پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل شمعدانی با برگ‌های خوشبو

گل شمعدانی با برگ‌های خوش بو

گل شمعدانی یکی از گل‌های محبوب گیاه‌دوستان است. این گیاه با گل‌های رنگارنگ و برگ‌های خوش‌عطر خود  گزینۀ امروز معرفی به‌عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی‌ست. با روزچین باشید.

در کنار گل‌هایی مانند آزالیا، سنبل، سینره، کالانکوآ یا گیاهان تصفیه‌کنندۀ هوا مثل دیفن باخیا، پوتوس، گل گندمی، سانسوریا، آگلونما، اسپاتی فیلوم، پیله‌آ، بامبو، آنتوریوم و ژربرا امروز به معرفی یکی دیگر از گل‌های زیبا و محبوب می‌پردازیم.

کمی دربارۀ شمعدانی

گیاهان آپارتمانی
یک منظرۀ زیبا از گل شمعدانی

گل شمعدانی  که در زبان علمی Pelargonium spp نام دارد، با بوی منحصربه‌فرد خود و مراقبت آسان طرفداران زیادی دارد. بااینکه این گل نسبت به بی‌آبی حساس است، اما خیلی زود شکل و زیبایی خود را از دست نمی‌دهد. سرزمین مادری گل شمعدانی آفریقای جنوبی‌ست. این گل گیاهی چندساله است و در فصل بهار و تابستان گل‌هایی به رنگ قرمز، صورتی، سفید یا زرد می‌دهد. گل شمعدانی آب‌و‌هوای گرم را دوست دارد. این گل علاوه‌بر زیبایی ظاهری، فواید دیگری نیز دارد.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد شمعدانی

 • نزدیک به چهارصد گونه از این گل در دنیا وجود دارد و گیاهی نیمه‌چوبی است.
 • گل‌های شمعدانی ممکن است تک‌برگ یا چندبرگ باشند.
 • شمعدانی گلی مخصوص بالکن‌ها و فضای باز است و باید نور مستقیم خورشید را دریافت کند.
 • برای محیط‌‌های بسته و سالن‌ها مناسب نیست.

سرما را دوست ندارد

گیاهان آپارتمانی
گل شمعدانی یک گیاه چند ساله و گلدار

گل شمعدانی آب‌و‌هوای سرد را دوست ندارد و نمی‌تواند در زمستان زیر دمای هفت درجه سانتی‌گراد زندگی کند. دمای مطلوب این گل حدود پانزده درجه است. اگر در هوای بسیار سرد یا بسیار گرم قرار بگیرد، گل‌ها و برگ‌های آن خیلی زود تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. همان‌طور که در بالا اشاره شد برای تأمین نور گیاه شمعدانی، باید آن را در محیط روشن قرار داد؛ اما در زمان گلدهی کمی تمایل به سایه دارد. جای روشن و بدون باد برای این گل بسیار مناسب است.

به رطوبت محیط دقت کنید

تأمین رطوبت برای گیاه بسیار مهم است. در جاهایی که رطوبت هوا پایین است، کارایی گل هم زیاد نیست. شمعدانی مانند خیلی از گیاهان به‌راحتی تحت‌تأثیر جریان هوا قرار می‌گیرد. برای همین توصیه می‌شود که آن را در کنار ورودی و لبۀ پنجره قرار ندهید.

اندازه و روزهای آبیاری را به خاطر بسپارید

گل‌های آپارتمانی
یادش بخیر، حوض حیاط مادربزرگ با گل‌های شمعدانی

آبیاری یکی دیگر از گزینه‌های مهم برای داشتن گیاهان شاداب و سرحال است. برخی از نکات که هنگام آبیاری گیاه باید به آن‌ها توجه شود عبارتند از:

 • آب را در همۀ قسمت‌های خاک یکسان توزیع کنید.
 • آب اضافۀ جمع‌شده در زیرگلدانی را خالی کنید.
 • حواستان به روز آبیاری و میزان آب باشد.
 • آبیاری بیش‌ازحد یا کمتر از میزان لازم ممکن است مانع رشد گیاه شود.
 • توصیه می‌شود که گیاه در فصل‌های سرد یک‌بار در هفته و در بهار و تابستان د‌وبار در هفته، به همان مقدار همیشگی و در همان ظرف آبیاری شود، مگر اینکه وضعیتی غیرطبیعی در گیاه مشاهده شود.
 • اگر خاک گیاه در تابستان بیش‌از‌حد خشک باشد، آبیاری می‌تواند سه‌بار در هفته انجام شود.
 • خاک نباید زیاد مرطوب باشد، زیرا گل شمعدانی آب زیاد را دوست ندارد.
 • باتوجه‌به نوع شمعدانی، نیاز به آبیاری نیز تغییر می‌کند.
 • بهتر است گل را صبح آبیاری کنید تا زمان کافی برای استفاده از آب و دفع مازاد آن را داشته باشد.
 • با آبیاری در ساعات اولیۀ روز، گل را از سرمای شب و حشرات جمع‌شده بر خاک مرطوب محافظت می‌کنید.
 • ریشه‌های گیاه حساس هستند. توصیه می‌شود اگر آب سرد است، آن را مدتی در دمای اتاق نگه دارید؛ به‌ویژه اگر از آب شیر استفاده می‌کنید، در طول زمستان دمای آب را کاهش بدهید و سپس پای گل بریزید.

