لحظات فراموش‌نشدنی جام‌های‌جهانی؛ گل فوق‌العاده دنیس برکمپ (۳)

در صفحۀ مخصوصی که برای جام جهانی ۲۰۱۸ داریم، پرونده‌ای برای لحظات فراموش‌نشدنی جام جهانی تدارک دیده‌ایم. پیش‌از‌این درمورد ضربه سر زیدان (۱ و ۲ و ۳ , ۴) و گل‌به‌خودی مرگبار اسکوبار (۱ و ۲ و ۳) نوشتیم. در این متن به بخش سوم (۱ و ۲) گل دنیس برکمپ می‌پردازیم. با روزچین همراه باشید.

گل دنیس برکمپ

هلند با پاس گل تماشایی و ضربۀ نهایی کلایورت ۱-۰ از آرژانتین پیش افتاد، ولی بعد از این گل دنیس برکمپ دوباره از جریان بازی محو شد.

در هفدهمین دقیقۀ بازی کلودیو لوپز با فرار از بین مدافعان هلند در مصافی تک به تک با ادوین فن‌درسار توپ را از بین پاهای او عبور دارد و نتیجه ۱-۱ شد. روز از نو روزی از نو. دوباره همه‌چیز از صفر شروع شد. پس از این گل بازی بسیار زیبا ادامه پیدا کرد و می‌رفت که یکی از بهترین بازی‌ها تاریخ جام‌های جهانی بشود. به نظر می‌رسید روز خوب هر دو تیم است و بازی‌شان اصطلاحاً گرفته است.
البته این دیدار بازی مهمی بود. این اولین‌بار بود که دو تیم پس از فینال جام‌جهانی ۱۹۷۸ دوباره رو در روی یکدیگر قرار می‌گرفتند. آن فینال اولین خاطره فوتبالی در ذهن برگمپ بود: «زمان برگزاری آن بازی ۸ سالم بود و بازی را در خانه‌مان در آمستردام می‌دیدم. هنوز آن احساس استرس کودکانه‌ام را پس از برخورد توپ راب رنزنرینک به تیر دروازۀ آرژانتین در آخرین دقیقه بازی خوب به یاد دارم. بازی که آرژانتین در وقت اضافه برد و قهرمان جهان شد».
۲۰ سال پس از آن بازی، ویم یونگ و آریل ارتگا هم در نیمۀ اول تیر دروازه دو تیم را به لرزه درآوردند. در نیمه‌دوم هم باتیستوتای بزرگ یکی از آن شوت‌های مخصوصش را روانه دروازه لاله‌های نارنجی کرد، ولی این بار هم توپ راه تیرک ۷ سانتی را بهتر از دروازه ۷ متری بلد بود. به نظر می‌رسید اخراج دقیقه ۷۶ آرتور نومن قرار است راه را برای پیروزی دوباره آرژانتین بر رقیب قدیمی هموار کند. مربی هلند،‌ گاس هیدینک بزرگ، فیلیپ کوکوی هافبک را به پست دفاع سمت چپ منتقل کرد و با این کار توپ و میدان در اختیار آرژانتین قرار گرفت، ولی هلند کار سختی برای مهار حملات آرژانتین نداشت. تا اینکه دقیقه ۸۷ بازی فرا رسید. لحظه‌ای حساس که همه چیز را تغییر داد.
آریل اورتگا، که خیلی‌ها او را جانشینی برای مارادونا می‌دانستند و تا آن مرحله از بازی‌ها یکی از نامزدهای بهترین بازیکن جام بود، در محوطه جریمه هلند با یاپ استام، مدافع هلند، بر سر توپ درگیر شد و خود را به زمین زد. البته داور خطایی نگرفت؛ تصمیمی درست و حیاتی که در ابتدا اشتباه به نظر می‌رسید ولی تصاویر آهسته نشان داد اورتگا قصد فریب داور را داشته است. در همان حال که اورتگا روی زمین بود، ون‌درسار برای اعتراض به حرکت اورتگا به سمت او می‌دوید. اورتگا، ناامید از تصمیم داور، حین بلند‌شدن از زمین با سر به صورت ون‌درسار ضربه‌ای زد. کارتی که برای صحنه‌سازی‌اش قرار بود زردرنگ باشد، با ضربه سرش به صورت ون‌درسار سرخ‌گون شد. به نظر می‌رسید که دو تیم باید خود را برای وقت‌های اضافه با یک یار کمتر آماده کنند.
ولی فقط به نظر می‌رسید! چون ۴۳ ثانیه بعد از شروع دوباره بازی برکمپ ما را به دیدن اثری هنری دعوت کرد. امروز فقط از کیفیت آن گل خارق‌العاده حرف می‌زنیم، ولی آن روز بی‌رحمی آن پیچ‌وتاب برکمپ حین گل‌زدن و شادی بعد از گل دیدنی‌ترین و مهم‌ترین اتفاق بود. هلندی که تا چند دقیقه پیش یک یار کمتر داشت، حالا یک گل بیشتر زده بود.
برکمپ می‌گوید انگار زندگی‌اش به سمت آن لحظه هدایت شده بود. البته برکمپ در کل بازی، خصوصاً نیمه دوم، نمایش ضعیفی داشت. ولی آن لحظه ناب همه‌چیز را از یادها برد.
در فاصله ۱۱ دقیقه‌ای‌ بین اخراج نومن تا اورتگا، توپ تنها ۳ بار به پای برکمپ خورد که از این سه بار یکبارش توپی بود که از پرتاب اوت به او رسید و دوبارش هم پاس‌هایی بود که برکمپ در نیمۀ زمین خودی به بازیکنان حریف تقدیم کرده بود و یکی‌شان همان توپی بود که در نهایت به اخراج اورتگا ختم شد. حتی در فاصلۀ بین اخراج اورتگا تا گل برکمپ، او فرصت داشت تا با ارسالی پاسی ساده اورمارس را در موقعیت خوبی برای گلزنی قرار دهد، ولی اشتباهش فرصت مناسبی برای ضدحمله در اختیار آرژانتین قرار داد.
بهترین گل‌ها معمولاً در روزی به ثمر می‌رسند که زنندۀ آن‌ها بازی‌ ناامید‌کننده‌ای از خود نشان داده است. مثل آن گل فراموش‌نشدنی رایان گیگز در سال ۱۹۹۹ مقابل آرسنال. آن روز گیگز روز واقعاً ناامیدکننده‌ای داشت، تا آن لحظه فراموش‌نشدنی از راه رسید و او نیمی از بازیکنان آرسنال را دریبل زد و گلی استثنایی به ثمر رساند.
توپی که فرانک دی‌بوئر ارسال کرد چیزی بین زیر توپ‌زدن و ارسال پاس بلند بود. توپی که به مقدس‌ترین سه‌گانه مقدس ختم شد. سه بار لمس بی‌نظیر توپ از سوی برکمپ. لمس اول: کنترل باورنکردنی توپ روی هوا با پای راست. او تقریباً با تمام سرعتش در حال دویدن بود، ولی ناگهان به پرواز درآمد و توپ را جایی بین زمین آسمان از آن خود کرد. برای چنان کنترل توپی او باید همه چیز را در نظر می‌گرفت؛ از جریان باد و مسیر حرکت توپ تا حرکات مدافع کنارش. همین کنترل توپ به‌تنهایی می‌تواند یکی از لحظات به یادماندنی دوران بازی یک بازیکن باشد.
ولی این برای برکمپ کافی نبود و او پس از آن کنترل طلایی کارهای دیگری هم باید انجام می‌داد.
ادامه دارد…

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه