پروندۀ میگرن: برای سردرد چی خوبه ؟

برای سردرد چی خوبه ؟

سردرد پدیده‌ای‌ست که این روزها افراد زیادی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در سه ماه اخیر بیش از ۴۷ میلیون آمریکایی دچار سردردهای شدید شده‌اند. ۹ درصد از جمعیت آمریکا با میگرن دست‌به‌گریبان هستند و هزینه‌های مستقیم درمان این بیماری در سال، از مرز ۱میلیارد دلار فراتر می‌رود. برای غلبه بر درد میگرن روش‌های درمانی مشخصی مثل استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی وجود دارد. شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که برای سردرد چی خوبه ؟ افراد مبتلا به میگرن به محض شروع نشانه‌های سردرد اغلب دست‌به‌دامان داروهایی مثل بتابلاکرها یا داروهای ضدافسردگی و تریپتان‌هایی همچون ایمیترکس یا رلپاکس می‌شوند. ولی اگر سردردتان ادامه‌دار است یا این داروها دردتان را تسکین نمی‌بخشند نگران نباشید، روش‌های دیگری هم برای رهایی از شر این سردرد کلافه‌کننده وجود دارد. برای آگاهی از این روش‌ها با روزچین همراه باشید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

بازخورد زیستی یا بیوفیدبک

اگر می‌خواهید بدانید که برای سردرد چی خوبه می‌توانید بیوفیدبک را امتحان کنید. در بیوفیدبک از حسگرهای الکترونیک برای پایش عملکردهای بدن همچون کشیدگی عضلانی، دمای پوست، ضربان قلب و فشار خون استفاده می‌شود. داده‌های به‌دست‌آمده از این روش دوباره از طریق صداها یا تصاویر کامپیوتری به بیمار بازخورد داده می‌شود. هدف از این کار آن است که به بیمار نحوه کنترل پاسخ‌های بدنش (مثل شل‌کردن عضلات) آموزش داده شود تا این‌گونه از بروز سردردش پیشگیری کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بیوفیدبک می‌تواند در افراد مبتلا به میگرن و سردردهای تنشی بسیار مؤثر باشد. طبق نتایج تحلیلی که در مجله‌ سردرد یا Headache منتشر شد، درمان‌های رفتاری همچون بیوفیدبک در بلندمدت بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از درمان دارویی‌ست.

برای سردرد چی خوبه ؟

طب سوزنی

برای سردرد چی خوبه

در طب سوزنی، سوزن‌های باریکی به پوست وارد می‌شوند تا جریان انرژی یا «qi» را در بدن دوباره تنظیم کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که طب سوزنی می‌تواند به اندازۀ روش‌های درمانی دارویی از بروز میگرن حاد در افراد جلوگیری کند و تازه از این مزیت هم برخوردار است که اثرات جانبی داروهای شیمیایی را در پی ندارد. همچنین شواهد نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند به کاهش دفعات ابتلا و شدت سردردهای دوره‌ای یا مزمن در افراد کمک کند.

از دست ندهید:  تمام آنچه باید در مورد میگرنی‌ها بدانید (۱)

حرکات کششی

در مواقعی که بر اثر گرفتگی عضلانی احساس درد می‌کنید، حرکات‌ کششی کاهش‌دهنده سردرد می‌تواند به شما کمک کند. پس بهتر است هنگام بروز سردرد این حرکات را در برنامه‌های درمانی‌تان بگنجانید.

این سه حرکت را امتحان کنید:

  • نرمش گردن – ابتدا سرتان را به‌سمت جلو، سپس به‌سمت عقب و بعد به‌سمت شانه‌ها خم کنید.
  • نرمش شانه‌ها – شانه‌ها را به بالا، بالا و جلو و درنهایت بالا و عقب بکشید.
  • نرمش ایزومتریک گردن – کف دستتان را به پیشانی‌تان بچسبانید و فشار دهید، ولی اجازه ندهید که سرتان رو به عقب حرکت کند. سپس دستتان را به‌سمت راست سرتان فشار دهید و با فشار گردن مانع از حرکت سرتان شوید و درنهایت این کار را با سمت چپ سرتان هم انجام دهید.

نکته: توجه داشته باشید که در انجام این حرکات، از ضربه‌زدن یا حرکت ناگهانی پرهیز کنید.

روزی ۲‌بار و هربار به‌مدت ۲۰ دقیقه این نرمش‌ها را انجام دهید. هربار کشش را به‌مدت ۵ ثانیه ادامه دهید و پس از آن ۵ ثانیه استراحت کنید و دوباره این حرکات را برای ۳ تا ۵‌بار تکرار نمایید.

ماساژ

برای سردرد چی خوبه

اگر به‌دنبال این هستید که برای سردرد چی خوبه ، ماساژ را فراموش نکنید. برای کاهش موقت درد می‌توانید شقیقه‌تان را با انگشتان بمالید یا شانه‌ها، گردن، سر و پشتتان را ماساژ بدهید. در تحقیقی مشخص شد که افراد مبتلا به میگرن که در هفته ۶ جلسه ماساژ می‌شوند در طول دورۀ ماساژ و یک هفته بعد از آن در مقایسه با گروه شاهد کمتر دچار میگرن می‌شوند و خواب بهتری هم دارند.

نرمش هوازی یا اروبیک

طبق تحقیقات بنیاد ملی درد آمریکا تمرینات هوازی منظم مثل پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری یا شنا می‌تواند شدت و تعداد دفعات حملات میگرن را کاهش دهد. در تحقیقی که در مجله سردرد یا Headache منتشر شد بیماران مبتلا به میگرن که به‌صورت منظم در بیرون از منزل ورزش نمی‌کردند، در یک آزمایش ۱۲ هفتگی شرکت کردند که در آن در خانه روی دوچرخه‌های ثابت به‌مدت ۱۲ هفته رکاب می‌زدند. نتایج این تحقیق نشان داد که کیفیت زندگی شرکت‌کنندگان در این آزمایش بهبود و شدت درد‌شان هم کاهش یافت.

منبع: Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه