آشنایی با انواع جوش (۱)

جوش نوعی عارضۀ پوستی‌ست که به احتمال زیاد هر فردی در طول زندگی‌اش آن را تجربه می‌کند. جوش‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند و هر نوع به علتی خاص روی ناحیه‌ای از پوست ظاهر می‌شود. جوش‌ها ممکن است درد یا خطر خاصی نداشته باشند، اما معمولاً بار روانی آن‌ها زیاد است و اعتمادبه‌نفس فرد را خدشه‌دار می‌کنند. اگر شما هم مانند بسیاری افراد دیگر با جوش‌های پوستی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، در این مقاله و بخش‌های بعدی آن با روزچین همراه باشید، تا در ابتدا انواع جوش و به‌تدریج روش‌های پیشگیری و درمان آن را بیاموزید.

انواع جوش

انواع جوش

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

به‌طور‌معمول، جوش‌ها بر اثر نواسانات هورمونی طی سال‌های نوجوانی ایجاد می‌شوند، اما بزرگسالان هم می‌توانند به آن مبتلا شوند. درحال‌حاضر ۱۷ میلیون آمریکایی به جوش مبتلا هستند و این یکی از شایع‌ترین اختلالات پوستی بین بزرگسالان و نوجوانان است.

شناسایی نوع جوشی که به آن مبتلا هستید، کلید طلایی برای درمان است. به‌طورکلی جوش‌ها به دو دستۀ کلی تقسیم می‌شوند؛ جوش‌های التهابی و جوش‌های غیرالتهابی. هرکدام از این دو دستۀ کلی شامل تعدای زیرمجموعه هستند:

  • جوش‌های سرسیاه
  • جوش‌های سرسفید
  • پاپول
  • پاسچول
  • ندول
  • کیست

یک فرد می‌تواند چند نوع جوش مختلف از انواع التهابی و غیرالتهابی روی پوست صورت یا بدنش داشته باشد. در ادامه در مورد جوش‌های غیرالتهابی بیشتر توضیح خواهیم داد.

از دست ندهید:  آشنایی با انواع جوش (۲)

جوش‌های غیرالتهابی

انواع جوش

جوش‌های غیرالتهابی شامل دو نوع سرسفید و سرسیاه می‌شوند که هر دو نوع بسیار شایع هستند. این جوش‌ها معمولاً باعث تورم پوست نمی‌شوند و به درمان‌های بدون نسخه پاسخ می‌دهند. سالسیلیک‌اسید که معمولاً برای درمان انواع جوش استفاده می‌شود، در مورد جوش‌های غیرالتهابی بهتر پاسخ می‌دهد. سالسیلیک‌اسید باعث لایه‌برداری پوست شده و سلول‌های مرده یا باکتریایی پوست را که می‌توانند باعث تولید جوش‌های سرسفید و سرسیاه شوند، از بین می‌برد. سالسیلیک‌اسید معمولاً در مرطوب‌کننده‌ها یا برخی پاک‌کننده‌های آرایشی یافت می‌شود.

جوش‌های سرسیاه

جوش‌های التهابی هنگامی ایجاد می‌شوند که منافذ پوست توسط ترکیبی از سبوم (چربی طبیعی پوست) و سلول‌های مردۀ پوست پر می‌شوند. قسمت فوقانی منفذ در این نوع عارضه باز است. این نوع جوش‌ها با رنگ سیاه روی سطح پوست ظاهر می‌شوند.

جوش‌های سرسفید

جوش‌های سرسفید هم مانند جوش‌های سرسیاه بر اثر پرشدن منافذ پوست توسط چربی و سلول‌های مردۀ پوست ایجاد می‌شوند، اما این نوع جوش‌ها یک تفاوت اساسی با جوش‌های سرسیاه دارند و آن‌هم بازماندن قسمت فوقانی حفره است. این نوع جوش‌ها شبیه به یک برآمدگی کوچک روی پوست به نظر می‌رسند. درمان جوش‌های سرسفید به مراتب سخت‌تر از جوش‌های سرسیاه است؛ زیرا همان‌طور که گفته شد حفرۀ این نوع جوش‌ها بسته است. سالسیلیک‌اسید می‌تواند درمانی مؤثر برای جوش‌های سرسفید باشد.

دوستان عزیز در بخش‌های بعدی این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد جوش‌های التهابی و همچنین درمان انواع جوش، بیشتر بیاموزید.

منبع: Healthline 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه