استفاده صحیح از حشره‌کش‌ها

استفاده صحیح از حشره‌کش‌ها
استفاده صحیح از حشره‌کش‌ها

جلوی حشرات مزاحم را نمی‌توان گرفت و این موجودات موذی از هر طریقی راه خود را به منزل پیدا می‌کنند. پس از ورود حشرات به منزل هم نمی‌توان به این راحتی‌ها از شر آن‌ها خلاص شد و در این مواقع است که باید دست به دامان حشره‌کش‌ و سم‌هایی شد که برای مبارزه با حشرات کاربرد دارد. امروز در روزچین استفاده صحیح از حشره‌کش‌ها را به شما آموزش می‌دهیم تا ضرر کمتری به اعضای خانواده برسد.

به‌حداقل‌رساندن آسیب حشره‌کش‌ها

حشره‌کش‌ها و سم‌ها دارای ترکیبات شیمیایی هستند و ازآنجایی‌‌که این مواد خطرناک در منزل استفاده می‌شوند باید اصول امنیتی را رعایت کرد. باتوجه‌به اینکه موجودات و حشرات مختلفی به منزل وارد می‌شوند، حشره‌کش‌ها و سم‌های متفاوتی هم در بازار وجود دارد که این سم‌ها در دو گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند.

در گروه اول سمومی قرار دارند که برای ازبین‌بردن حشرات استفاده می‌شوند و در گروه دوم شاهد سم‌هایی هستیم که جانوران جونده را نابود می‌کنند. سم‌هایی که در هر دو گروه استفاده می‌شوند برای انسان خطرناک هستند و باید از مسمومیت با این سم‌ها جلوگیری کرد. گاهی‌اوقات کودکان یا حیوانات خانگی مانند سگ و گربه، طعمه‌های سمی را که برای جانوران موذی در منزل گذاشته شده با غذا اشتباه می‌گیرند. از طرف دیگر بیشتر حشره‌کش‌ها به‌صورت اسپری عرضه می‌شوند و این اسپری‌ها ممکن است از طریق پوست یا هوا وارد بدن انسان شوند و مسمومیت‌های مختلفی را به‌دنبال داشته باشند.

میزان امنیت حشره‌کش‌ها چقدر است؟

ابتدا اجازه دهید توضیح دهیم منظور ما از ایمنی در استفاده از حشره‌کش‌ها چیست. دو عاملِ میزان ترکیبات حشره‌کش و زمانِ در مجاورت این ترکیبات قرارگرفتن، می‌توانند عامل تعیین‌کنندۀ مسمومیت انسان‌ باشند. به‌عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که اگر انسان بیشتر از مقدار معمول در معرض مواد حشره‌کش قرار بگیرد دچار مسمومیت خواهد شد. به‌همین‌منظور متخصصین سازنده حشره‌کش تمام سعی خود را می‌کنند تا این محصولات کمترین خطر را برای انسان‌ها و سایر حیوانات داشته باشد. اما این تلاش‌ها تاکنون به ساخت حشره‌کشی که برای انسان‌ها کاملاً بی‌خطر باشد منجر نشده است. حتی حشره‌کش‌های زیادی را شاهد هستیم که گفته می‌شود استفاده مداوم از آن‌ها سرطان و بیماری‌های خطرناک دیگری را نیز به‌دنبال دارد.

در این زمینه می‌توان به کلردان (Chlordane) اشاره کرد که ماده‌ای‌ست که در گذشته برای ازبین‌بردن موریانه و ساخت سم د.‌د‌.ت استفاده می‌شد. سازنده‌ سم‌هایی که با این مواد ساخته می‌شد در گذشته در خصوص خطرهای این سم‌ها اطلاع‌رسانی شفافی انجام می‌داد. پس از گذشت مدتی نیز مشخص شد که قرارگرفتن در معرض حشره‌کش‌هایی که این مواد در آن‌ها استفاده شده آثار منفی ناشناخته و غیرمنتظره‌ای را به‌دنبال داشته است.

استفاده صحیح از حشره‌کش‌ها

می‌توان گفت که اگر فردی حین استفاده از حشره‌کش‌ها در معرض این مواد قرار نگیرد خطری نیز وی را تهدید نمی‌کند. منظور از در معرض قرارگرفتن، تنفس و ورود سم به بدن از طریق منافذ پوستی و تماس با چشم و واردشدن سم به دستگاه گوارش است. بنابراین نباید اجازه دهید ترکیبات حشره‌کش‌ها از طریق ریه، پوست، چشم و دهان وارد بدنتان شوند.

در این بین تجربه نشان داده است ترکیبات حشره‌کش‌ها بیشتر از طریق پوست وارد بدن می‌شوند. خوشبختانه جلوگیری از این کار بسیار ساده است و با پوشیدن دستکش می‌توان جلوی ورود ترکیبات حشره‌کش‌ها را به منافذ پوستی گرفت.

از دست ندهید:  چگونه مگس‌های خانه را از بین‌ ببریم؟

پس، استفاده صحیح از حشره‌کش‌ها را فراموش نکنید و به‌خاطر داشته باشید که وقتی از حشره‌کش‌های پودری یا مایع یا اسپری استفاده می‌کنید باید حتماً لباس‌هایی با آستین‌های بلند بر تن داشته باشید. برای ایمنی بیشتر بهتر است جوراب و کفش پا کنید و از دستکش‌هایی که در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند کمک بگیرید. بسته به نوع حشره‌کش و نحوه‌ استفاده آن، گذاشتن ماسک هم توصیه می‌شود.

هشدارهای درج‌شده روی حشره‌کش‌ها را جدی بگیرید

حشره‌کش‌ها از آن دسته محصولاتی هستند که خطر بسیار زیادی دارند، اما در بیشتر مواقع کاربران به هشدارهای نوشته‌شده روی این محصولات توجهی نمی‌کنند. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر به سلامت خود و سایر اعضای خانواده اهمیت می‌دهید قبل از استفاده از هرگونه حشره‌کش حتماً هشدارهایی را که روی بسته‌بندی محصول درج شده با دقت مطالعه کنید.

عدم حضور سایر افراد و حیوانات در محل در حین استفاده از حشره‌کش یکی دیگر از توصیه‌هایی‌ست که تمامی سازنده‌های حشره‌کش به آن تأکید دارند.

تقسیم‌بندی حشره‌کش‌ها

حشره‌کش‌ها از لحاظ سمی‌بودن به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند: حشره‌کش‌هایی که روی آن‌ها عبارت احتیاط (Caution) درج شده، در گروه کم‌خطرترین حشره‌کش‌ها قرار می‌گیرند. حشره‌کش‌هایی که عبارت اخطار (Warning) روی آن‌ها درج شده، به‌عنوان حشره‌کش‌های زیان‌آور شناخته می‌شوند و حشره‌کش‌هایی که عبارت خطر (Danger) روی آن‌ها درج شده به‌عنوان خطرناک‌ترین حشره‌کش‌ها شناخته می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم برای ایمنی بیشتر به‌جای استفاده از حشره‌کش‌هایی که به حالت اسپری یا گَرد هستند از حشره‌کش‌های خمیری برای ازبین‌بردن حشره‌ها کمک بگیرید. حشره‌کش‌های اسپری‌‌مانند، ترکیبات شیمیایی بیشتری دارند و ذرات معلق بیشتری را در هوا باقی می‌گذارند.

خرید حشره‌کش‌ها

خوشبختانه این‌روزها شاهد فروش حشره‌کش‌های ارگانیک در بازار هستیم که غیرسمی هستند، اما ازبین‌بردن حشرات با این حشره‌کش‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر نگران سلامت خود و سایر افراد خانواده هستید به‌سراغ خرید حشره‌کش‌هایی بروید که در ساخت آن‌ها خبری از ترکیبات خطرناکی مانند فوسمِت (phosmet)، نِیلد (Nailed)، تتراکلروین‌فوس (tetrachlorvinphos)، دیازینان (diazinon)، مالاتیون (malathion)، کلرپیریفوس (chlorpyrifos) و دی‌کلرووس ( dichlorvos) نباشد.

قبل از استفاده از حشره‌کش، اگر در مکان موردنظر گیاه یا گلدان وجود دارد آن‌ها را از محل دور کنید. حتی ممکن است ماهی‌های داخل آکواریوم نیز از طریق اسپری‌های حشره‌کش که سم آن‌ها به داخل آب وارد می‌شود صدمه ببینند. پرندگان نیز از جانوران بی‌آزاری هستند که قرارگرفتن در معرض حشره‌کش‌ها به آن‌ها آسیب وارد می‌کند.

به‌همان‌ترتیب که مقدار کمی از بسیاری از داروها برای انسان مفید است و مصرف بی‌رویه آن‌ها جان انسان را به خطر می‌اندازد، در مصرف حشره‌کش‌ها هم باید جوانب احتیاط و اعتدال را نگه دارید. امیدواریم با رعایت نکته‌هایی که در بالا به‌‌ آن‌ها اشاره شد در حین سم‌پاشی و استفاده صحیح از حشره‌کش‌ها آسیبی به شما و افراد خانواده وارد نشود.

اگر شما هم تجربه‌ مفیدی در زمینه استفاده صحیح از حشره‌کش‌ها دارید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را از این تجربه‌ها باخبر سازید.

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه