راهکارهای طبیعی برای درمان سردرد میگرنی

برای سردرد چی خوبه ؟

هرکس که سردرد را تجربه کرده باشد (که طبق بررسی‌های انجام شده حدود ۹۰ درصد افراد آن را تجربه کرده‌اند)، می‌داند که انواع مختلفی از سردرد از خفیف تا شدید وجود دارد. شایع‌ترین نوع سردرد، سردرد تنشی‌ست. سردرد تنشی که معمولاً به‌دلیل منقبض‌نگه‌داشتن سر و گردن به‌وجود می‌آید، با حس درد و فشار خفیفی در اطراف سر همراه است. سردرد‌های میگرنی معمولاً شدید‌تر هستند و بیشتر تکرار می‌شوند. گذشته از مصرف دارو‌های مشخص، راهکار‌هایی طبیعی‌ نیز برای درمان سردرد میگرنی وجود دارد. در ادامه با روزچین همراه شوید و برخی از این راهکارها را بشناسید.

 استراحت کافی

درمان سردرد میگرنی

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

طبق گفتۀ دکتر الیزابت لادر، سردرد‌ها معمولاً نشان‌دهندۀ خستگی هستند، به‌این‌معنا که بدنتان به استراحت نیاز دارد. دکتر لادر اضافه می‌کند: «افراد زیادی به‌دلیل مشغله‌های گوناگون معمولاً از استراحت کافی برخوردار نیستند. اما اگر هنگامی‌ که حس سردرد به‌سراغتان می‌آید تنها به‌مدت ده دقیقه  نور محیط را کم کنید و دراز  بکشید، از وقتتان استفاد‌ۀ بهینه‌تری خواهید داشت، زیرا سردرد خفیف اولیه ممکن است شدید‌تر شود و انرژی لازم برای ادامه کار را از شما برباید.»

دکتر مارک گرین نیز استراحت را برای درمان سردرد میگرنی مفید می‌داند و توضیح می‌دهد: «درصورت امکان سعی کنید در محیطی تاریک و دارای تهویۀ مناسب دراز بکشید و به‌جای مقابله با حس خواب‌آلودگی و وخیم‌تر‌کردن شرایط، بهتر است به‌مدت یک ساعت بخوابید، چراکه خواب یکی از بهترین درمان‌هاست.»

تعداد وعده‌های غذایی زیاد، اما سبک

درمان سردرد میگرنی

گرسنه‌ماندن برای ساعات طولانی نیز می‌تواند با افت قند خون همراه باشد که موجب سردرد می‌شود. در این مواقع با خوردن بلافاصلۀ غذا می‌توانید سردردتان را مهار کنید. به‌گفتۀ متخصصان، استفاده از غذا‌های حاوی منیزیم مانند اسفناج، توفو، روغن زیتون، روغن آفتابگردان یا تخم کدو بهترین انتخاب‌ها هستند. به‌طورکلی منیزیم برای درمان سردرد میگرنی یا غیرمیگرنی مفید است و به خانم‌های مبتلا به سردرد توصیه می‌شود سه روز قبل از شروع قاعدگی از مواد حاوی منیزیم یا مکمل منیزیم استفاده کنند.

دکتر گرین توصیه می‌کند که به‌جای تنها سه وعده غذایی صبحانه و ناهار و شام، بهتر است از وعده‌های کوچک‌تر اما، تعداد دفعات بیشتر در طول روز استفاده کنید. به عقیدۀ او، با این کار قند خون در طول روز ثابت می‌ماند و از ایجاد این‌گونه سردرد‌ها جلوگیری می‌شود.

استفاده از کمپرس یخ

درمان سردرد میگرنی

دکتر لادر توضیح می‌دهد که درحالی‌که دراز کشیده‌اید، حولۀ خیس یا کمپرس یخ را روی پیشانی و چشم‌هایتان قرار دهید، با این کار سردردتان به‌طور موقت کاهش می‌‌یابد و حتی گاهی با استفاده از این روش، می‌توانید به‌کلی از شر سردرد خلاص شوید. همچنین می‌توانید یک تکۀ کوچک یخ را به‌مدت ده دقیقه روی پیشانی خود بمالید. اکثراً تصور می‌کنند که یخ با منقبض‌کردن رگ‌ها باعث کاهش سردرد می‌شود، اما به‌گفتۀ دکتر لادر درحقیقت با استفاده از محرک یخ، مغز روی یخ متمرکز شده و درد فراموش می‌شود. در هر صورت و گذشته از نحوۀ عملکرد آن، استفاده از یخ راهکار مؤثری برای درمان سردرد میگرنی شناخته می‌شود.

از دست ندهید:  انواع سردرد و نحوۀ درمان آن‌ها (۳)

دوش آب گرم

درمان سردرد میگرنی

طبق توضیحات دکتر گرین، معمولاً افراد برای رهایی از سردرد دوش آب سرد را به آب گرم ترجیح می‌دهند، اما گاهی تأثیر دوش آب گرم در درمان سردرد به‌مراتب بیشتر از سایر روش‌هاست. در اکثر مواقع هنگامی‌ که شخصی با حس سردرد بعد از بیداری مواجه می‌شود، سعی می‌کند به امید رهایی از آن در رختخواب بماند یا آن را نادیده می‌گیرد. اما این روش به‌هیچ‌وجه کارساز نیست و بهتر است اگر عادت به نوشیدن قهوه دارید، بعد از یک فنجان قهوه و کمی صبحانه، با کمک یک دوش آب گرم سرحال شوید. دکتر گرین در ادامه توضیح می‌دهد: «سردرد‌های ناشی از سرماخوردگی و سینوزیت نیز با استفاده از دوش آب گرم کاهش می‌یابند و همچنین رطوبت و گرمای آب به بازشدن راه‌ تنفسی و گرفتگی بینی نیز در این مواقع کمک می‌کنند.»

ماساژدرمانی

درمان سردرد میگرنی

یکی از قدیمی‌ترین و درعین‌حال کارساز‌ترین روش‌های درمان سردرد استفاده از ماساژ است. به‌گفتۀ دکتر لادر افراد بسیاری بعد از ماساژ آرام شقیقه‌هایشان، به این نتیجه می‌رسند که سردرد‌شان هرچند برای مدت کوتاهی تخفیف یافته است. بعد از مطالعه‌ای که در نیوزلند انجام شد، مشخص شد که افراد مبتلا به میگرن در هفته‌هایی که تحت ماساژدرمانی قرار می‌گرفتند سردرد کمتر به سراغشان می‌آمد و در مقایسه با ‌سایر افرادی که از ماساژ استفاه نکرده بودند، خواب راحت‌تری نیز داشتند. همچنین طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در اسپانیا صورت گرفت، مشخص شد که مبتلایان به سردرد‌های تنشی مکرر تا ۲۴ ساعت بعد از یک جلسه ماساژ ۳۰ دقیقه‌ای از وضعیت ذهنی و روانی بهتری برخوردار بودند و با علائم سردرد و استرس کمتری نیز مواجه شدند.

تکنیک آکوپرشر

درمان سردرد میگرنی

طبق برخی روش‌های سنتی درمان سردرد میگرنی در چین، ایجاد فشار در قسمتی از دست که بین انگشت اشاره و شست قرار دارد، باعث کاهش سردرد می‌شود. در این روش لازم است با کمک انگشت شست و انگشت اشارۀ دست مخالف، قسمت مذکور را به‌آرامی فشار دهید و دایره‌وار ماساژ دهید و بعد از گذشت پنج دقیقه همین کار را روی دست دیگر انجام دهید. به‌عقیده دکتر لادر استفاده از این روش بی‌‌ضرر بوده و دست‌کم توجه ذهن را از درد منحرف می‌کند. دکتر لادر همچنین ماساژ این ناحیه با یخ را به‌مدت پنج دقیقه توصیه می‌کند. استفاده از طب سوزنی هم که از دیگر روش‌‌های سنتی‌ درمان سردرد میگرنی‌ست، برای جلوگیری از سردرد‌های میگرنی و تنشی پیشنهاد می‌شود.

کم‌کردن نوشیدنی‌های الکلی

استفاده از الکل یکی از واضح‌ترین علت‌های سردرد است. البته مقدار مصرف الکل و همچنین کم‌آبی بدن در میزان تأثیر آن نقش دارند. درنتیجه استفاده از آب می‌تواند کمک‌کننده باشد. طبق نظر دکتر گرین برای افراد مبتلا به میگرن و کسانی که زیاد دچار سردرد می‌شوند، مصرف نوشیدنی‌های الکلی به میزان بسیار کم نیز می‌تواند مضر باشد و سردرد را بسیار تشدید نماید.

ادامه دارد…

منبع: Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه