گیاهان آپارتمانی مقاوم به شرایط سخت و بی‌آبی

در این نوشتار از گیاهان آپارتمانی مقاوم که برای افراد تنبل و پرمشغله و تازه‌کار مناسب هستند و با حداقل مراقبت رشد می‌کنند خواهیم گفت. با گیاهان آپارتمانی روزچین همراه باشید.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که زیاد فرصت رسیدگی به گل‌وگیاه را ندارید، اما علاقه‌مند به نگهداری از گیاهان در منزل هستید، مطلب امروز ما را دنبال کنید. امروز قصد داریم گیاهانی را که می‌توانند بدون مراقبت رشد کنند به شما معرفی کنیم.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

گیاهان آپارتمانی
گل شمعی

برای داشتن گیاهان زیبا در منزل، لازم نیست تجربۀ زیادی داشته باشید. شما ممکن است یک تازه‌کار باشید که اطلاعات کمی دربارۀ گیاهان دارد یا فردی پرمشغله که وقت زیادی برای مراقبت از گیاهان ندارد. حتی ممکن است شما فرد تنبلی باشید که حال و حوصلۀ قهر و آشتی گل‌ها را ندارد، اما با همۀ این شرایط چون به اهمیت حضور گیاهان آپارتمانی در زندگی امروز کاملا واقف هستید، دوست دارید که در خانۀ خود گل‌وگیاه داشته باشید.

به‌هرحال، ما در اینجا لیستی ساده از گیاهان آپارتمانی مقاوم را که مراقبت کمی نیاز دارند برای شما آورده‌ایم. این‌ها ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند که نیاز به مراقبت کمتری دارند. این گیاهان صبورانه در شرایط سخت زندگی می‌کنند و بی‌توجهی و اشتباهات شما را می‌بخشند. اگر زمان آبیاری گیاه را فراموش کردید یا حواستان نبوده و زیادی پای آن آب ریخته‌اید، این گیاهان زیاد حساس نیستند و زود پژمرده نمی‌شوند. اما به یاد داشته باشید که هیچ گیاهی وجود ندارد که قابلیت خراب‌شدن نداشته باشد. شما باید حداقلِ نیازهای آن‌ها مانند رطوبت و میزان نور لازم برای گیاهان را تأمین کنید؛ این‌ها حداقلِ شرایط لازم برای زنده‌ماندن و شاخ‌و‌برگ‌دادن گیاهان است.

برخی از این گیاهان آپارتمانی مقاوم ممکن‌ است حتی گل بدهند که کمی شرایط را حساس‌تر می‌کند. لیست گیاهان آپارتمانی مقاوم ما را بخوانید.

گل بامبوی خوش‌شانس

گل بامبو خوش شانس
گل بامبوی خوش‌شانس

بامبوی خوش‌شانس (Lucky Bamboo) یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم و پرطرفدار است. این گیاه به خانوادۀ Dracaena تعلق دارد که فقط آب فراوان می‌خواهد. حتی در نور غیرمستقیم نیز رشد می‌کند. این گیاه آپارتمانی نیاز به مراقبت کمی دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به گل بامبو مراجعه کنید.

گل یشم

گل یشم
گل یشم

گل یشم با نام علمی Crassula ovata یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی زیبا است که خیلی به مراقبت احتیاج ندارد و می‌تواند خود را با شرایط سخت سازگار کند. نام این گل از رنگ برگ‌های آن که سبز یشمی است گرفته شده‌است. این گیاه در خاک‌های ضعیف هم بسیار مقاوم و برگ‌های ضخیم و ساقۀ آن به‌عنوان مخازن آب عمل می‌کنند. این ویژگی، گل یشمی را به یکی از بهترین گیاهان برای نگهداری در منازل تبدیل کرده است. بومی آفریقای جنوبی محسوب می‌شود. همچنین این گیاه، گل هم می‌دهد.

لیندا یا نخل دم‌اسبی

گیاهان آپارتمانی
نخل دم‌اسبی یا پای فیل

لیندا یا نخل دم اسبی با نام علمی  Beaucarnea recurvate نام یک گونه از تیره مارچوبگان است. لیندا در واقع یک نخل و از خانوادۀ زنبق‌هاست. لیندا یک گیاه آپارتمانی مقاوم و درعین‌حال زیبا و عجیب است. عجیب به‌این‌دلیل که تنۀ لیندا شبیه پای فیل است و به‌همین‌دلیل به گل پای فیل هم شناخته می‌شود. این گیاه دارای یک تنۀ متورم است که با آن عمل ذخیره‌سازی آب را انجام می‌دهد. لیندا یک گیاه آپارتمانی مقاوم است که طول عمر زیادی دارد و به آرامی رشد می‌کند و تحمل هوای خشک را نیز دارد.

نکته: از آبیاری مکرر اجتناب کنید. آبیاری باید تنها زمانی انجام شود که خاک خشک باشد.

از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: اسپاتی‌فیلوم یا گل صلح

گل سانسوریا

گل سانسوریا
گل سانسوریا

سانسوریا، گل ماری یا شمشیر جرج مقدس یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مقاوم به شرایط سخت است. تصفیه‌کنندگی هوا، یکی از ویژگی‌های سانسوریا محسوب می‌شود. این گیاه نسبت به خشکسالی بسیار مقاوم است. برای شناخت بیشتر به مقالۀ گل سانسوریا، شمشیر پادشاه مراجعه کنید.

گل پوتوس/ پوتوس طلایی

گل پوتوس
گل پوتوس

گل پوتوس یکی از ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی است که می‌تواند در شرایط سخت رشد کند. پوتوس طلایی دارای برگ‌های زرد و سبزِ قلبی شکل است. گل پوتوس در مقاله‌های قبلی به طور مفصل و کامل معرفی شده‌است. می‌توانید برای اطلاعات کافی به مقاله گل پوتوس مراجعه کنید.

 

گل زامیفولیا

گیاهان آپارتمانی
گل ZZ

گل زامیفولیا (Zamioculcas zamiifolia) به گیاه ZZ هم معروف است. ZZ گیاه استوایی و بومی شرق آسیاست. برگ‌های این گیاه محکم و براق است و کمی شبیه به Zamias است. گیاه ZZ احتمالاً ساده‌ترین گیاه موجود در لیست ماست. این گیاه به نور کمی نیاز دارد و تقریباً در هر محیطی رشد می‌کند.

نکته: گیاه ZZ آبیاری مکرر و پا خیس را دوست ندارم.

گل گندمی / گل عنکبوتی

گل گندمی عنکبوتی
گل گندمی عنکبوتی

گل گندمی یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی‌ست. محبوبیت این گل علاوه‌بر زیبایی چشمگیر آن به‌علت تحمل شرایط سخت و سهولت در نگهداری است. این گیاه می‌تواند خود را تقریباً با هر شرایطی سازگار کند. برای اطلاعات کامل‌تر به مقالۀ گل گندمی مراجعه کنید.

گل شفلرا / آکتینوفیلا

گیاهان آپارتمانی مقاوم
گل شفلرا

گل شفلرا آکتینوفیلا با نام علمی Schefflera actinophylla گونه‌ای از تیرۀ عشقه‌ایان است. شفلرا در دفاتر کار و خانه‌ها بسیار دیده می‌شود. این گیاه، بومی جنگل‌های بارانی و گرمسیری استرالیا و نیو‌گینه و جاوه است. این گل گرمسیریِ زیبا هنگامی که در داخل خانه رشد می‌کند، مراقبت کمی نیاز دارد. از آبیاری بیش‌ازحد آن اجتناب کنید. گیاه را در یک نقطۀ روشن اما دور از تابش نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

گل آلوئه‌ورا

گیاهان آپارتمانی
گل آلوئه‌ورا

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مقاوم به شرایط سخت، گل آلوئه‌ورا است. این گیاه به‌راحتی رشد می‌کنند. با کمی مراقبت، شما برای سال‌های زیادی آلوئه‌ورا خواهید داشت. بهترین شرایط برای رشد این گل، قراردادن آن در موقعیت آفتابی‌ست. گیاه را در یک پنجره‌ آفتابگیر نگه دارید. البته در سایه هم رشد می‌کند. این گیاه آبیاری گاه‌به‌گاه را دوست دارد و می‌تواند برای مدت طولانی بدون آب زندگی کند. پس از آبیاری بیش‌ازحد اجتناب کنید.

گل صلح یا اسپاتی فیلوم

گل صلح یا اسپاتی فیلوم
گل صلح یا اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم که به‌خاطر گل‌های سفیدی که باز می‌کند، به گل صلح نیز معروف است. این گل در کنار ژربرا و آنتوریوم از تصفیه‌کننده‌های هوا به شمار می‌روند. برگ‌های صاف و گل‌های سفید که از میان برگ‌های تیره رشد می‌کنند، ظریف و زیبا دیده می‌شوند. اگر می‌خواهید این گل آپارتمانی را بیشتر بشناسید به گل اسپاتی فیلوم یا گل صلح مراجعه کنید.

گل دیفن باخیا

گیاهان آپارتمانی
گل دیفن باخیا

دیفن باخیا با برگ‌های بزرگ و زیبایش در اکثر خانه‌ها دیده می‌شود. این گل برای کسانی که به‌دنبال گیاهان آپارتمانی برای محیطی با نور کم هستند، ایده‌آل است. دیفن باخیا گیاهی سایه دوست است و خاکش باید مرطوب باشد. برای کسب اطلاعات کامل‌تر به مقاله گل دیفن باخیا برای تنفسی سالم مراجعه کنید.

علاوه‌بر گیاهانی که در بالا معرفی کردیم، گل برگ بیدی، گل برگ عبایی، ترادسکانتیا زبرینا از سردۀ برگ بیدی، گل شمعی، گل آگلونما و گل فیلودندرون نیز جزء گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه