی ناراحت می‌کرد این بود که مقابل تیمی بازی را واگذار کرده بودند که فوتبالش اصلاً قابل‌قیاس با فوتبال ایتالیا نبود. ایتالیا تا پیش از این باخت در جام‌های جهانی مختلف با شکست برابر تیم‌های هلند، فرانسه، آرژانتین، برزیل و دوباره فرانسه از رقابت‌ها حذف شده بود. باخت برابر این تیم‌های بزرگ البته دردناک است ،ولی شرم ناشی از باخت به چنین تیم‌هایی با باخت برابر کره‌جنوبی اصلاً قابل قیاس نبود.

ایتالیا پس از گل ویری بازی را در دست داشت. آن‌ها با پاس‌های کوتاه و بستن فضاها تیم کره را کاملاً مهار کرده بودند. همه‌چیز خوب پیش می‌رفت تا اینکه خودشان کار را خراب کردند. کره در نیمۀ دوم مالکیت توپ را در اختیار داشت ولی موقعیتی به دست نمی‌آوردند. خط میانی آتزوری شاید خیلی خلاقانه بازی نمی‌کرد، ولی جنگنده و پر‌تلاش بودند.

پس چه شد که ایتالیا برنده از بازی خارج نشد؟ مردان هیدینگ می‌دانستند تیمی که دیرتر ناامید شود برندۀ بازی خواهد بود.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه