ویرجینیا اولدوئینی، عکاس مد قرن نوزدهم

عکاس مد ایتالیا؛ ویرجینیا اولدویینی

در ادامۀ معرفی عکاسان زن تاریخ، امروز عکاس مد قرن نوزدهم و کسی که آغازگر عکاسی مد در دنیاست را به شما معرفی خواهیم کرد. با گزارش تصویری روزچین همراه باشید.

ویرجینیا اولدوئینی (نام کامل: Elisabetta Luisa Carlotta Antonietta Teresa Maria Oldoïni)، کُنتِس Castiglione بود که در تاریخ ۲۲ مارس ۱۸۳۷ در شهر فلورانس ایتالیا متولد شد و در تاریخ ۲۸ نوامبر ۱۸۹۹ درگذشت. پدر و مادر او، مارک فیلیپو اولدوئینی و ایزابلا لامپورکچی، از خانواده‌های اشرافی اهل توسکانی بودند. ویرجینیا اغلب با نام مستعار نیکیا شناخته می‌شد. نیکیا در ۱۷ سالگی با فرانچسکو وریازیس که ۱۲ سال از او بزرگ‌تر بود، ازدواج کرد.

داستان زندگی عکاس مد ایتالیایی

پسر عموی ویرجینیا، کامیلو، وزیر ویکتور امانوئل دوم (پادشاه ساردینیا) بود. هنگامی که کنت و کنتس فرانسه در سال ۱۸۵۵ به پاریس سفر کردند، او معشوقه‌ ناپلئون سوم شد که این رسوایی باعث شد شوهرش خواستار جدایی از او شود. در طول رابطه‌اش با امپراتور فرانسه در ۱۸۵۶ و ۱۸۵۷، او وارد محفل اجتماعی سلطنتی اروپا شد. در این مدت با آگوستا ساکس-وایمار (ملکه)، اتو فون بیسمارک (صدر اعظم آلمان) و آدولف تیر (دولتمرد و تاریخ‌نگار فرانسوی) و افراد بزرگ و مشهور دیگر ملاقات نمود.

کنتس به خاطر زیبایی و لباس‌های شگفت‌انگیزی که می‌پوشید در دربار امپراتوری شناخته‌شده بود و همین، دلیل‌بر بیشتر مشهور‌شدنِ او شد. در سال ۱۸۵۷ رابطۀ این عکاس مد ایتالیایی با ناپلئون سوم تمام شد. چهار سال بعد پادشاه فرانسه ادعا کرد که ویرجینیا به قسمت‌های تحت حکومت ناپلئون سوم نفوذ کرده و اطلاعاتی را به دست آورده است. نیکیا بعد از جدایی به پاسسی فرانسه بازگشت. در سال ۱۸۷۱، درست بعد از شکست فرانسه در جنگ فرانسه-پروس، او به یک دیدار مخفی با اتو فون بیسمارک دعوت شد تا به او توضیح دهد که چگونه اشغال پاریس می‌تواند به منافع آلمان و بیسمارک منجر شود.

از دست ندهید:  کولیندا کیتاروویچ ستارۀ جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
زنان هنرمند
نقاشی ویرجینیا اولدوئینی اثر ژاک امیل بلانچ

او عکاس دادگاه پیر لوئی پیسون بود که نتایج آن یک کاتالوگ با بیش از ۷۰۰ پرتره از کنتس در لباس‌های زیبا یا ساده بود. این تصاویر منجر به معرفیِ او به‌عنوان ملکۀ سلفیِ مرموز جامعۀ پاریس در سال ۲۰۱۶ شد.

در سال ۱۸۵۶، آدولف براون کتابی حاوی ۲۸۸ عکس از ویرجینیا اولدوئینی در دادگاه ناپلئون سوم را منتشر کرد. این عکس‌ها که نیکیا را در لباس رسمی دادگاه نشان می‌دهد، او را اولین مدل مد نیز معرفی می‌کند. بنابراین شاید بتوان گفت که این عکس‌ها زیباترین و عجیب‌ترین عکس‌های تاریخ عکاسی هستند.

در بیشترِ عکس‌ها خود کنتس به‌عنوان مدل و در لباس‌های نمایشی خود، مانند لباس ملکۀ قلب حضور دارد. در تعدادی از عکس‌ها به‌ویژه تصاویری که او پاهای لخت خود را در معرض دید قرار داده است، سر او در کادر عکس نیست. یکی از لباس‌های او در سال ۱۸۸۰ در نمایشگاه ملی هنرهای زیبای تورین نمایش داده شد.

نیکیا آرزو داشت که عکس‌هایش را در نمایشگاه جهانی سال ۱۹۰۰ به نمایش بگذارد، اما این اتفاق رخ نداد و او در ۲۸ نوامبر ۱۸۹۹، در ۶۵ سالگی فوت کرد و در قبرستان پِرلاشِز پاریس دفن شد.

زندگی کنتس در سال ۱۹۴۲ در فیلم ایتالیایی The Countess of Castiglione و در سال ۱۹۵۴ در فیلم ایتالیایی-فرانسوی The Secret Contessa’s به نمایش گذاشته شد. تصویری از کنتس، توسط ژاک امیل بلانچ نیز نقاشی شده است.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

یک دیدگاه

  1. این خانم اولین مدل بوده و نه عکاس! تعجب میکنم از چنین اشتباهی! عکاس ایشون پیرسون بوده لطفا تصحیح کنید

افزودن دیدگاه