دوبار در سال به گیاه کود بدهید

بهترین زمان برای کوددادن به گل شمعدانی فصل‌های بهار و پاییز است. بین کوددهی‌ها باید شش ماه فاصله باشد.

از دست ندهید:  گیاهان آپارتمانی مقاوم به شرایط سخت و بی‌آبی

گلدان شمعدانی را چه زمانی تعویض کنیم؟

تعویض گلدان گل شمعدانی بسیار مهم است. اگر در زمان مناسب و با روش درست انجام نشود، ممکن است باعث خشک‌شدن گیاه شود. بهترین زمان برای تعویض گلدان گل، قبل از شروع ماه‌های گرمِ سال است. اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت بهترین زمان است. گلدان جدید باید یک سایز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. اگر گلدان نسبت به گل خیلی بزرگ باشد، برای ریشۀ گیاه مضر است. هنگام تعویض گلدان، مراقب باشید که به ریشه گیاه آسیب نرسانید. گل را به همان شکل در گلدان جدید قرار دهید و ریشه‌های گیاه را بدون خارج‌شدن با خاک بپوشانید. گلدان را پر از خاک نکنید و مقداری فضا برای آبیاری خالی نگه دارید.

گیاه را هرس کنید

هرس گیاهان
هرس کردن گل شمعدانی

برای سرعت بخشیدن به رشد گل شمعدانی می‌توانید گل را هرس کنید. اما باید هرس را در زمان درست انجام دهید. اوایل بهمن تا اوایل فروردین بهترین زمان برای هرس‌کردن گیاه است. برای این کار ساقه‌های بلند را بزنید و کوتاه کنید. برگ‌های خشک‌شده و قسمت‌های پژمردۀ گل را جدا کنید تا از هدررفتن مواد غذایی و انرژیِ گیاه جلوگیری شود. پس از هرس‌کردن گیاه برای جلوگیری از سرمازدگی، اگر گیاه شمعدانی داخل گلدان است آن را به داخل خانه انتقال دهید، ولی اگر در باغچه است روی گل را با نایلون بپوشانید.

چگونه گیاه را تکثیر کنیم؟

تکثیر گل شمعدانی بسیار ساده است. شاخه‌های جدیدی که از ریشۀ گیاه خارج می‌شوند، به خاک رسیده و گیاه جدیدی را به وجود می‌آورند. شما می‌توانید این گیاه جدید را از ریشه جدا کرده و در گلدان جدیدی بکارید. روش دیگر برای تکثیر این گل زیبا، استفاده از دانه و بذر گیاه است. شمعدانی‌ها به‌راحتی توسط دانه زیاد می‌شوند. روش دیگر بریدن شاخه‌های بزرگ گیاه و کاشت مستقیم آن در گلدان است. بهترین زمان برای این کار اواخر زمستان و اوایل بهار است.

فواید گل شمعدانی برای سلامتی

گیاهان آپارتمانی
گل‌های زیبا و برگ‌های شمعدانی با بوی منحصر بفرد خود
 • مواد موجود در شمعدانی باعث ازبین‌رفتن بعضی میکروب‌ها می‌شود.
 • ادرارآور است. برای اختلالات روده مفید است و کبد و کلیه‌ها را پاک می‌کند. همچنین، دورۀ درمان زخم‌ها را کاهش می‌دهد.
 • تسکین دهندۀ درد است، قند خون را متعادل می‌کند و ضربان قلب را آرام می‌کند.
 • مانع از تحریک و خونریزی گلو می‌شود. برای درمان گلودرد و گوش‌درد و دندان‌درد استفاده می‌شود.
 •  یک ضد‌عفونی‌کنندۀ قوی محسوب می‌شود و تأثیر مثبتی بر عفونت دارد.
 • برای پوست مفید است و برای تسکین کبودی و تورم مؤثر است.

برای استفادۀ درمانی از گل شمعدانی می‌توانید برگ‌ها را برش دهید تا آب آن خارج شود و سپس استفاده کنید. روش دیگر جوشاندن برگ‌هاست.

شرایط گلدهی گل شمعدانی

گل شمعدانی
تصویری چشم نواز از گل‌های شمعدانی با رنگ‌های زیبا

اگر گل شما گل نمی‌دهد حتماً در شرایط و محیط نگهداری گل، دقت کافی نشده است. اگر گیاه در خاک مناسبی کاشته نشود یا به‌اندازۀ‌کافی نور دریافت نکند یا به‌موقع هرس نشود، در گل‌دادن دچار مشکل خواهد شد. اگر گل در بالکن قرار دارد، آن را در منطقه‌ای قرار دهید که نور بیشتری به آنجا می‌تابد. حتماً به‌موقع گل را هرس کنید. این عوامل بر گلدهی تأثیر خواهند گذاشت. اگر می‌خواهید گیاهتان گل بدهد، اول باید مطمئن شوید که تمام خواسته‌های آن را تامین کرده‌اید یا نه. اگر از آب شیر استفاده می‌کنید، باید بگذارید مدتی یکجا بماند تا مواد آن ته‌نشین شود، وگرنه باعث تأخیر در گلدهی و حتی گل‌ندادن گیاه می‌شوید.

هرچه بیشتر با گیاهان آشنا شوید به تأثیر گیاهان آپارتمانی در زندگی امروزه بیشتر پی خواهید برد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه