پیتر دینکلیج: همه‌اش جنگ است!

پیش‌از‌این گفت‌و‌گوهایی را دیوید لینچ، ورنر هرتزوگ، وودی آلن و مکس ریشتر به اشتراک گذاشته‌ایم. اینک گفت‌و‌گوی پیتر دینکلیج را منتشر می‌کنیم که هواداران سریال بازی تاج و تخت او را به‌خاطر ایفای نقش تیریون لنیستر به‌خوبی می‌شناسند.

آقای دینکلیج، فکر می‌کنید اوج‌گیری سریال‌های تلویزیونی باعث تغییر نقش‌های اصلی در فیلم‌ها شده است؟

بله، حالا تعریف متفاوتی از نقش اول مرد وجود دارد. با نگاهی به نقش اول فیلم‌ها در گذشته و حال متوجه تفاوت‌های زیادی می‌شوید. هالیوود بالاخره رویکردی بازتر و واقعی‌تر به نشان‌دادن افرادی اتخاذ کرده است که صرفاً ستاره‌های زیبای هالیوودی نیستند. پیشتر مردم تصور محدودتری از شخصیت در فیلم‌ها داشتند. مثلاً نقش‌هایی که به من داده می‌شد متناسب با قدم بود!

منظورتان را متوجه می‌شوم. ولی حتی در اولین فیلم‌تان زندگی استیو بوشمی در فراموشی نقش بازیگری را ایفا می‌کردید که نمی‌توانست در هیچ فیلم درامی بازی کند و این جمله معرف فیلم که «تا حالا رؤیایی داشته‌اید که در آن یک کوتوله حضور داشته باشد؟»

قدم معرف من نیست، فقط جزئی از من است، پس چرا قد باید تعیین‌کننده نوع نقشی باشد که بازی می‌کنم؟ قد فقط جزئی از شخصیت نقش‌هایی است که انتخاب می‌کنم. ولی در آن شخصیت فقط قد مهم نیست. خصوصاً امروزه، دیگر یک بازیگر سیاه‌پوست نقش یک بازیگر سیاه‌پوست را بازی نمی‌کند. او نقش شخصیتی را ایفا می‌کند که از قضا سیاه‌پوست است. رنگ پوست شما را تعریف نمی‌کند؛ فقط جزئی از شماست.

ولی با‌این‌حال تمایلی به پذیرش بازی در نقش کوتوله‌ها و شخصیت‌های بد داستانی ندارید.

گاهی، خصوصاً در ابتدای حرف، بازیگری باید به بعضی نقش‌ها «نه» گفت، چون زندگی واقعاً کوتاه است و می‌خواهید به کارهایی که کرده‌اید افتخار کنید و بابت آن‌ها شرمنده نباشید. تصور می‌کردم قرار است روزگار سختی را در پیش داشته باشم و برای گذران زندگی تن به هر کاری بدهم، ولی انجام این کارها را به ایفای نقش‌هایی خاص در فیلم‌ها ترجیح می‌دادم. من عاشق بازیگری‌ام و نمی‌خواهم این عشق را با تجربه نقش‌های نامناسب از بین ببرم. در آخر هر کسی می‌خواهد با آن چیزی که هست راحت باشد و آن را بپذیرد، البته اگر بتواند! همیشه عاشق داستان‌هایی بودم که آدم‌هایی با قد و قواره من امکان بازی در آن‌ها را ندارند.

شخصیت شما در سریال بازی تاج و تخت تصویر قدرت مردان را تغییر داد. شما قدرت مرد را در قدرت فکر و ذهنش تعریف کردید. فکر می‌کنید برای تبدیل‌شدن به یک مرد واقعی چه باید کرد؟

معتقدم اعتماد به‌نفس مهم‌ترین عامل است. ۹ زن از هر ۱۰ زن بیشتر از مردان در مسائل عمیق می‌شوند و دید عمیق‌تری مثلاً به شوخ‌طبعی دارند. تعریف زنان از جذابیت و جنسیت بسیار متفاوت از تعریف مردان است، خدا را شکر! اعتماد به‌نفس و شوخ‌طبعی برای زنان جذاب است. هر وقت می‌خواهم سر صحبت را با زنی باز کنم به چنین ویژگی‌هایی فکر می‌کنم.

همیشه از این اعتماد‌به‌نفس برخوردار بوده‌اید؟

نه. اصلاً این‌طور آدمی نیستم. خیلی خجالتی‌ام. فقط نقش‌هایی را بازی می‌کنم که اصلاً خجالتی نیستند؛ مثل نقشم در بازی تاج و تخت. من اصلاً آدم برونگرایی نیستم. بیشتر طرفدار آرامش و سکوتم.

تضادی بین خجالتی‌بودن و بازی در چنین نقش‌های برونگرایی وجود ندارد؟

این دو ویژگی در کنار هم خوب در نمی‌آیند، خصوصاً امروزه با این همه تلفن همراه و دوربین. دلم برای روزهایی که مردم آرزو می‌کردند «ای کاش دوربین عکاسی داشتم» تنگ می‌شود. الان همه چیز در اینترنت موجود است. من در نیویورک زندگی می‌کنم، شهری که زیادی متظاهرانه است. یکی از دلایل علاقه‌ام به این شهر گمنامی و ناشناس بودن در آن بود. قد من ۱۳۰ سانتیمتر است، ولی در خیابان کسی به من زل نمی‌زد. اما حالا هر که مرا می‌بینید به من زل می‌زند، نه به خاطر قدم، به خاطر اینکه مرا در تلویزیون دیده‌اند. دیگر گمنام و ناشناخته نیستم. البته نمی‌خواهم در این‌باره زیاد سخت بگیریم، چون این آدم‌ها بازی مرا در تلویزیون دیده‌اند و از آن خوش‌شان آمده است.

از دست ندهید:  پله: «پدر و مادرم نمی‌توانند پله‌ای دیگر به دنیا آورند!»

برخی معتقدند که خشونت و صحنه‌های جنسی عریان سریال بازی تاج و تخت برای جامعه مضر است.

فکر می‌کنم بهتر است مردم ذهن‌شان  را به‌جای یک سریال تخیلی تلویزیونی که در آن اژدها وجود دارد، روی اتفاقات واقعی این دنیا متمرکز کنند. ولی مردم دوست دارند دربارۀ خشونت یک سریال تخیلی صحبت کنند. سریالی که در آن اژدها وجود دارد. سریالی که در آن وایت‌واکرها حضور دارند. در دنیایی واقعی ما خشونت بسیار بیشتری وجود دارد. فکر می‌کنم این صحبت‌ها که این سریال تأثیر نامناسبی بر جامعه دارد غیرواقعی است.

خب، این البته به موضوع داستان هم ارتباط دارد.

درسته! ولی بازی تاج و تخت داستان و داستان‌گویی بسیار خوبی دارد. فکر می‌کنم دلیل واکنش پرحرارت مردم به سریال این است که آن‌ها این شخصیت‌ها را فهمیده‌اند و با آن‌ها زندگی کرده‌اند.

یعنی معتقدید خشونت چنین سریالی با خشونت سریال‌هایی که شخصیت‌ها و داستانش برای مردم جذاب نیست تفاوت دارد؟

دقیقاً. خشونت این سریال تاثیری بر شما ندارد. فکر می‌کنم مردم نباید مسئله را این‌قدر سخت بگیرند.

پس از یک فصل بازی در سریال بازی تاج و تخت دل‌تان برای بازگشت به دنیای واقعی و بازی در فیلم‌های دیگر تنگ می‌شود؟

بله. می‌خواهم انتخاب‌های گوناگونی داشته باشم. به‌ویژه دوست دارم در فیلم‌های کوچک بازی کنم. خوش‌شانس بودم که امکان بازی در سریال بازی تاج و تخت را پیدا کردم. بازی در این سریال کار هر روزه من است. این سریال پروژه فوق‌العاده‌ای بود. پروژه‌ای بزرگ که به من امکان بازی در فیلم‌های کوچک را داد. فیلم‌های با بودجه کم بسیار مهم هستند، چون سازندگان‌شان این فیلم‌ها را برای پول نمی‌سازند، بلکه هدف دیگری از ساخت فیلم دارند. من همیشه به این کار ارج می‌نهم. این فیلم‌ها ارتباط مرا با روزهای ابتدای بازیگری‌ام دوباره زنده می‌کنند.

شما زمانی در آپارتمان بی‌در و پیکری در نیویورک زندگی می‌کردید. آپارتمانی که یک موش‌دانی بود…

خب، من اسمش را موش‌دانی نمی‌گذارم، البته در یک شب سرد موشی را در آپارتمانم دیدم. ولی آن آپارتمان برایم یک جورایی رومانتیک بود. من الان به عنوان یک مرد ۴۶ ساله دیگر نمی‌توانم در چنان جایی زندگی کنم. الان وضعم خیلی بهتر است، ولی زندگی در آن آپارتمان بخشی از جوانی‌ام بود. زندگی در آنجا جزئی از تلاشم بود. بودن در چنین شرایطی شما را وامی‌دارد تلاش بیشتری کنید و به چیزهای بهتری دست یابید. همه‌اش تلاش بود. همه‌اش جنگ بود. ای کاش الان هم به‌اندازه آن موقع حریص و جنگجو می‌بودم. ولی الان اولویت‌های دیگری دارم. گاهی دلم برای بی‌پولی آن روزها تنگ می‌شود. بی‌پولی آن موقع مشکلی نبود، ولی الان نمی‌توان بی‌پول باشم.

چون خانواده دارید و باید تأمین‌شان کنید؟

دقیقاً. آن‌ها مشکلی نخواهند داشت. آن‌ها، برخلاف من، می‌توانند گلیم‌شان را از آب بیرون بکشند. من بازیگرم. من مثل یک بچه بزرگ می‌مانم. آن‌ها همه کارهایم را انجام می‌دهند. حتی صبح‌ها قهوه هم درست نمی‌کنم، چون کسی هست که این کار را برایم بکند. خیلی مسخره است. همسرم فوق‌العاده است. او هنرمند خانواده‌ام است.

و شما نیستید؟

نه، من فقط بازیگر تلویزیونی‌ام که صورت‌حساب‌های خانواده را پرداخت می‌کند!

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه