پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل پیله‌آ و شرایط نگهداری آن

گل پیله‌آ و شرایط نگهداری از آن

گل پیله‌آ یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی زیبا و پرطرفدار است. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است. با خطوط نقره‌ای که روی برگ‌ها وجود دارد، به عنوان یک گل زینتی خواهان زیادی دارد. با گیاهان آپارتمانی روزچین همراه باشید.تا امروز با گیاهان آپارتمانی مثل سانسوریا، آنتوریوم، پوتوس، دیفن باخیا و ژربرا، بامبو آشنا شدید و چند گیاه گلدار و زیبا مثل آزالیا، سینره، کالانکوآ و سنبل را شناختید. هدف روزچین آگاه‌بخشی نسبت به اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی امروز است. امروز یک گل جدید را به شما معرفی می‌کنیم.

گل پیله‌آ را بیشتر بشناسیم…

گل پیله‌آ
خطوط نقره‌ای برگ‌های پیله‌آ شبیه برف نشسته روی گل

گل پیله‌آ  Pilea با ۶۰۰-۷۱۵ واریته، بزرگ‌ترین گونۀ گیاهان گلدار و از خانوادۀ گیاهان Urticaceae است. نام انگلیسی آن aluminium plant می‌باشد. پیله‌های رونده و بوته‌ای انواع زیادی دارند. پرورش آن‌ها آسان است. پیله‌آ کادئرتی از همه آسان‌تر است. در هر خاکی توانایی رشد دارد. گیاهی با برگ‌های نقره‌ای و زیبا است. این گیاه که بومی چین و ویتنام است در پایان تابستان گل‌های کرم و سفید باز می‌کند. مهم‌ترین شرط درمورد این گیاه تامین رطوبت گیاه است. مادامی که رطوبت آن تامین شود، نگهداری آن آسان و بدون دردسر است. این گیاه آپارتمانی چند‌ساله است. سرعت رشد بالایی به‌خصوص در شرایط گرمسیری دارد. پیله‌آ در تابستان گل‌های کوچک با رنگ روشن می‌دهد. این گل‌ها هرچقدر هم که زیبا باشند، بعد از مدت زمان کوتاهی می‌ریزند. اما مهم‌ترین دلیل ترجیح این گل برای نگهداری در خانه، برگ‌های ظریف آن است.

تکثیر گل

گیاهان خانگی
پیله‌آ واریتۀ cadierei

شما می‌توانید قسمت‌های جوانه‌زده را از ساقه گیاه جدا کنید. با این کار هم به رشد سالم گل کمک می‌کنید و هم گل پیله‌آ جدیدی خواهید داشت. این گل زیبا به‌راحتی توسط قلمۀ ساقه تکثیر می‌شود. یعنی اگر شما ساقه را بریده و در گلدان دیگری بکارید، بلافاصله شروع به رشد خواهد کرد. فقط رطوبت لازم گیاه را تامین کنید. برگ‌های پیله‌آ بعد از مدتی می‌ریزد، حتی اگر خوب و درست از آن مراقبت کرده باشید. پس هر سال با قلمه، گیاه جدیدی را تولید کنید. زمان مناسب برای تکثیر و قلمه‌زدن اگل پیله‌آ فصل بهار و تابستان است.

خاک مرطوب را دوست دارد

گیاهان سایه دوست
پیله‌آ واریتۀ repens

سعی کنید خاک را در تمام طول سال مرطوب نگه دارید. خاک گل پیله‌آ را از مواد مغذی غنی کنید. خاک هلندی بهترین خاک برای گل پیله‌آ است. لازم است در فصل‌های بهار و تابستان دوبار در ماه از کودهای مایع استاندارد به خاک گیاه داده‌ شود.

در محیط نیمه‌سایه قرار دهید

واریته‌های پیله‌آ
پیله‌آ واریتۀ mollis

محیط‌های خنک را دوست دارد. محیط‌های نیمه‌سایه، اما روشن برای پیله‌آ مناسب است. نور مستقیم خورشید نوک برگ‌ها را می‌سوزاند. در شب‌های سرد از کنار پنجره دور نگه دارید. دمای محیط در زمستان نباید به زیر ۱۰ درجۀ سانتی‌گراد برسد. گرمای متوسط مناسب‌ترین دما برای گل پیله‌آ محسوب می‌شود.

از دست ندهید:  عکس گل های زیبا در رنگین کمانی از رنگ

ساقه‌های قدیمی را بزنید

انواع گیاهان آپارتمانی
پیله‌آ واریتۀ microphylla

اگر تعداد برگ‌های ریخته‌شده از ساقه‌های قدیمی زیاد شده است، می‌توانید این ساقه‌ها را بِبُرید. در ضمن برگ‌ها را غبارروبی کنید تا برگ‌ها بتوانند تامین رطوبت لازم گیاه را بهتر انجام دهند.

به مقدار آبیاری دقت کنید

گیاهان آب دوست
پیله‌آ واریتۀ peperomioides

از بهار تا پاییز با خشک‌شدن خاک پای گلدان، پیله‌آ را آبیاری کنید. در زمستان مقدار آبیاری را کم کنید. بهتر است از آب ولرم برای آبیاری استفاده شود. اگر برگ‌ریزان گل به دلیل ساقه‌های قدیمی نیست و در ساقه‌های جوان هم این پدیده را می‌بینید، پس بیش‌از‌حد آبیاری می‌کنید. در صورت آبیاری زیاد، باید خاک تازه هم اضافه کنید تا گیاه در اثر آب زیاد از بین نرود. آبیاری باید منظم باشد. خاک نباید خیلی مرطوب باشد.

گل پیله‌آ رطوبت را دوست دارد

گیاهان آپارتمانی
پیله‌آ واریتۀ norfolk

این گل آب را دوست دارد، پس محیط را مرطوب نگه دارید و هر روز روی برگ‌ها آب بپاشید. در ماه‌های زمستان باید آب کمی به این گیاه داده شود. در تابستان بهتر است رطوبت لازم را با اسپری‌کردن آب به برگ‌های گل به‌طور مداوم فراهم کنید.

تعویض گلدان

گیاهان زینتی
پیله‌آ واریتۀ nummulariifolia

بهترین زمان برای تعویض گلدان گل پیله‌آ فصل بهار است. اگر قطر گل شما به ۷ سانتیمتر رسیده است، با دقت زیاد گل را با همان خاک گلدان قبلی برداشته و در گلدان جدید قرار دهید.

مشکلات نگهداری گل پیله‌آ

مشکلات گیاهان
بیماری‌های گل پیله‌آ
  • کنۀ قرمز آفت پیله‌آ محسوب می‌شود. پس دقت کنید.
  • اگر گیاه را در هوای سرد نگه دارید یا از کمپوست مرطوب برای خاک گیاه استفاده کنید، در زمستان برگ‌های گیاه خواهند ریخت. البته بوتۀ‌های سالم هم تا حدودی ریزش برگ دارند.
  • اگر در فصل زمستان بیش از اندازه آبیاری کنید برگ‌ها پژمرده می‌شوند، رنگ خود را از دست می‌دهند و می‌ریزند. ساقۀ گیاه هم پوسیده می‌شود.
  • اگر گیاه بیش‌از‌اندازه در سایه نگه داشته شود، رنگ برگ‌ها برگشته و حاشیۀ برگ‌ها قهوه‌ای می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل، گل پیله‌آ را به محیط روشن‌تر ببرید. اما اگر روشنایی محیط مناسب است، پس احتمالاً محیط دچار افت دما شده است.
  • اگر روی برگ‌ها نقاط خاکستری یا خطوط زخمی می‌بینید، مربوط به قارچ بوتری‌تیس است. برای رهایی از این قارچ، سم قارچ‌کش تهیه و سمپاشی کنید.
این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه