دوروتی لانگ؛ عکاس مستند رکودِ بزرگ

دوروتی لانگ عکاس مستند رکورد بزرگ

دوروتی لانگ بزرگ‌ترین عکاس مستند آمریکایی است. او بیشتر به‌خاطر ثبت رکوردهای تاریخیِ بزرگ و عکس‌های گرفته‌شده از کارگران مزرعۀ نخود و مهاجران شناخته شده است. با گزارش تصویری امروز هنرمندان زن روزچین همراه باشید.

دوروتی لانگ عکاس تصویر معروف مادر مهاجر آویخته‌شده از دیوار کتابخانۀ واشنگتن است. عکاسی که الیزابت پارتریج کتابی به نام دوروتی لانگ: تکه‌ای آذرخش به چنگ بیاور در موردش منتشر کرده است. او عکاسی پرتره ثروتمندان را واگذاشت تا به وقایع‌نگاری وضعیت آمریکا بپردازد.

دوروتی لانگ صاحب اثر معروف رکود بزرگ

عکاسان زن
عکس مادر مهاجر معروف به رکود بزرگ

دوروتی لانگ (Dorothea Lange) متولد ۱۸۹۵ و متوفی ۱۹۶۵ میلادی است. بیش از چهار دهه به عکاسی پرداخت. نامزد دریافت جایزۀ اسکار شد. لانگ با ظهور رکود بزرگ جهان که یک دهه قبل از جنگ جهانی دوم شروع شد، دوربین خود را برداشت و در خیابان‌های سانفرانسیسکو برای عکاسی به‌راه افتاد. عکس‌های حاصل‌شده منجر به همکاری او با ادارۀ امنیت مهاجرین شده و به‌عنوان یک عکاس مستند شناخته شد. در سال ۱۹۱۹ در سن بیست‌و‌سه سالگی دوروتی لانگ با جدیت یک استودیوی پرتره در سانفرانسیسکو باز کرد. در طول جنگ جهانی دوم، لانگ تصاویر وحشتناکی از جابه‌جایی اجباری و بازداشت آمریکایی‌های ژاپنی را مشاهده و ثبت کرد. در سفرهای جهانی به آسیا، آمریکای‌جنوبی و مصر در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهۀ ۱۹۶۰ فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داد. سال‌های آخر زندگی لانگ بسیار پربار بود. او عکاسی خود روی زنان آمریکایی با موضوع خانه جایی است که… ادامه داد. مجلۀ او مناظره شخصی خود را در مورد اینکه آیا او یک صنعت‌گر است یا هنرمند، منعکس کرد و اینکه آیا تلاش‌های او برای سند‌سازی شرایط انسان‌ها باید «هنر» در نظر گرفته شود! تلاش نهایی دوروتی لانگ در زندگی کاری، زمانی بود که از سرطان غیرقابل‌درمان مری در‌حال مرگ بود. او در‌حال آماده‌سازی یک نمایشگاه از کارهای تولیدشده در گذشته برای موزه هنر مدرن (MoMA) بود. با وجود دقت در انتخاب تصاویر برای این نمایشگاه، لانگ زنده نماند تا نتیجه را ببیند و در ۱۱ اکتبر ۱۹۶۵، در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

از دست ندهید:  حقوق زنان؛ آزار خیابانی، سهم زنان

در زیر عکس‌های دوروتی لانگ از رکود بزرگ پیش از جنگ جهانی دوم، بررسی شرایط زندگی کارگران مزرعه و خانواده‌های آن‌ها و اردوگاه مهاجران در شهرهای ایالات متحده به‌خصوص کالیفرنیا را مشاهده خواهید کرد.

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه