لحظات فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی؛ گل فوق‌العاده دنیس برکمپ (۱)

در صفحۀ مخصوصی که برای جام جهانی ۲۰۱۸ داریم، پرونده‌ای برای لحظات فراموش‌نشدنی جام جهانی تدارک دیده‌ایم. پیش‌از‌این درمورد ضربه سر زیدان (۱ و ۲ و ۳ , ۴) و گل‌به‌خودی مرگبار اسکوبار (۱ و ۲ و ۳) نوشتیم. در این متن به گل فوق‌العاده دنیس برکمپ می‌پردازیم. با روزچین همراه باشید.

گل فوق‌العاده دنیس برکمپ

جام‌جهانی ۱۹۹۸، مهاجم تیم ملی هلند برای کنترل توپ، دریبل مدافع پیش رو و گشودن دروازۀ حریف توپ را تنها سه بار لمس کرد و اینگونه یکی از زیباترین گل‌های تاریخ جام‌های جهانی را به ثمر رساند و تیمش را راهی دور بعد کرد.


بابی‌ مور، کاپیتان سابق تیم ملی انگلستان، در عمرش هیچ وقت پادری حمام نخرید. مایک سامربی، که در سفرهای تیم انگلستان هم اتاقی بابی مور بود، می‌گوید: «بابی تنها آدم روی زمین بود که هر وقت از حمام بیرون می‌آمد بدنش خشک بود. بابی قبل از خروج از حمام یک پایش را کامل با حوله خشک می‌کرد و پس از آنکه آن را از حمام بیرون می‌گذاشت، به‌سراغ خشک‌کردن بقیه بدنش می‌رفت. این عادت مور برای آن‌ها که بازی‌های بی‌نقص و ناب این بازیکن را دیده بودند عجیب نبود. عادت غیرمعمول دیگر بابی دقت وسواس‌گونه او در مرتب‌کردن کمد لباس‌هایش بود. تیانا همسر اول بابی در فیلم بابی مور به روایت کسی که او را بهتر از همه می‌شناسد می‌گوید: «بازکردن کمد لباس بابی لذتی از جنس لذت زیبایی‌شناختی به آدم می‌داد».
مشکل‌پسندی بابی مور نوعی از کمال‌گرایی در دنیای فوتبال بود. شیوۀ تمرینی پیترشیلتون، دروازه‌بان سابق تیم ملی انگلستان و کریستیانو رونالدو هم نمونه‌های زمخت‌تری از این نوع کمال‌گرایی است. تیکی‌تاکای تیم‌های تحت هدایت پپ گواردیولا یا بازی هنرمندانۀ اریک کانتونا هم نمونه‌های دلپذیرتر چنین کمال‌گرایی در فوتبال به شمار می‌آیند.
حاصل جمع همۀ این کمال‌گرایی‌ها در وجود اسطورۀ فوتبال سرزمین لاله‌های نارنجی تجسم می‌یابد. غایت کمال‌گراها: دنیس برکمپ. تیری هانری درباره ‌دنیس برکمپ می‌گوید: «من عاشق همه چیز او هستم، ولی چیزی که بیش از همه درباره او دوست دارم شیوۀ تمرین‌کردنش است، چون باید همه چیز برای او بی‌نقص باشد». برکمپ هم از خود انتظارات غیرواقعی داشت، او بسیار مرتب و بسیار پاکیزه بود. پاتریک ویرا هم‌تیمی او در تیم آرسنال می‌گوید: «برای آنکه بتوانی مثل برکمپ پاس بدهی باید همه چیز را بی‌نقص بخواهی. همه‌چیز دنیس بی‌نقص بود.»
کمال تم اصلی کتاب سکون و سرعت به قلم دنیس برکمپ است. او در چکیدۀ این کتاب می‌نویسد: «شما برای خود اهدافی تعیین می‌کنید و وقتی به آن‌ها دست می‌یابید، به‌دنبال چیزی بیشتر هستید و به ورای آن‌ها چشم می‌دوزید و خواسته‌هایتان دائماً بیشتر و بیشتر می‌شود و در نتیجه شرایط موجود هیچوقت راضی‌تان نمی‌کند. شما به دنبال کمالید. از قله‌ای بالا می‌روید و پشت آن قله‌ای بلندتر می‌بینید.»
در چهارم جولای ۱۹۹۸، برکمپ بلندترین قله را در ۱۱/۲ ثانیه فتح کرد؛ مدتی زمانی که برای سه بار لمس توپ و زدن آن گل فوق‌العاده در دقایق پایانی بازی با آرژانتین نیاز داشت و این‌گونه هلند را به نیمه‌نهایی جام‌جهانی رساند. «بی‌نقص» واژه‌ای بود که آن شب روود گولیت برای توصیف گل برکمپ به کار برد. خود برکمپ بعدها در مصاحبه‌ای گفت: «هیچ‌وقت نمی‌توانید بازی بی‌نقصی انجام دهید، ولی فکر می‌کنم آن لحظه بی‌نقص بودم.»
ویتنی هیوستن، خوانندۀ فقید آمریکایی، در ترانه پرشورش به اسم در لحظه‌ای از زمان (In One Moment In Time) با التماس می‌خواند: «به من آن لحظه‌ای را بده که در آن چیزی بیش از آنچه که می‌توانم، باشم.» برکمپ چنین لحظه‌ای را در عمرش تجربه کرده است. او می‌گوید: «این همان لحظۀ ناب است. پس از دو بار لمس توپ آن لحظه خاص فرا رسید. انگار همۀ لحظات زندگی‌ را برای رسیدن به این لحظه سپری کرده‌ای.»
ادامه دارد…

از دست ندهید:  تصاویری از بازی بلژیک-انگلستان

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه