تمام آنچه باید در مورد میگرنی‌ها بدانید (۱)

برای سردرد چی خوبه ؟

احتمالاً همۀ شما در اطرافتان افرادی را دارید که به سردردهای میگرنی مبتلا هستند. به‌عنوان فردی که از بیرون به میگرن نگاه می‌کنید و خودتان به آن مبتلا نیستید، این بیماری ممکن است تا حدی برایتان مرموز باشد. احتمالاً می‌دانید که درد میگرن غیرقابل‌تحمل و تضعیف‌کننده است، اما اینکه میگرنی‌ها چه احساسی هنگام سردرد دارند، چیزی‌ست که نمی‌دانید. در ادامه با روزچین همراه باشید و تمام آنچه را باید در مورد میگرنی‌ها بدانید، در این مطلب و مطالب بعدی بخوانید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

میگرن چیست؟

میگرنی‌ها دوست دارند مردم چه چیزهایی را در مورد آن‌ها درک کنند؟ برای پاسخ به این سؤال پنچ زن مبتلا به میگرن مورد مطالعه قرار گرفتند. دکتر میا مینِن، متخصص مغز و اعصاب و مدیر بخش سردرد در مرکز پزشکی نیویورک لانگون، در این مورد بیشتر توضیح خواهد داد.

میگرن فقط یک سردرد نیست

میگرنی‌ها

در مطالعۀ انجام‌شده، اولین مسئله‌ای که میگرنی‌ها به آن اقرار کردند این بود که میگرن تنها یک سردرد نیست. خیلی از افراد دچار دردهای نقطه‌ای در قسمت پیشانی و سر می‌شوند، اما همۀ این دردها میگرن نیستند. کریلین وایتهد که ۱۳ سال است با میگرن دست‌وپنجه نرم می‌کند، می‌گوید: «وقتی یک سردرد معمولی می‌گیرم بسیار خوشحال می‌شوم، زیرا میگرن تنها به درد سر محدود نمی‌شود.» میگرن می‌تواند یک یا هر دوطرف سر را درگیر کند و معمولاً با شدت زیاد همراه است. تهوع، استفراغ، حساسیت شدید به نور و صدا و همچنین لکنت زبان از دیگر علائم میگرن هستند. برای آشنایی بیشتر با علائم میگرن می‌توانید به مقالۀ آشنایی با میگرن مراجعه کنید.

میگرن یک بیماری ناتوان‌کننده است

میگرنی‌ها

طبق یک مطالعۀ علمی که در سال ۲۰۱۳ در مجلۀ رنج سردرد منتشر شد، میگرن هفتمین بیماری ناتوان‌کننده در سطح جهان است. دکتر مینن می‌گوید که در واقع معیاری وجود دارد که نشان می‌دهد میگرن تا چه اندازه می‌تواند به زندگی فرد آسیب برساند و آن هم تست ارزیابی معلولیت میگرن است. در این تست شدت ناتوان‌کنندگی میگرن بر اساس برخی پارامترها مشخص می‌شود. برای مثال تعداد روزهایی که فرد به‌علت میگرن به محل کار یا مدرسه نرفته است، تعداد روزهایی که مناسبت‌های اجتماعی و خانوادگی را از دست داده‌ است و میزان ناتوانی در انجام کارهای روزمره از جملۀ این پارامترها هستند.

از دست ندهید:  انواع سردرد و نحوۀ درمان آن‌ها (۱)

میگرن طولانی‌تر از سردردهای معمولی‌ست

میگرنی‌ها

یک سردرد میگرنی می‌تواند برای ساعت‌ها و حتی روزها ادامه داشته باشد. بازۀ زمانی سردردهای میگرنی بین ۴ ساعت تا ۷۲ ساعت است و در برخی موارد حتی بیشتر از این میزان هم به طول می‌انجامد. سردردهایی که علائم کمتری دارند، مدت‌زمانشان نیز کمتر است و راحت‌تر درمان می‌شوند. شایع‌ترین نوع سردرد، سردرد تنشی‌ست که به‌علت انقباض ماهیچه‌های صورت و گردن و شانه‌ها به وجود می‌آید. علت وقوع این نوع سردرد، استرس و اضطراب و یا افسردگی‌ست. بیشتر سردردهای غیرمیگرنی بدون نسخه و با تغییر شیوۀ زندگی درمان می‌شوند، اما سردردهای میگرنی این‌چنین نیستند.

بیش از یک نوع میگرن وجود دارد

میگرنی‌ها

به‌طورکلی دو نوع میگرن وجود دارد، میگرن همراه با اورا و میگرن بدون اورا. اورا نوعی اختلال بصری‌ست که در بخش‌ قبلی در مورد آن توضیح دادیم. اورا حدود یک ساعت قبل از حملۀ میگرنی اتفاق می‌افتد. علائم سردردهای همراه با اورا می‌تواند شامل ازدست‌دادن بینایی و لکنت زبان و بی‌حسی عضلانی باشد. گاهی‌اوقات هم ممکن است افراد دچار اورا شوند، بدون آنکه میگرن داشته باشند. درحقیقت اورا تنها برای میگرنی‌ها نیست. در صورتِ داشتن علائم بالا بهتر است با پزشک مشورت کنید، زیرا این علائم ممکن است نشانه‌های سکتۀ مغزی نیز باشند.

نوع دوم سردردهای میگرنی، میگرن مزمن یا قاعدگی‌ست. اگر نیمی از ماه سردرد داشته باشید و این امر برای سه ماه متوالی تکرار شود، احتمالاً به میگرن مزمن دچار هستید. زنان مبتلا به میگرن قاعدگی، دارای دردهای ناشی از تغییرات هورمونی، در طول دورۀ قاعدگی یا قبل و بعد از آن هستند.

آنچه باید در مورد میگرنی‌ها بدانید، به همین موارد ختم نمی‌شود. اگر می‌خواهید شریک میگرنیتان را به‌خوبی درک کنید، بخش‌های بعدی این مقاله را از دست ندهید.

منبع: Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه