حقوق زنان: خشونت خانگی و اختیار شوهر بر زن

خشونت خانگی و اختیار شوهر بر زن

خشونت خانگی یکی دیگر از موارد نقض حقوق بشر و حقوق زنان به شمار می‌رود. این خشونت و سوء‌استفاده ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما مشکل اینجاست که اغلب یا نادیده گرفته می‌شود یا تکذیب و انکار می‌شود؛ به‌ویژه زمانی که این خشونت روان‌شناختی‌ست نه فیزیکی. با حقوق زنان امروز روزچین همراه باشید.

تعریف خشونت خانگی

زنان خانه‌دار
خشونت خانگی و نقض حقوق زنان

خشونت یعنی هر رفتاری بیرون از دایرۀ خواست فرد قربانی که می‌تواند شامل تهدید، تحقیر، تخریب شخصیت، ضرب‌و‌شتم، رابطۀ جنسی اجباری، محدود کردن و… باشد. این خشونت در روح و روان قربانی، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به‌جای می‌گذارد؛ اعمالی که خانه، امن‌ترین مکان زندگیِ انسان، را به مکانی ترسناک و ناامن تبدیل می‌کند.

خشونت عموماً به‌دلیل عدم تعادل قدرت و با هدف کنترل انجام می‌گیرد. ازآنجایی‌که اغلبِ زنان در معرض خشونت خانگی قرار دارند، این نوع خشونت، خشونت شریک زندگی یا همسر هم نامیده می‌شود و شخص آزاردهنده که عموماً مرد است، از کلمات تحقیرآمیز و رفتارهای خشن برای کنترل همسرش استفاده می‌کند. این خشونت اغلب پنهان می‌ماند. وقتی هم آشکار می‌شود با اعتقادات و حرف‌هایی مانند «در زندگی خصوصی من دخالت نکنید و زنِ من است و به شما ربطی ندارد و…» جلویِ نیمه‌قانونی هم که در این زمینه وضع شده گرفته می‌شود.

انواع خشونت

خشونت علیه زنان
خشونت کلامی یا عاطفی

خشونت خانگی می‌تواند انواع مختلفی از جمله سوء رفتارهای احساسی و جنسی و جسمی و تهدیدات را شامل شود. در هر سن و جامعه و فرهنگ و هر گروه اجتماعی این خشونت رخ می‌دهد و ترس حاصل از آن، تأثیر مخربی بر خانواده می‌گذارد. شاید تشخیص خشونت خانگی در ابتدا کار آسانی به‌نظر برسد، اما اغلبِ سوءاستفاده‌ها به‌آرامی شروع می‌شوند و در طول زمان بدتر می‌شوند.

خشونت فیزیکی

رفتارهایی مانند برآورده‌نکردن نیازهای اساسی انسان، آسیب‌رساندن با اسلحه یا چاقو، ضربه‌زدن، هل‌دادن، کوبیدن، مشت‌زدن، کشیدن مو، فشاردادن بازو و… جزء خشونت‌های فیزیکی هستند.

خشونت عاطفی و کلامی

رفتارهایی مانند تحقیر، فحش‌دادن، تهدید، انتقاد، دادوفریاد، بازخواست، مسخره‌کردن، کم‌توجهی، کنترل، سرزنش و… نمونه‌هایی از خشونت عاطفی هستند. کم‌توجهی و نادیده‌گرفتنِ نیازهای عاطفی زنان از مهم‌ترین خشونت‌های عاطفی به شمار می‌روند.

خشونت جنسی

اجبار به رابطۀ جنسی، تجاوز جنسی، برقراری رابطۀ جنسی با زنان دیگر، آزار جنسی، اجبار به برقراری رابطۀ جنسی با مردان دیگر از نمونه‌های خشونت جنسی هستند.

خشونت اقتصادی

گرفتن حقوق زن با اجبار و زور، مجبورکردنِ او به کار در شغلی نامطلوب، خرجی‌ندادن به زن و ممانعت از اشتغال زن مواردی از خشونت اقتصادی هستند.

محدودیت روابط اجتماعی

منع ارتباط با دوستان، ازدواج اجباری، محدودکردنِ خارج‌شدن از منزل و در کل محدودکردن نیاز فرد به ارتباطات اجتماعی نیز نوعی خشونت است و بیشتر در خشونت عاطفی-کلامی و فیزیکی ظاهر می‌شود.

از دست ندهید:  حقوق زن و راهکار سازمان‌های جهانی برای آن

تصورات مردم از خشونت خانگی

حقوق زنان
روبان بنفش، نماد آگاهی‌بخشی در مورد خشونت خانگی
 • اشتباه: خشونت خانگی بیشتر در خانواده‌های مشکل‌دار، مناطق محروم و فقیر و مناطقی که سطح سواد و آموزش پایین است رخ می‌دهد.
 • صحیح: خشونت خانگی در هر ملت و نژادی اتفاق می‌افتد. حتی در خانواده‌های ثروتمند و رده‌بالا خشونت خانگی علیه زنان وجود دارد. شاید مدل آن متفاوت باشد، اما وجود دارد.
 • اشتباه: دعوا (درحقیقت خشونت خانگی) بین زن و شوهر مسئله‌ای خانوادگی‌ست.
 • صحیح: سوء‌استفاده، ضرب و شتم، آزار یا تجاوز به هر شخصی جرم محسوب می‌شود.
 • اشتباه: خشونت خانگی مشکل بزرگی نیست. تعداد بسیار کمی از زنان به‌شدت آسیب می‌بینند.
 • صحیح: خشونت خانگی مشکل بزرگی‌ست. تخمین زده می‌شود که از هر چهار زن، یک نفر در رابطۀ خشونت‌آمیز زندگی می‌کند. خشونت می‌تواند به مرگ زن منجر شود. بیشترِ زنان توسط همسر یا همسر سابق خود کشته می‌شوند تا توسط یک غریبه. حتی در جایی که جرم فیزیکی رخ نداده است، زخم‌های احساسی و روانی می‌توانند بر قربانی تأثیر مادام‌العمری داشته باشند.
 • اشتباه: بعضی از زنان، مردها را عصبانی و تحریک می‌کنند و شایسته کتک هستند.
 • صحیح: هیچ انسانی نباید مورد سوء‌استفاده و خشونت قرار بگیرد. زن و شوهر باید یکدیگر را از حادثه‌ها محافظت کنند.

در کل می‌توان گفت افرادی که از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار نیستند، استرس زیادی را در زندگی تحمل می‌کنند. چون افراد قدرت‌طلب دوست دارند کنترل دیگران را در دست داشته باشند.

 • ۸۵ درصد از زنان متاهل مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند.
 • ۹۸ درصد از زنان با مشت، لگد و سیلی مورد ضرب‌و‌شتم قرار می‌گیرند.
 • ۴۵ درصد از این زنان، دچار شکستگی در قسمت‌های مختلف بدن می‌شوند.
 • ۲۰ درصد از این زنان به‌دلیل شدت بالای ضرب‌و‌شتم به کما می‌روند.

نمونه‌هایی از خشونت خانگی

خشونت خانگی
نه به خشونت علیه زنان

شما خشونت خانگی را تجربه ‌می‌کنید اگر:

 • از تماس تلفنی با دوستان و نزدیکانتان جلوگیری شود.
 • از رفتن به کار یا ادامۀ تحصیل یا دیدن اعضای خانواده و دوستانتان منع شوید.
 • کنترل شوید که چقدر پول خرج می‌کنید، کجا می‌روید، چه داروهایی مصرف می‌کنید، چه چیزی می‌پوشید و… .
 • روی شما اِعمال حسادت و مالکیت کنند.
 • مدام شما را به بی‌وفایی متهم کنند.
 • هنگام نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر با‌عصبیت با شما حرف بزنند.
 • هنگام خشونت با سلاح تهدید شوید.
 • با پرتاب‌کردن، لگد‌زدن، هل‌دادن، سیلی‌زدن یا خفه‌کردن به شما و فرزندتان یا حیوان خانگی‌تان آسیب بزنند.
 • به برقراری رابطه جنسی مجبورتان کنند.

در مقالۀ بعدی به آسیب‌های خشونت خانگی در کودکان و چگونگی کمک به خود برای رهایی از این وضعیت خواهیم پرداخت. حقوق زنان روزچین را دنبال کنید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

2 ديدگاه

 1. از وقتی زنا اومدن بیرون از خونه فساد شروع شد. شهر قم رو ببینید چقدر خوبه. ریاض و مکه رو ببینید چقدر خوبه. نجف و کربلا رو ببینید چقدر امن و امان هستند. توی بلاد کفر زن ها رو به چشم لعبتکانی در دست مردان درست کردند. پر و پاچه بیرون پناه بر خدا

  • شاید بیرون از خونه فساد بوده و خانومها با حضورشون در اجتماع این فساد رو علنی کردند با اعتراض به اون! اینطوری هم میشه نگاه کرد هانیه خانوم. در ضمن معصومیت و پاکی در محیطی که وسیله آزمایش وجود نداره، فضیلت نیست، انسان با قرار گرفتن در محیط های مختلف است که نشان میدهد پاکیش از روی شناخت و شعوره. بعد از همه اینها زن جزوی از جامعه است و خانه نشین بودن و در چهاردیواری بودنش تا به امروز، اشتباه بوده نه نتیجه ای که اعلان بهش رسیده برای حضور در جامعه. لطفا جای قربانی و مجرم را عوض نکنید.

افزودن دیدگاه