لحظات فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی؛ لوئیز سوارز کیلینی را گاز می‌گیرد

در صفحۀ مخصوصی که برای جام جهانی ۲۰۱۸ داریم، پرونده‌ای برای لحظات فراموش‌نشدنی جام جهانی تدارک دیده‌ایم. پیش‌از‌این درمورد ضربۀ سر زیدان (۱ و ۲ و ۳ , ۴) و گل‌به‌خودی مرگبار اسکوبار (۱ و ۲ و ۳) نوشتیم. از گل فوق‌العاده دنیس برکمپ گفتیم (۱ و ۲ و ۳ و ۴) و از تحقیر برزیل به دست آلمان.  در این متن به گاز سوارز می‌پردازیم. با روزچین همراه باشید.

سوارز و فهرست ادامه‌دار گازهای او

جام‌جهانی ۲۰۱۴، در نیمه اول آخرین بازی دور گروهی بین اروگوئه و ایتالیا، یکی از بازیکنان اروگوئه بر سر توپ با آندرا پیرلو گلاویز می‌شود. او چنان به پروپای هافبک ظریف و بازی‌ساز ایتالیا می‌پیچد و سعی در سرنگون کردنش دارد که پیرلو واقعاً شوکه شده است. واقعاً چنین رفتاری از بازیکنی در آن سطح عجیب به نظر می‌رسد، ولی اگر اسم او را بدانیم، شاید این رفتار دیگر شوک‌آور نباشد: لوئیز سوارز!

حدود ۴۰ دقیقه بعد و در‌حالی‌که بازی همچنان بدون گل ادامه داشت، سوارز دوباره مرد اول میدان شد! این از آن دسته اتفاقاتی بود که شاید واژه «عجیب» هم برای توصیف آن کافی نباشد. در این لحظه سوارز نام جورجو کیلینی، مدافع تیم ملی‌ ایتالیا را در کنار نام عثمان باکال و برانیسلاو ایوانویچ ثبت کرد. سه بازیکنی که تنها یک ویژگی مشترک داشتند: سوارز آن‌ها را حین بازی فوتبال گاز گرفته بود!

پیش از این مسابقات بحث‌های زیادی درباره سوارز مطرح بود. البته گفته می‌شد با سوارز جدیدی روبه‌رو خواهیم بود. قرار بود دیگر از آن لوئیز سوارزی که به پاتریس اورا، مدافع منچستر یونایتد، توهین نژادی کرده بود، باکال و ایوانویچ را گاز گرفته بود و در دقیقه آخر وقت‌های اضافی در مرحلۀ یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی ۲۰۱۰ در بازی برابر غنا توپ را با دست از روی خط دروازه بازگردانده بود، خبری نباشد و سوارز دیگری را ببینیم. خود سوارز قبل از مسابقات در مصاحبه‌ای گفته بود: «می‌خواهم تصویر بدی را که دیگران از من دارند تغییر دهم، واقعاً من با آن تصویری که هواداران فوتبال از من دارند تفاوت دارم».

او در همان مصاحبه می‌گوید: «مسلماً این آن تصویری نیست که دوست داشته باشم از من در اذهان بماند. می‌خواهم کار درست را بکنم، واقعاً می‌خواهم درست رفتار کنم.»

مصدومیت زانوی او پیش از آغاز مسابقات سبب شد نتواند با آمادگی کامل در بازی اول برابر کاستاریکا بازی کند؛ بازی که اروگوئه بازنده از زمین خارج شد. ولی در بازی دوم با دو گلی که وارد دروازه انگلستان کرد، هم شانس صعود تیمش را زنده کرد و هم سه‌شیرها را راهی خانه کرد.

در بازی سوم، اروگوئه برای رفتن به دور بعد باید ایتالیا را شکست می‌داد. بازی سخت و نزدیک دنبال می‌شد. ایتالیا با نتیجۀ تساوی هم راهی دور بعد می‌شد. در دقیقه ۶۶ یکی از معدود موقعیت‌های بازی نصیب سوارز شد، ولی جی‌جی بوفون مانع از به ثمررسیدن سومین گل سوارز در این جام شد.

به گفته سوارز نطفه اتفاقات بعدی در همین لحظه از بازی بسته شد. او در کتاب زندگی‌نامه‌اش می‌گوید در دو بار پیشین که او بازیکنان حریف را گاز گرفته بود، درواقع خستگی و کلافگی عامل بروز چنان حرکتی بوده است. او دربارۀ بار اول که با پیراهن آژاکس باکال را گاز گرفته بود می‌گوید: «شرایط تیم در آن روزها بسیار بد بود و با ادامۀ آن روند ممکن بود مارتین یول، مربی آن زمان آژاکس، از تیم اخراج شود». دربارۀ گاز گرفتن ایوانویچ هم می‌گوید: «چند دقیقه قبل از آن صحنه مرتکب خطای پنالتی احمقانه‌ای شده بودم و حال خوبی نداشتم.»

از دست ندهید:  جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و لباس فرم تیم‌های ملی

سوارز می‌گوید: «اگر آن توپ را وارد دروازه‌ ایتالیا می‌کردم، شاید آن اتفاقات در ادامه رخ نمی‌داد و من کاری نمی‌کردم.» به نظر می‌رسد همه چیز تقصیر بوفون بوده است!

در دقیقۀ ۷۹ بازی اروگوئه کرنری به دست می‌آورد و همه در محوطه جریمه ایتالیا منتظر ارسال توپ هستند که ناگهان کیلینی نقش زمین می‌شود. کسی از بازیکنان نزدیک کیلینی واکنشی نشان نمی‌دهد. تنها ماتئو دیشیلیو است که چند متر آن طرف‌تر پس از دیدن آن صحنه از کوره دررفته است و داد و هوار می‌کند.

داور، مارکو رودریگوئز، به نفع ایتالیا اعلام خطا می‌کند، بدون اینکه کارتی به سوارز بدهد. به نظر می‌رسد داور اصلاً صحنه را ندیده است.

کیلینی بهت‌زده و در‌حالی‌که سعی می‌کند با کنارزدن پیراهنش جای دندان‌های سوارز را به داور نشان دهد، به‌دنبال داور می‌دود. گاستون رامیرز، بازیکن تیم ملی اروگوئه، که از ماجرا خبر دارد، سعی می‌کند پیراهن کیلینی را روی شانه‌اش بکشاند و جای دندان‌های سوارز را پنهان کند. صحنه واقعاً خنده‌داری بود. ولی خنده‌دارتر از آن خود سوارز بود که روی زمین نشسته بود و دندان‌هایش را با دست می‌مالید.

در آن لحظه تماشاچیان و بینندگان تلویزیونی هنوز نمی‌دانستند چه اتفاقی افتاده است؛ آن‌ها تصور می‌کردند شاید سوارز با سر به کیلینی ضربه زده است. ولی وقتی تصاویر آهسته آن صحنه پخش شد خبرنگاران با ناباوری به هم نگاه می‌کردند و می‌گفتند: خدایا! بازم گاز گرفت!

کیلینی از اتفاقات رخ‌داده بسیار عصبانی و گیج شده بود. او در مصاحبه‌ای می‌گوید: «اخراج نکردن سوارز در آن صحنه بسیار عجیب بود. سوارز مثل یک مار گزنده است و فیفا برای اینکه ستاره‌های تیم‌ها را در جام‌جهانی نگه دارد از اخراج او جلوگیری کرد. حتی جای دندان‌های او را به داور نشان دادم، ولی او هیچ کاری نکرد.»

البته سوارز نگاه جالبی به این اتفاق دارد: «این‌ها اتفاقاتی است که در زمین بازی رخ می‌دهد و قضیه را نباید خیلی بزرگ کرد!»

وقتی اروگوئه در دقایق پایانی با ضربه سر گودین در آستانۀ صعود از گروه قرار گرفت، سوارز در جشن پس از گل هم تیمی‌هایش شرکت نکرد، چونکه نگران تصمیمات انضباطی پس از بازی بود.

نگرانی او به جا بود. فیفا دو روز بعد او را از ۹ بازی ملی و ۴ ماه از بازی‌ در تیم‌های باشگاهی محروم و مبلغ ۱۰۰ هزار فرانک سوئیس هم جریمه کرد.

البته گودین، کاپیتان تیم ملی اوروگوئه، هم نظرات جالبی در اینباره داشت:‌«به نظر می‌رسد آن جای دندان‌ها مربوط به چند روز قبل از بازی بوده است!»

حواشی این اتفاق روز‌به‌روز بیشتر می‌شد. فدراسیون فوتبال اروگوئه برای حکم سوارز درخواست فرجام‌خواهی کرد که البته این درخواست ناکام ماند. کار به جایی رسید که رئیس جمهور اروگوئه مسئولان فیفا را فاشیست خطاب کرد. به هر حال سوارز محروم شد و اروگوئه هم در دور بعد بدون داشتن سوارز ۲-۰ مغلوب کلمبیا شد و از مسابقات کنار رفت.

سوارز چهار سال بعد درباره آن اتفاقات می‌گوید: «قضیه آن‌قدرها هم که از بیرون به نظر می‌رسد جدی نبود. من آن‌ها را گاز گرفتم، ولی نه به‌شکلی که آسیب ببینند. گاز گرفتن کار بچه‌گانه‌ای است و البته آن بچه‌ها خیلی زود می‌فهمند این کار اشتباه است!»

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه