زنان عکاس؛ ویوین مایر، رازی در صندوقچۀ تاریخ

زنان عکاس و ویوین مایر

در ادامۀ معرفی زنان عکاس، امروز در حوزۀ عکاسی با معرفی ویوین مایر، عکاس خیابانیِ آمریکایی در خدمت شما هستیم.

ویوین مایر کیست؟ این بانوی عکاس ده‌ها‌ هزار عکسی که بیشتر آن‌ها را هرگز چاپ نکرد، با چه انگیزه‌ای ثبت کرد؟ با گزارش تصویری زنان هنرمند روزچین همراه باشید.

زنان عکاس حرفه‌ای؛ ویوین مایر

زنان عکاس
زنی ناشناخته در دنیای عکاسی

ویوین دوروتی مایر (Vivian Dorothy Maier) در یکم فوریه ۱۹۲۶ در نیویورک از مادری فرانسوی و پدری اتریشی به دنیا آمد. مایر یکی از زنان عکاس آمریکایی‌ست که دیر به دنیا معرفی شد. کار اصلی مایر پرستاری از بچه‌ها بود. او چهل سال به‌عنوان پرستار بچه کار کرد و در اوقات‌ِفراغتش عکاسی می‌کرد. به‌همین‌دلیل بیشتر عکس‌های خود را چاپ نکرد.

او در طول عمر خود بیش از ۱۵۰هزار عکس از مردم و معماری شهرهای نیویورک و شیکاگو و لوس‌آنجلس گرفت. دوربین عکاسی مایر همیشه همراهش بود و از صحنه‌هایی که به نظرش جالب بودند عکس می‌گرفت. مایر سفرهای طولانی‌مدت بسیاری رفته بود و کشورهای مختلفی را دیده بود؛ از مصر، تایلند، یمن، هند و چین گرفته تا سراسر آمریکای جنوبی.

در دهه ۱۹۶۰، هزاران عکس از مکان‌هایی یافت شد که رفتن یک زنِ تنها و بیگانه به آنجا، شجاعت و جسارت بسیاری می‌خواست و مایر، آن انسان جسور بود.

از ویوین صوت‌های ضبط‌شدۀ متعددی نیز پیدا شده است که در یکی از آن‌ها می‌گوید: «من فکر می‌کنم هیچ‌چیز برای همیشه نیست.»

ویوین مایر می‌گوید: «ما باید فضا را برای دیگران باز کنیم. این یک چرخ است که شما وقتی سوار آن می‌شوید، باید تا پایان مسیر بروید. پس از آن شخص دیگری این راه را برای رسیدن به انتها خواهد رفت و سپس، افراد دیگری جای آنان را می‌گیرند.»

بسیاری از جزئیات زندگی مایر هنوز معلوم نیست. در دوران کودکی او بین ایالات متحده و فرانسه در رفت‌و‌آمد بود و حتی مظنون به جاسوسی نیز شده بود.

از دست ندهید:  جولیا مارگارت کامرون، عکاس پرتره

ویوین مایر، در ۸۳ سالگی پس از لیزخوردن روی یخ، نتوانست دوباره سلامتی خود را به‌دست آورد و بعد از گذشت چند ماه از رفت‌و‌آمد به بیمارستان، سرانجام در آوریل ۲۰۰۹ درگذشت.

بازکنندگان صندوقچۀ تاریخ

همان‌طور که اشاره شد مایر به عکاسی به‌عنوان یک تفریح نگاه می‌کرد. به‌همین‌دلیل در طول زندگی عکس‌هایش ناشناخته و چاپ‌نشده باقی ماند و بسیاری از نگاتیوهایش را هرگز چاپ نکرد. اما در سال ۲۰۰۷ یک کلکسیونر آمریکایی تعدادی از عکاس‌های مایر را به‌دست آورد. در همان زمان ران اسلتری و رندی پرو، دو کلکسیونر دیگر، تعدادی از عکس‌ها و نگاتیوهای او را در جعبه‌ها و چمدان‌هایش پیدا کردند. عکس‌های ویوین برای نخستین‌بار در ژوئیه ۲۰۰۸ توسط اسلتری در اینترنت منتشر شد، اما این انتشار با استقبال چندانی مواجه نشد.

در اکتبر ۲۰۰۹ ملوفِ آمریکایی، بلاگ خود را به منتخبی از کارهای مایر در سایت فلیکر لینک کرد. این‌بار عکس‌ها با استقبال چشمگیری از سوی هزاران نفر مواجه شد و ستایش منتقدان و موج ابراز علاقه به کارهای مایر را در پی داشت. در سراسر دنیا، نمایشگاه‌هایی از عکس‌های این زن هنرمند برپا شد و زندگی و کار او موضوع کتاب‌ها و فیلم‌های مستند شد. از جمله فیلم Finding Vivian Maier که در سال ۲۰۱۳ ساخته شد و در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو نامزد جایزه اسکار برای بهترین مستند شد. اما یک مسئلۀ اخلاقی در مورد چاپ عکس‌های مایر وجود دارد و آن اینکه آیا مایر از چاپ و انتشار تمام عکس‌هایی که چاپ نکرده بود راضی است یا خیر؟!

به پیشنهاد روزچین، تعدادی از عکس‌های ویوین مایر را مشاهده کنید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه