انواع سردرد و نحوۀ درمان آن‌ها (۱)

برای سردرد چی خوبه ؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش‌بیاید که علت بروز سردرد چیست؟ اصلاً چرا وقتی خوش و خرم نشسته‌اید، یکهو ساز سردرد کوک می‌شود و دمار از روزگارتان درمی‌آورد؟ مغز شما به‌خودی‌خود نمی‌تواند درد را احساس کند. کارشناسان بر این باورند که بافت‌های اطراف مغز و مواد شیمیایی موجود در مغز و رگ‌های خونی و اعصاب، سیگنال‌های درد را تولید می‌کنند. دکتر چارلز فلیپن، استادیار مغز و اعصاب در دانشگاه David Geffen، می‌گوید: «اکنون ما درموردِ سردرد خیلی بیشتر از بیست سال قبل می‌دانیم.»
اگر می‌خواهید سردردهای خود را ریشه‌یابی کنید، در ادامه با روزچین همراه باشید و با انواع سردرد و علت بروز هریک آشنا شوید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

سردردهای برگشتی

دقیقاً شبیه به استفادۀ بیش‌ازحد از داروهای ضدگرفتگی بینی که می‌توانند به یک بینی‌گرفتگی دائمی منجر شوند، سردردهای برگشتی نیز بر اثر مصرف بیش‌ازحد دارو ایجاد می‌شوند. اگر بیشتر از ۲بار در هفته و ۱۰بار در ماه از مُسَکِن‌هایی همچون استامینوفن (تیلنول)، آسپرین، ایبوپروفن (Advil ،Motrin) یا داروهای میگرنی استفاده می‌کنید، منتظر سردردهای برگشتی باشید! بهتر است سعی نکنید که این مشکل را خودتان به‌تنهایی برطرف کنید. یک متخصص مغز و اعصاب، بهترین گزینه برای شماست.

سردردهای تنشی

انواع سردرد

این نوع سردرد یکی از رایج‌ترین انواع سردرد است که معمولاً در هر دوطرف سر یا پشت سر و گردن مانند یک درد دائمی یا فشار احساس می‌شود. برخی از عواقب این نوع سردرد عبارتند از استرس، اضطراب، پریشانی و گرفتگی فک. دانشمندان هنوز علت دقیق این نوع سردردها را نمی‌دانند، اما احتمال می‌دهند که یک علت بروز سردردهای تنشی، تغییرات مواد مغذی مغز یا سیگنال‌های مخلوط در اعصاب مغز باشد. سردردهای تنشی معمولاً به داروهای ضددردی همچون آسپرین، ایبوپروفن یا استامینوفن پاسخ می‌دهند. سرکوب‌کردن استرس نیز می‌تواند به دفع این نوع سردردها کمک کند.

از دست ندهید:  راهکارهای طبیعی برای درمان سردرد میگرنی

سردردهای دندان‌پزشکی

برخی سردردها ممکن است به دلایل دندان‌پزشکی ایجاد شوند. یکی از مواردی که می‌تواند باعث سردرد شود، دندان‌قروچه یا همان بروکسیم است. بروکسیم معمولاً هنگام شب‌ها و موقع خواب اتفاق می‌افتد. عامل دیگر سردردهای دندان‌پزشکی اختلال مفصلی‌ست. این نوع اختلال که با نام اختصاری TMJ شناخته می‌شود، بیشتر برای مفاصل فک و صورت اتفاق می‌افتد و می‌تواند در شب یا روز رخ دهد. TMJ می‌تواند ناشی از استرس یا یک وضعیت بد جسمانی (مثل نشستن طولانی‌مدت پشت میز کار) باشد. بیماری‌هایی نظیر آرتوئید‌ روماتوئید نیز می‌توانند TMJ را تشدید کنند. اما برای حل این مشکل، می‌‌توانید از دندان‌پزشک خود کمک بگیرید.

سردردهای خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای یکی دیگر از انواع سردرد هستند. این نوع سردردها معمولاً کوتاه‌مدت هستند (بین ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت)، اما به‌شدت دردناک بوده و بیمار را عاصی می‌کنند. میزان این دردها به‌حدی زیاد است که به آن لقب سردرد انتحاری داده‌اند. سردردهای خوشه‌ای می‌توانند تا چندین‌بار در روز عود کنند و منجر به قرمزی یا ریزش اشک در چشم‌ها شوند. سردرد خوشه‌ای بیشتر بین مردان شایع است و مواردی مانند سیگارکشیدن یا استرس آن‌ها را تشدید می‌کند. برای درمان این نوع سردرد می‌توان از تریپتان یا مسکن (OTC) استفاده کرد.

ادامه دارد…

منبع: Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه