درختچه های آپارتمانی و دکوراسیونی طبیعی برای خانه

درختچه های آپارتمانی

درختچه های آپارتمانی یکی از گزینه‌های لذت‌بردن در خانه است. این درختچه‌ها که شکل مینیاتوری درختان موجود در طبیعت هستند، به فضا و محیطی که در آن حضور دارند، زیبایی و آرامش را هدیه می‌دهند. با گیاهان آپارتمانی مجلۀ روزچین همراه باشید.

در قسمت‌های پیشین به معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست، انواع گل های آپارتمانی با عکس، گلهای آپارتمانی و اهمیت و شرایط نگهداری، گیاهان آپارتمانی گلدار، گیاهان آپارتمانی مقاوم، تامین نور برای گیاهان و… پرداخته‌ایم. امروز شما را با چند نمونه از درختچه های آپارتمانی زیبا و دوست‌داشتنی آشنا خواهیم کرد.

درختچه های آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی
گیاهان آپارتمانی

درختچه های آپارتمانی به‌دلیل اندازه و ارتفاع زیاد نسبت به گیاهان آپارتمانی، بیشتر در سالن‌ها و راهروها و ورودی‌ها به‌عنوان اکسسوریِ یادآور طبیعت در دکوراسیون منزل یا محیط کار استفاده می‌شود. همان‌طور که در مقاله اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی امروز نیز اشاره کردیم، حضور گل و گیاه در خانه و محیط زندگی باعث آرامش اعصاب و روان اعضا شده، استرس و فشارهای زندگی را کاهش می‌دهد. همچنین حضور گیاه در منزل و در محیط زندگیِ کودکان باعث ایجاد رابطۀ نزدیک بین کودکان و طبیعت شده و در آینده حمایت و حفاظت از طبیعت و محیط زیست را به‌دنبال خواهد داشت.

شفلرا، گیاه چتری

گیاهان آپارتمانی
گل شفلرا

اولین گزینه در لیست معرفی درختچه های آپارتمانی گل شفلرا یا گیاه چتری است. این گل با برگ‌های پنجه‌مانند خود شبیه به چتر است که زیبایی بصری خاصی به آن می‌دهد. برای همین نام دیگر شفلرا گیاه چتری است. گونه‌های گیاهی شفلرایِ محبوب عبارتند از Schefflera amate و Schefflera arboricola. شفلرا آربوریکلا دارای برگ‌های بزرگ‌تر از گونه‌های دیگر است و بومی استرالیاست.

جذاب‌ترین چیز در مورد این گیاه این واقعیت است که به‌عنوان یک خوشبوکنندۀ هوا و سم‌زدای طبیعی عمل می‌کند. برگ‌ها اکسیژن را آزاد کرده و آلاینده‌ها را از هوا جذب می‌کنند. ترکیبی از برگ‌های جذاب و سم‌زدایی آن باعث می‌شود گیاه شفلرا یک گیاه خانگی بسیار پرطرفدار باشد.

کاج مطبق

گیاهان آپارتمانی مقاوم
گل کاج مطبق

کاج مطبق یکی دیگر از درختچه های آپارتمانی پرطرفدار است. از ویژگی‌های این گیاهِ زیبا، برگ‌های سوزنی‌شکل و همیشه‌سبز آن است. کاج مطبق جزء گیاهان بدون گل محسوب می‌شود. از گیاهان سایه‌دوست است و به مراقبت و آبیاری زیادی نیاز ندارد. درختان کاج معمولاً به‌عنوان درخت کریسمس در عید کریسمس خریداری می‌شوند.

این گیاه فوق‌العاده است. مراقبت از کاج مطبق بیشتر شبیه گل شمعدانی و ارکیده است. اولین چیزی که در مراقبت از کاج باید در ذهن داشته‌ باشید نگهداری آسان آن است. کاج‌های مطبق گیاهی گرمسیری هستند و نمی‌توانند حرارت زیر ۳۵ درجه فارنهایت (۱ درجه سانتی‌گراد) را تحمل کنند. به‌همین‌دلیل در بسیاری از نقاط کشور، درختان کاج نمی‌توانند در خارج از سالن‌ها نگهداری شوند. دومین چیزی که درمورد مراقبت از درختان کاج مطبق اهمیت دارد این است که به‌عنوان یک گیاه گرمسیری، نیاز به رطوبت بالا دارد. اگر این شرایط را مهیا کنید، شما یک کاج زیبا خواهید داشت.

دراسنا یا خون سیاوشان

گیاهان خانگی
گل دراسینا

گیاه دراسنا (Dracaena) به‌عنوان بخشی از مجموعه گیاهان آپارتمانی شناخته شده است. کسانی که در منزل دراسنا دارند احتمالاً متوجه شده‌اند که مراقبت از این گیاه نسبتاً ساده است. شاخ و برگ‌هایی با رگه‌های رنگی به‌خصوص رنگ زرشکی روی بسیاری از گونه‌های گیاهی دراسنا دیده می‌شود. بسیاری از ارقام این گیاه، بزرگ و درخت‌مانند هستند.

خون سیاوشان، گیاهی با فرم عمودی و ایستاده است و کنترل ارتفاعِ گیاه توسط هرس قسمت‌های مسن‌تر انجام می‌شود. نگران نباشید! چون شاخ و برگ جدید در عرض چند هفته از پایین جوانه خواهد زد. برگ‌های زرد نشان می‌دهد گیاه بیش از حد آبیاری شده است یا زهکشی ضعیف است.

از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: تامین نور برای گیاهان

نخل دم‌اسبی یا لیندا

گیاهان خانگی
درخت پای فیل

نخل دم اسبی یکی از درختچه های آپارتمانی مورد علاقه من است. این گیاه زیبا، کم دردسر و کارمند‌پسند است. سایر نام‌های رایج آن نخل پای فیل و لیندا است. در سال‌های اخیر درخت لیندا به یکی از درختچه های آپارتمانی محبوب تبدیل‌شده‌است و در خیلی از خانه‌ها قابل‌مشاهده است. تنۀ باشکوه و برگ‌هایِ بلند و مجعد آن، ظاهری زیبا و خیره‌کننده به گیاه بخشیده و این باعث می‌شود که خانه ایده‌آل برای بسیاری از مهمانان باشد. این گیاه عضو خانواده Agave است و در واقع یک مکنده است. اگر شما آن را نیم سال در شرایط نور کم و نیم سال در شرایط روشن نگهدارید، خدمت بزرگی به گیاه کرده‌اید و آن را کاملا خوشحال کرده‌اید.

پاچیرا یا درخت پول

گیاهان خانگی
درخت پول و شانس

درخت پول (Money Tree) درختی بسیار آسان برای نگهداری در منزل است. اما محبوبیت این گیاه به خاطر خوش‌شانسی‌آوردن آن برای صاحبش است. اگر تابه‌حال یک درخت گلدانی کوچک با یک تنۀ بی‌نظیرِ بافته‌شده دیده‌اید، بدانید که با یک درخت پول روبه‌رو شده‌اید. به‌هم‌تابیدن و بافتن تنه و برگ برای بسیاری از مردم به این باور است که موفقیت مالی در پیش است. اما حتی اگر به این حرف‌ها اعتقاد ندارید قطعاً هنوز هم این گیاه به خاطر تنۀ غیر‌معمول و برگ‌های سبزِ پرجنب‌وجوشش برای شما جذاب و دوست‌داشتنی خواهد بود.

درخت پول، روشنایی و نور غیرمستقیم با رطوبت متوسط را ترجیح می‌دهد و قرارگرفتن بیش‌از‌حد در معرض نور، ممکن‌ است به ازدست‌دادن برگ‌ها منجر شود. همچنین نباید در نزدیکی سیستم تهویه گرمایشی و هوای داغ و خشک قرار بگیرد.

فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین (Ficus benjamina) یکی از پرطرفدارترین گیاهان در جهان است. این گیاه به‌عنوان بنجامین انجیری شناخته شده است که بومی هند و آسیای جنوب‌شرقی است. فیکوس بنجامین یک گیاه فوق‌العاده مناسب برای نگهداری در منزل است.

با قراردادن این گیاه در گوشه‌ای از خانه، زیبایی را برای ورودی یا فضای خانه به ارمغان بیاورید. این گیاه برگ‌های سبز روشن و بیضوی‌شکل با نوک تیز و شاخه‌های دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان دارد. بنجامین یکی از گیاهان موفق در سازش با محیط‌های سرپوشیده است.

درختچۀ آکوبا

گیاهان خانگی
آکوبای ژاپنی

درختچۀ آکوبا (Aucuba) یک درختچۀ همیشه‌سبز است که به‌طور گسترده در کارولینای جنوبی در زیر سایبان درختان بزرگ یا در گوشه‌های سایه‌دار خانه نگهداری می‌شود. Aucuba دارای برگ‌های سبز تیره و چرمی‌ست که در فصول مختلف تاریک و درخشان هستند. چندین گونۀ مختلف از این گیاه وجود دارد؛ از جمله گونه طلایی خالدار (رقم Variegata).

گل‌های این درختچه شگفت‌انگیز نیستند، اما میوۀ زیبا و براق و قرمز آن در ماه‌های دی و بهمن می‌رسند که بسیار زیبا و جذاب هستند؛ اگرچه توسط برگ‌های بزرگ پنهان می‌مانند. یک چیز بسیار جالب در مورد  آکوبا این است که گیاه ماده اگر در مجاورت گیاه آکوبای نر قرار نگیرد میوه نمی‌دهد. بنابراین، برای اطمینان از تولید میوه، بیشتر گیاهان ماده و نر در نزدیکی هم کاشته می‌شوند.

در گیاهان آپارتمانی می‌توانید با گیاهان پوتوس، دیفن باخیا، آنتوریوم، آگلونما، بامبو، پیله‌آ، سانسوریا، گل گندمی، ژربرا و اسپاتی فیلوم که سازمان ناسا از آن‌ها به‌عنوان تصفیه‌کننده‌های سبز هوا نام برده، بیشتر آشنا شوید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه