تمام آنچه باید در مورد میگرنی‌ها بدانید (۳)

برای سردرد چی خوبه ؟

میگرن، سردردی نام‌آشنا و پیچیده که تحمل آن بسیار دشوار است. همان‌طور که در دیگر بخش‌های پروندۀ میگرن نیز اشاره شد، بیشتر از چندین نوع سردرد وجود دارد اما می‌توان گفت که حمله‌های میگرنی یکی از سرسخت‌ترین‌ها هستند و حتی ممکن است تا چندین روز به طول بینجامند. در بخش اول و دوم مقالۀ تمام آنچه باید در مورد میگرنی‌ها بدانید، مشخصه‌های یک سردرد میگرنی و روحیات یک فرد میگرنی تا حد زیادی بیان شد. این اطلاعات می‌توانند هم برای فرد میگرنی و هم برای اطرافیان او مفید و کارگشا باشند. امروز با آخرین قسمت از مشخصه‌های میگرن همراه شما هستیم. در ادامه با روزچین همراه باشید.

 سردرد میگرنی چهار مرحله دارد

مشخصه‌های میگرن

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

یکی دیگر از مشخصه‌های میگرن چندمرحله‌ای‌بودن آن است. یک حملۀ میگرنی می‌تواند چهار مرحلۀ پیش‌رونده داشته باشد که از حدود یک روز قبل آغاز می‌شوند. این مراحل شامل یک روز قبل از سردرد، یک ساعت قبل از سردرد، حین سردرد و بعد از سردرد هستند. وقوع هرکدام از این مراحل نشانه‌هایی دارد. برای مثال حدود یک روز قبل از حمله می‌توانید انتظار افزایش اشتها و تغییرات خلقی و تکرر ادرار داشته باشید. یک ساعت قبل از حمله نیز علائمی چون اورا، اختلالات بصری، حسی یا گفتاری به سراغ شما می‌آیند. حین سردرد، به‌احتمال‌زیاد علائمی همچون چشم‌درد، درد یکطرفه در ناحیۀ سر و حالت تهوع را تجربه خواهید کرد و بعد از سردرد خستگی شدید و کاهش هوشیاری به‌سراغتان می‌آیند. بعضی از افراد حدود یک روز، در آخرین مرحلۀ حمله یعنی مرحلۀ خماری میگرن باقی می‌مانند و سپس به حالت عادی برمی‌گردند. این درحالی‌ست که مرحلۀ خماری میگرن برای خیلی‌ها فقط چند ساعت طول می‌کشد.

میگرن می‌تواند ذهن شما را خسته کند

مشخصه‌های میگرن

چهار مرحلۀ میگرن می‌توانند بر سلامت ذهنی و فیزیکی بیمار تأثیر بگذارند. اورا (اختلال بصری پیش از سردرد) می‌تواند به‌خودیِ‌خود ترسناک باشد، اما استرس اینکه اورا خبر از وقوع یک حملۀ میگرنی می‌دهد از آن هم ترسناک‌تر است. خستگی بعد از حمله و کاهش هوشیاری و درد حین وقوع حمله از دیگر مواردی هستند که برای بیمار نگران‌کننده بوده و ذهن او را بسیار خسته می‌کنند.

افراد میگرنی می‌توانند بسیار سالم به نظر بیایند

مشخصه‌های میگرن

شاید عجیب باشد، اما فرد میگرنی می‌تواند از نظر دیگران بسیار سالم و سرحال به نظر بیاید و این یکی از مشخصه‌های میگرن است. درحال حاضر ۱۲ درصد از جمعیت آمریکا به میگرن مبتلا هستند و در این بین تعداد زنان حدود سه برابر مردان است. میگرن بیماری بسیار مخربی‌ست و روی ذهن و جسم و موقعیت اجتماعی و شغلی فرد مبتلا تأثیر می‌گذارد. اما بسیاری از افراد این بیماری را درک نمی‌کنند، زیرا میگرن برای فردی که از بیرون به آن نگاه می‌کند، تاحدودی نامرئی‌ست. بیشتر افراد میگرن را با سردردی ساده اشتباه می‌گیرند و به‌همین‌دلیل ممکن است فرد میگرنی را به‌درستی درک نکنند.

از دست ندهید:  تمام آنچه باید در مورد میگرنی‌ها بدانید (۱)

میگرن می‌تواند توانایی کار یا تحصیل را تحت‌تأثیر قرار دهد

مشخصه‌های میگرن

درک اینکه چرا یک فرد میگرنی محل کار یا مدرسه را ترک می‌کند، برای عموم دشوار است و این مسئله می‌تواند بیمار را بسیار ناامید کند. Janine Weiburg که مبتلا به میگرن است می‌گوید: «زمان‌هایی وجود دارد که واقعاً نمی‌توانم محل کار یا کلاس درس را تحمل کنم و توضیح این مسئله برای استاد یا رئیسم بسیار دشوار است، چراکه معمولاً درک درستی از این بیماری وجود ندارد.» او همچنین از نداشتن تمرکز و دقت کافی برای انجام پروژه‌هایش به‌شدت ناراحت است.

میگرن می‌تواند مهم‌ترین رویدادهای زندگی شما را خراب کند

حملات میگرنی غیرمترقبه هستند و زمان و مکان نمی‌شناسند. شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای میگرنی‌ها استرس‌زاست همین مسئله باشد. عروسی، تولد، جلسۀ امتحان و کلاس درس برای حمله‌ میگرنی غیرقابل‌درک است. اگر به‌عنوان فردی میگرنی خوانندۀ این مقاله هستید، احتمالاً این موارد را تجربه کرده‌اید. همچنان که من هم به‌عنوان فردی میگرنی، مراسم و جلسات زیادی را از دست داده‌ام.

اما بهتر است این مورد را به‌عنوان یکی از مشخصه‌های میگرن بپذیرید و با آن کنار بیایید. استرس و ترس از اینکه نکند سردرد میگرنی در جای نادرستی رخ دهد، می‌تواند شدت سردرد را چندبرابر کند.

با وجود میگرن برخی کارهای ساده نیز نشدنی‌ست

مشخصه‌های میگرن

فرض کنید تنها تسکین میگرن شما پناه‌بردن به مکانی تاریک و آرام است، اما اکنون این مکان را در دسترس ندارید. در این مواقع چاره‌ای نیست جز اینکه به روزتان ادامه بدهید تا بتوانید جای آرامی را پیدا کنید. Weiburg به‌عنوان فردی میگرنی می‌گوید: «زمان‌هایی بود که من حتی نمی‌توانستم به خانه بروم، چون از نور چراغ اتومبیل‌ها و چراغ‌های خیابان کور می‌شدم.»

درک میگرن چه برای فرد مبتلا به میگرن و چه برای اطرافیان او می‌تواند بسیار مفید باشد. با شناخت مراحل و علائم سردرد میگرنی، می‌توانید وقوع آن را پیش‌بینی کنید و از حضور در موقعیت‌های حساس بپرهیزید. حتی به‌عنوان همراه یک فرد میگرنی، با خواندن این موارد می‌توانید درک بهتری از بیماری او داشته باشید و حمایتش کنید.

اگر در نزدیکی‌تان افراد مبتلا به میگرن را می‌شناسید، لطفاً هر سه بخش این مقاله را برای آن‌ها بفرستید. در بخش‌های بعدی پروندۀ میگرن با ما همراه باشید تا شناخت بهتری از این سردرد پیچیده پیدا کنید.

منبع: Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه