کدام کشور برای کاهش انتشار کربن بیشترین تلاش را کرده است؟

با خواندن این نوشتار کوتاه اما بسیار حائزاهمیت در روزچین، شاید کمی بیشتر در مورد مسئلۀ مهم روش‌های کمک‌کننده به کاهش انتشار کربن بیندیشیم.

کاهش انتشار کربن

همین ابتدای امر سؤالی را مطرح می‌کنیم. آیا می‌دانید کدام کشور در تلاش برای کاهش انتشار کربن پیشتاز است؟
معمولاً ذهن‌ها در پاسخ به این سؤال حول چین می‌چرخند که تریلیون‌ها دلار صرف حمل‌ونقل، نیروگاه و کارخانه‌های پاک می‌کند یا آلمان که سیاست «همه برای انرژی تجدیدپذیر» را پیش گرفته است. اما شاید بهترین جواب بریتانیا باشد.

انتشار کربن در چین همچنان در حال افزایش است. انتشار کربن در آلمان نیز نسبت به سال ۱۹۹۰، ۲۳ درصد کاهش یافته است. درحالی‌که طبق داده‌های تقریبی منتشرشده، بریتانیا انتشار کربن را از آن سال به اندازه‌ ۴۳ درصد کاهش داده است. اسکات برگر، محقق مؤسسه‌ فناوری ماساچوست، این داده‌ها را به گراف تبدیل کرده که در تصویر بالا می‌بینیم.

آیا بریتانیا با بستن کارخانه‌های فولاد شفیلد و خرید فولاد وارداتی، صرفاً انتشار این گاز را به چین منتقل کرده است؟ این‌طور نیست. انتشار کربن در این کشور بر اساس مصرف وارداتی هم کمتر شده است؛ اگرچه حقیقت دارد که بخش تولید سنتی این کشور آسیب دیده است.

البته بهتر این است که انتشار کربن از همان ابتدا کم باشد تا اینکه آلودگیِ زیادی ایجاد کنیم و بعد از آن، به‌دنبال انجام اصلاحات بزرگ باشیم. تمام کشورهای ثروتمند خیلی بیشتر از سهمشان گازهای گلخانه‌ای به اتمسفر فرستاده‌اند، اما بریتانیا مدلی در اختیار ما می‌گذارد که در عین حفظ رفاه انسان مدرن، عادت مصرف کربنشان را کنار بگذارند.

از دست ندهید:  دلایل آلودگی آب‌ها چیست؟

چطور چنین کاری کردند؟ خیلی خلاصه، انرژی پاک جایگزین بخش زیادی از زغال‌سنگ شد، صنعت جلوی آلوده‌سازهای بزرگ (مثل کربن سیاه و هیدروفلورکربن‌ها) را گرفت و نشت متان کمتر شد.

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه