گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست را بشناسیم

گل‌های آپارتمانی سایه دوست را بشناسیم

آیا گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست را می‌شناسید؟ اصلاً به نظر شما جایی که نور خورشید وجود ندارد، گیاه می‌تواند رشد کند؟ کدام گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست هستند؟ برای آگاهی از جواب این سؤالات با گیاهان آپارتمانی این هفتۀ روزچین همراه شوید.

در مقالۀ تأمین نور برای گیاهان به‌طور مفصل‌تری به اهمیت نور برای گیاهان و اینکه کدام گیاهان به چه مقدار نور نیاز دارند، پرداختیم. در این بخش می‌خواهیم گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست را به شما معرفی کنیم.

ویژگی‌های گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست

آیا شما هم جزء افرادی هستید که اعتقاد دارند گیاهان در سایه گل نمی‌دهند؟ پس باید بدانید گل‌هایی هستند که باید در سایه باشند تا گل بدهند. نگهداری از گیاهان کار آسانی نیست. باید مراقب باشید و روشنایی، آب، خشکی، رطوبت و… را برایشان تنظیم کنید. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های نگهداری از گل‌ها، دریافت نور خورشید است. «کجای خونه بذارم که نور بهش بخوره؟» سؤالی‌ست که حتماً برای هر گیاهی از خودتان می‌پرسید. بعد از آن نیز جاهای کم‌نور و پر‌نور مطرح می‌شود.

دریافت نور خورشید یکی از عناصر حیاتی برای گیاه است، اما گیاهانی هستند که کمی هم سایه دوست دارند و گیاهانی هم فقط در سایه رشد کرده و گل می‌دهند. شما می‌توانید در باغچۀ حیاط خانه‌تان جاهایی که نور دریافت نمی‌کنند را شناسایی کنید و این گیاهان را بکارید. همچنین می‌توانید گیاهان خود را در اتاق‌هایی که آفتاب به آن‌ها نمی‌تابد نگه دارید. در زیر اسامی و توضیحات مختصری از گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست آورده شده است.

سانسیوریا

گیاهان آپارتمانی
گل سانسیوریا

گیاه سانسیوریا با برگ‌های کشیده و نیزه‌مانند خود یکی از گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست به شمار می‌رود. نوع ابلق این گیاه در حاشیۀ برگ‌های خود نوارهای طلایی‌رنگ دارد. همچنین این گل زیبا طبق گفتۀ سازمان ناسا یکی از گیاهان تصفیه‌کنندۀ هوا محسوب می‌شود که هوایِ آلوده و مواد شیمیایی و مضر آن را پاکسازی می‌کند. سانسوریا گیاهی مقاوم و سرسخت است و می‌تواند بی‌آبی و سرما را برای مدت طولانی تحمل کند. رشد سانسیوریا کم است و برگ‌هایش خیلی کند رشد می‌کنند. در مقاله گیاه سانسیوریا به‌طور مفصل به آن و نحوۀ نگهداری‌اش پرداخته شده است.

گندمی

گل‌های آپارتمانی سایه دوست
گل گندمی

گل گندمی یا گل عنکبوتی یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب و پرطرفدار است. این گیاه زیبا و شیک که بومی آفریقاست، نیاز به مراقبت زیادی ندارد. با آبیاری به‌موقع و دور نگه‌داشتن از تابش مستقیم نور خورشید می‌توانید یک گیاه زینتی و تصفیه‌کنندۀ هوا را در خانه داشته باشید. نکتۀ مهم دیگر در مورد گل گندمی دور نگه‌داشتن این گل از تأثیرات جریان هواست. خصوصیات این گیاه را در مقاله گل گندمی و زیبایی خانه مطالعه کنید.

برگ عبایی

گل‌های آپارتمانی سایه دوست
گل عبایی

برگ عبایی یا گل آسپیدیسترا از خانوادۀ سوسن و از گیاهان آپارتمانی همیشه‌سبز محسوب می‌شود. این گیاه در شرایط سخت مقاوم است و به‌راحتی می‌توان آن را در آپارتمان نگهداری کرد. برگ عبایی نسبت به تغییرات دمایی و نور حساسیت زیادی ندارد و تکثیر آن توسط ریشه‌هایش صورت می‌گیرد.

پوتوس

گیاهان آپارتمانی
گل پوتوس

پوتوس یکی دیگر از گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست است. این گیاه زیبا در کنار گیاهانی مثل دیفن باخیا، بامبو، آنتوریوم و اسپاتی‌فیلوم در لیست گیاهان تصفیه‌کنندۀ هوا قرار دارد. یعنی با نگهداری پوتوس در خانه، علاوه بر زیبایی بصری که به منزل خود می‌دهید، می‌توانید از هوای تمیز و عاری از مواد شیمیایی معلق در هوا استفاده کنید. قراردادن این گل در سایه به برگ‌های آن رنگ سبز تیره می‌دهد. اما اگر در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار گیرد رنگ‌های زیباتری خواهد داشت. به مقالۀ گل پوتوس، یک قدم تا سلامتی مراجعه کنید.

از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: دیوار سبز

فیتونیا

گل‌های آپارتمانی سایه دوست
گل فیتونیا

گیاه فیتونیا یا پوست‌ماری یکی دیگر از گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست است که به‌دلیل طرح‌های زیبای روی برگ‌هایش طرفداران زیادی دارد. فیتونیا گیاهی چندساله است و نور مستقیم خورشید را دوست ندارد. مسئله اصلی و مهم در مورد این گیاه، حساس‌بودن آن به خشکی‌ست. باید نسبت به آبیاریِ به‌موقع آن دقت لازم را داشته باشید. فیتونیا رطوبت را دوست دارد. پس سعی کنید آن را یا در محیط مرطوب نگه دارید یا برگ‌هایش را با اسپری‌کردن آب مرطوب کنید.

آگلونما

گیاهان آپارتمانی
گل آگلونما

آگلونما یکی دیگر از گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست محسوب می‌شود. این گیاه زینتی و زیبا با برگ‌های کشیده و سبز و خال‌های زرد و سفید روی آن، یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب است. این گیاه همیشه‌سبز نسبت به بیماری‌ها مقاوم بوده و محیط مرطوب را دوست دارد. نور مستقیم خورشید برای این گیاه ضرر دارد و برگ‌های آن را از بین می‌برد. برای اطلاعات بیشتر به مطلب گل آگلونما مراجعه کنید.

هلکسین

گل‌های آپارتمانی سایه دوست
گل هیلکسین

هلکسین یا چمن عروس با نام علمی Helxine Soleirolii از خانوادۀ گزنه‌هاست و بافت ریز و فشرده و رشد سریعی دارد. به خاطر ریزبودن برگ‌های این گل، بهترین روش آبیاری برای آن آبیاری از زیر برگ‌ها و ساقه‌هاست. هلکسین سایه را دوست دارد و در هر قسمتی از آپارتمان رشد می‌کند. این گیاه نسبت به خشکی حساس است و تابش مستقیم نور خورشید روی برگ‌هایش، باعث سوختگی آن‌ها می‌شود.

فیلودندرون

گیاهان آپارتمانی
گل فیلودندرون یا برگ انجیری

فیلدون یا برگ انجیری آخرین گیاه ما در لیست گلهای آپارتمانی سایه‌ دوست است. این گیاه، بومی جنگل‌های گرمسیری آمریکاست و یکی از دلایل محبوبیتش، برگ‌های براق و زیبای آن است. تابش مستقیم آفتاب این گیاه را ضعیف می‌کند. جالب است بدانید برگ‌های جوان فیلودندرون رنگ و شکل متفاوتی نسبت به برگ‌های پیر دارند.

به گفتۀ روان‌شناسان، نگهداری از گیاهان در منزل باعث افزایش آرامش و کاهش اضطراب و استرس بین اعضای خانواده می‌شود. حالا که زندگی‌های شهری به زندگی در آپارتمان‌ها محدود شده است و کودکان از بازی در حیاط و باغچه محروم هستند، چه زیباست اگر ما باغچه را به درون خانه بیاوریم. با این کار تا حدودی نیز به حقوق کودک برای داشتن محیطی امن و سالم برای زندگی نیز احترام گذاشته‌ایم. با آگاهی از اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی امروز خانۀ خود را به‌جای اشیای لوکس و بدون‌ِاستفاده، با گل و گیاه پر کنید. طبیعت را به خانه بیاوریم.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه