کولیندا کیتاروویچ ستارۀ جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

کولیندا کیتاروویچ ستارۀ جام جهانی 2018 روسیه

کولیندا کیتاروویچ اولین زنی‌ست که به مقام ریاست جمهوری کرواسی انتخاب شده است. امروز در روزچین با او که یکی از زنان موفق جهان و مهمان ویژۀ جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است، بیشتر آشنا خواهیم شد.

کولیندا کیتاروویچ فوتبالیست نیست، اما بیشتر از بازیکنان و مربیان فوتبال در جام جهانی روسیه معروف و دربارۀ او صحبت شد. با روزچین همراه باشید.

زندگی شخصی کولیندا کیتاروویچ

زنان موفق جهان
سخنرانی رئیس جمهور کرواسی در سازمان ناتو

کولیندا گرابار کیتاروویچ (Kolinda Grabar-Kitarović) در سال ۱۹۶۸ در شهر رییکا یوگسلاوی سابق و کرواسی کنونی به دنیا آمد. در واشنگتن دی‌سی، وین، زاگرب و هاروارد تحصیل کرد و مدرک دکترایش را از کشور کرواسی گرفت.

کولیندا کیتاروویچ به زبان‌های کروات، اسپانیایی، انگلیسی و پرتغالی مسلط است و زبان‌های آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی را نیز متوجه می‌شود. اودر سال ۱۹۹۶ با جاکو کیتاروویچ ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو فرزند است.

زندگی سیاسی رئیس‌جمهور کرواسی

کولیندا کیتاروویچ
کولیندا کیتاروویچ در حال ادای سوگند ریاست‌جمهوری

خانم کولیندا کیتاروویچ از فوریه سال ۲۰۱۵ به‌عنوان رئیس‌جمهور کشور کرواسی انجام وظیفه می‌کند. از سِمَت‌های سیاسی پیشین وی می‌توان به وزارت امور خارجه و معاونت دبیرکل ناتو اشاره کرد. مقام کولیندا کیتاروویچ بالاترین مقام رسمی‌ست که یک زن در ساختار اداری ناتو داشته است. وی از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ در این مقام خدمت کرده است.

این زن سیاستمدار بین سال‌های ۲۰۰۳ الی ۲۰۰۵ وزیر امور اروپا، در سال‌های ۲۰۰۵ الی ۲۰۰۸ وزیر امور خارجه و وزیر اروپا به‌طور همزمان و در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ سفیر کرواسی در ایالات متحدۀ آمریکا بوده است. سال ۲۰۱۶ کولیندا کیتاروویچ در سفر به ایران با حسن روحانی، رئیس‌جمهورِ وقت، دیدار کرد و در مورد تقویت روابط دیپلماتیک دو کشور وارد مذاکره شد.

از دست ندهید:  حمایت رنگی تماشاگران جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸

رئیس‌جهور کرواسی پس از انتخابات آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور، اقدام به تأسیس یک مرکز گاز طبیعی مایع در جزیره کرک در دریای مدیترانه کرد. این مرکز سالانه ۲ میلیارد متر‌مکعب گاز به اروپا صادر می‌کند تا در اروپای غربی و کشورهای نزدیک به بالتیک توزیع شود. این صادرات گاز مایع، به کاهش وابستگی انرژی اروپا به روسیه کمک کرده است.

کولیندا کیتاروویچ ستارۀ جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

رئیس جمهور کرواسی
یک زن ستارۀ بازی‌های جام جهانی فوتبال مردان شد

کولیندا پیراهن تیم را پوشید و بازیکنان کرواسی را در فینال جام جهانی که مقابل فرانسه بازی می‌کردند، تشویق کرد. در پایان بازی که با شکست کرواسی تمام شد، درحالی‌که زیر باران خیس شده بود، کولیندا گرابار کیتاروویچ به شکست لبخند زد و بازیکنان هر دو تیم را در آغوش گرفت و مدال آن‌ها را دور گردنشان آویخت. در پایان روز، این رئیس جمهور کرواسی بود که به‌عنوان ستارۀ کشورش در این مسابقات ظاهر شد. Mediatoolkit، یک شرکت تحلیلی، اعلام کرد که کولیندا کیتاروویچ ۲۵ درصد بیشتر از بازیکنان حاضر در مسابقۀ فینال، از جمله لوکو مُدریچ، ایوان پِریشیچ و ماریان ماندوزوکیچ مورِتوجه قرار گرفته است. به‌گفتۀ این شرکت، ۸۰درصد صحبت‌ها دربارۀ زنِ رئیس‌جمهوری که با هزینۀ خود به این مسابقات سفر کرده بود و اکثر بازی‌ها را از سکوی تماشاگران و نه از VIP تماشا کرد، مثبت بود.

زنان سیاستمدار
سان دیدن کولیندا کیتاروویچ از نیروهای نظامی

بوریس دیژولوویچ، روزنامه‌نگار و مفسرِ سیاسی، دراین‌باره می‌گوید: «حضور خانم کیتاروویچ در جام جهانی قطعاً می‌تواند به‌عنوان یک تبلیغاتِ پیش از انتخابات توصیف شود. رئیس‌جمهور کرواسی با این کار دایرۀ محبوبیت خود را از محدودۀ مردم کرواسی به میلیاردها انسان در سراسر جهان گسترد.»

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه