جشن آب‌پاشونک بهانه‌ای برای آغاز تابستان

جشن آب‌پاشونک
جشن آب‌پاشونک

ایرانیان باستان از هر بهانه‌ای برای شادی‌کردن بهره می‌بردند و روزهای هفته و ماه و سال فرصتی بود برای دورِهم‌بودن و جشن‌گرفتن. یکی از مناسبت‌های موردِتوجه پدرانمان شروع فصل‌ها بود؛ همان‌طور که آغاز بهار با نوروز و سال نوی ایرانی همراه شده است، آغاز تابستان هم با جشن آب‌پاشونک همراه بوده است.
به بهانه یکم تیر و جشن آب‌پاشونک، با روزچین همراه باشید و این مطلب را بخوانید.

جشن آب‌پاشونک میراثی از نیاکانمان

با آغاز فصل تابستان، حرکات آفتاب تغییر می‌کند و در بالاترین جایگاه خود قرار می‌گیرد و گرما غالب می‌شود. پس این تغییرات بهانه خوبی بود برای ایرانیان باستان تا با پاشیدن آب به یکدیگر این تغییر فصل را گرامی بدارند.

همان‌طور که سال گذشته درباره ریشه‌های جشن آب‌پاشان یا همان جشن آب‌پاشونک برای شما نوشتیم، سه روایت عمده درباره این جشن باستانی و فصلی وجود دارد که دو روایت از آن به نبردهای اساطیری در شاهنامه برمی‌گردد و مهم‌ترینِ آن اقدام افسانه‌ایِ آرش کمانگیر در تعیین مرز کشور است.

روایت دیگر به خشکسالی در دوره ساسانیان بازمی‌گردد که پس از هفت‌سال خشکسالیِ پیاپی و روزهای بدون باران، دعا و نیایش اجدادمان برای باران به بار نشست و این نعمت الهی جاری شد و بهانه‌ای شد برای جشنی ملی و شادمانی.

کشور ایران، همیشۀتاریخ در نقطه‌ای نسبتاً خشک و کم‌باران قرار داشته است. به‌همین‌دلیل ایرانیان به مصرف آب توجه ویژه‌ای داشتند و به‌خوبی قدر آن را می‌دانستند. خشکسالی موجب شد تا مردمان قدیم با حفر قنات از آب‌های زیرزمینی استفاده کنند و فنون نوینی را در علم مهندسی به جهانیان هدیه دهند.

از دست ندهید:  جشن امردادگان

متأسفانه خشکسالی و بی‌آبی چالشی‌ست که همچنان با آن روبه‌رو هستیم. این روزها با کمی گشت‌زدن در اخبار متوجه می‌شویم که تعداد زیادی از هموطنان ما پنجه‌درپنجۀ خشکسالی انداخته‌اند و به‌دنبال راهی برای نجات از این وضعیت هستند.

حالا که چهرۀ گربۀ نشسته در قلب خاورمیانه از کم‌آبی رنجور شده، وقت آن رسیده تا مسئولیت خود را در قبال این مسئله جدی‌تر انجام دهیم و با تغییر الگوهای مصرف و مدارای بیشتر در استفاده از هر قطره آب، ارزش این ماده حیات‌بخش را بیش‌از‌پیش بدانیم.

بیایید جشن آب‌پاشونک امسال را بهانه‌ای برای آغاز صرفه‌جویی عمومی در مصرف آب بدانیم و هر کدام از ما، حتی به اندازه چند لیوان آب در مصرف آن صرفه‌جویی کنیم. بیایید از هدردادن آب در زمان شست‌و‌شو و آب‌دادن به گلدان‌ها جلوگیری کنیم و در مصارف خانگی از آب خاکستری استفاده کنیم. باشد که این سرمایۀ ملی برای فرزندانمان و آیندگان همچنان باقی بماند.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه