گیاهان آپارتمانی گلدار و احساس آرامش در خانه

گیاهان آپارتمانی گلدار

گیاهان آپارتمانی گلدار با عطر و زیبایی چشم‌نواز خود حال شما و اعضای خانواده را خوب خواهند کرد. شکوفه‌های زیبایی که در رنگ‌های سفید، قرمز، نارنجی و زرد از بین برگ‌های سبز و زیبا خودنمایی می‌کنند واقعاً دیدنی هستند.

بعد از معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم به شرایط سخت و بی‌آبی، گیاهان آپارتمانی سایه‌دوست، تأمین نور لازم برای گیاهان آپارتمانی و گیاهان تصفیه‌کنندۀ هوا ماننددیفن باخیا، سانسیوریا، بامبو، پیله‌آ، آگلونما و پوتوس قصد داریم شما را با گیاهان آپارتمانی گلدار آشنا کنیم.

گیاهان آپارتمانی گلدار

گیاهان آپارتمانی گلدار
گیاهان آپارتمانی گلدار

در ادامۀ معرفی گیاهان آپارتمانی امروز در روزچین می‌خواهیم شما را با گیاهان آپارتمانی گلدار آشنا کنیم؛ گیاهانی که علاوه‌بر اکسیژن‌سازی و تصفیۀ هوایِ داخل منزل، با گل‌های خوش‌عطر خود زیبایی و آرامش را برای خانۀ شما به ارمغان خواهند آورد و این‌گونه بار دیگر شما به اهمیت وجود گیاهان آپارتمانی در زندگی امروزه پی خواهید برد. در زیر تعدادی از گیاهان آپارتمانی گلدار آورده شده است. در نوشته‌های قبلی نیز شما را با گیاهان گلداری مانند آزالیا، سنبل، شمعدانی، گل گندمی، ژربرا، کالانکوآ و سینره آشنا کردیم. در مقاله‌های بعدی گیاهان آپارتمانی گلدار بیشتری را معرفی خواهیم کرد.

بنفشه آفریقایی

عکس گلها
بنفشه آفریقایی

گل بنفشه آفریقایی (African Violet) از جمله ساده‌ترین گیاهان گلخانه‌ای‌ست. این گل تقریباً در تمام طول سال شکوفه دارد و گونه‌های متنوعی دارد. بنفشه آفریقایی بومی کشور تانزانیاست و گل‌هایی به رنگ‌های آبی، بنفش، قرمز و سفید دارد.

بنفشه آفریقایی شرایط گرم و نور غیرمستقیم خورشید را دوست دارد. از ریختن آب سرد روی برگ‌هایش خودداری کنید، چون باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای ناخوشایند می‌شود. ساده‌ترین روش تکثیر این گل زیبا، تکثیر از راه قلمۀ برگ و کاشت آن در یک خاک مرطوب است.

گل ختمی

گیاهان گلدار
گل ختمی

گل ختمی (Hibiscus) را حتماً اکثر شما می‌شناسید! این گل زیبا و فریبنده می‌تواند به‌عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی گلدار در منزل شما نگهداری شود. گل‌های رنگی و بزرگ ختمی، آن را به یکی از گل‌های محبوب تبدیل کرده‌است. گل ختمی از خانواده پنیرکیان است. به‌علاوه، مقاومت در برابر یک آرایۀ گیج‌کننده از رنگ‌ها (از سایۀ رنگ قرمز به صورتی گرفته تا نارنجی، زرد، سفید و حتی آبی) بسیار سخت است. این گل در شرایط عادی، از اواخر بهار تا پاییز و گاهی‌اوقات تا زمستان هم شکوفه می‌دهد. یادتان باشد خاک را به‌طور یکنواخت مرطوب نگه دارید و گیاه به اندازۀ کافی نور جذب کند تا رنگ گل آن پررنگ شود. گل ختمی مصارف درمانی و دارویی بسیاری نیز دارد.

گل عشق یا اگزالیس

گل عشق
گل عشق

گل عشق (Oxalis) با برگ‌های قلبی‌شکل و به رنگ بنفش یکی از گل‌های جالب و دوست‌داشتنی‌ست. این گل زیبا که شبیه برگ شبدر است، شکوفه‌هایی به رنگ سفید و صورتی دارد. رشد اگزالیس سریع است و آبیاری زیاد این گیاه باعث پوسیدگی ریشه‌هایش می‌شود.

اگزالیس را دور از نور خورشید و در مکان‌های نیمه‌سایه نگهداری کنید. برگ‌های گل عشق در نور زیاد باز و سرحال و در نور کم بسته می‌شوند. در کنار همۀ این‌ها گل عشق هدیه‌ای عالی برای روزهای خاص و عزیز است.

از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل سینره با رنگین کمانی از رنگ‌ها

اسپاتی فیلوم

گیاهان آپارتمانی گلدار
گل اسپاتی فیلوم

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی گلدار اسپاتی فیلوم یا گل صلح (Peace Lily) است. این گل زیبا با گل‌های قاشقی‌شکل خود به گل صلح نیز مشهور است. این گل نور و رطوبت کم را تحمل می‎کند و نسبت به شرایط سخت سازگار است.

تابستان فصل گلدهی گل صلح است، اما اگر شرایط مناسب باشد در طول سال گل می‌دهد. برگ‌های براق یکی دیگر از ویژگی‌های این گیاه است. این گل را در مقاله گل اسپاتی فیلوم به‌طور مفصل معرفی کرده‌ایم.

کاکتوس عید پاک

گیاهان آپارتمانی گلدار
کاکتوس کریسمس

کاکتوس عید پاک (Christmas Cactus) که در خانوادۀ کاکتوس‌ها قرار دارد، یکی از گل‌هایی‌ست که در جشن کریسمس برای تزئین استفاده می‌شود. به‌دلیل اینکه این گل در زمستان گل می‌دهد به این نام معروف شده‌ است.

کاکتوس عید پاک بومی کشور برزیل است. گل‌های زیبای این گیاه به رنگ قرمز و صورتی و به شکل استکانی‌ست. در پاییز گیاه را در یک مکان آفتابیِ سرد، اما بدون سرما نگه دارید تا جوانه‌های آن شروع به رشد کنند.

گل خورشیدی

گیاهان گلدار
گل خورشیدی

گل خورشیدی با نام علمی Clivia miniata از راستۀ مارچوبه‌سانان و تیرۀ نرگسیان است. این گل یکی از گیاهان آپارتمانی‌ست و در زمستان گل‌هایی به رنگ نارنجی یا زرد می‌دهد.

گل خورشیدی برگ‌های سبز تیره و منفرد دارد که حتی اگر گل هم نداشته باشد، جذاب است. Clivia تنها زمانی که در شرایط خنک و خشک قرار بگیرد شکوفه می‌دهد. رشد سریع و آسان و زمان گلدهی (زمستان، زمانی که اکثر گیاهان آپارتمانی گلدار دیگر گلی ندارند) از جذابیت‌های این گیاه است.

گل مرجان

گیاهان آپارتمانی
گل مرجان

گل مرجان (Crown-of-Thorns) یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی گلدار است. این گل زیبا بی‌توجهی و غفلت شما را تحمل می‌کند، اما تا زمانی که او را در نور شدید و بی‌آبی قرار ندهید. چون در این شرایط خیلی زود پژمرده خواهد شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ساقه‌های این گل پر از تیغ و خارهای قهوه‌ای‌رنگ است.

گل مرجان گیاهی سمی‌ست. پس مواظب کودکان خود باشید که به آن‌ دست نزنند. نگهداری آسان، مقاومت در برابر کم‌آبی و داشتن گل‌های ریز و رنگی از دلایل محبوبیت این گل است.

گل آنتوریوم

گیاهان آپارتمانی گلدار
گل آنتوریوم

آنتوریوم (Anthurium) با گل‌های قرمز، سفید و صورتی یکی دیگر از گیاهان پرطرفدار و زینتی‌ست. یکی از دلایل محبوبیت این گل برگ و گل‌های قلبی‌شکل آن است. دورۀ گلدهی آنتوریوم دوماه است و برای گلدهی به مکانی روشن نیاز دارد.

آنتوریوم حتی اگر در سایه و مکان‌های کم‌نور هم باشد، بازهم رشد می‌کند. اطلاعات درمورد آنتوریوم را در مطلب آنتوریوم و خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا بخوانید.

گل گلوکسینیا

گیاهان آپارتمانی
گل گلوکسینا

گلوکسینیا با نام علمی Gloxinia speciosa معمولاً در اواخر زمستان یا اوایل بهار گل می‌دهد و از لحاظ شرایط نگهداری نزدیک به بنفشه آفریقایی‌ست.

این گیاه درجه حرارت و رطوبت بالا را دوست دارد. برگ‌های بیضی‌شکل و کرک‌دارِ به رنگ سبز دارد و خاک آن باید مرطوب باشد. این گیاه آپارتمانی به سرما بسیار حساس است و در دمای زیر ۱۲ درجه سانتی‌گراد رشد نمی‌کند.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه