روش ازبین‌بردن کپک‌ از سطوح خانه (۲)

ازبین‌بردن کپک‌
ازبین‌بردن کپک‌

در نوشتار قبل روش‌های ازبین‌بردن کپک‌ را تا حدودی بررسی کردیم و قرار شد در این نوشتارِ روزچین روش‌های ازبین‌بردن کپک پارچه، کفش، لوازم خانه، کاشی، کتاب‌ها و… را به شما همراهان عزیز آموزش بدهیم؛ پس تا انتها با ما باشید.

روش‌های ازبین‌بردن کپک‌

ازبین‌بردن کپک‌ لباس

اگر لباس شما پر از کپک و باکتری‌ شده، ممکن است در بعضی‌موارد نجات لباس امکان‌پذیر نباشد. بااین‌حال، اگر قارچ ناشی از رطوبت باشد و زود اقدام کنید، می‌تواند به‌راحتی از اغلب پارچه‌ها جدا شود. پس شروع به پاک‌کردن کپک از لباس کنید تا بتوانید از گسترش تخم‌های کپک جلوگیری کنید. اگر لباستان قابل‌ِشست‌وشو است، از گرم‌ترین مقدار آب توصیه‌شده روی برچسب مراقبت از لباس و یک ضدعفونی‌کننده استفاده کنید. اگر لکه‌ها ازبین‌ نرفتند، یک محلول آب‌اکسیژنه و آب درست کنید و اجازه دهید لباس‌ها حداقل هشت ساعت خیس بخورند. از محلول آب‌اکسیژنه می‌توانید با خیال راحت روی هر پارچۀ قابل‌ِشست‌وشو استفاده کنید.

ازبین‌بردن کپک‌ کفش‌های چرمی، کت، مبلمان و لوازم جانبی

در صورت وجود کپک روی کت‌های چرمی، کفش، کیف پول و مبلمان باید خیلی زود آن را جدا کنید. سطح موردنظر را با یک پارچه آغشته به سرکه سفید مالش دهید و سپس با صابون مخصوص چرم و آب‌ گرم آن را بشویید. با یک پارچه نرم آن را خشک نمایید و اجازه دهید در مجاورت هوا کاملاً خشک ‌شود. وقتی کاملاً خشک شد، از یک نرم‌کننده چرم هم استفاده کنید.

ازبین‌بردن کپک‌ کتاب‌ها و کاغذها

ازبین‌بردن کپک‌ کتاب
ازبین‌بردن کپک‌ کتاب

کپک درنهایت کاغذ را نابود خواهد کرد، اما می‌توان آن را باموفقیت ازبین‌برد. برای کتاب‌های گران‌قیمت و مقالات تاریخی مهم، با یک کتابدار حرفه‌ای مشورت کنید. هرگز سعی نکنید کاغذ مرطوب را درمان کنید، چون کپک تبدیل به لکه‌ شده و ازبین‌بردن آن تقریباً غیرممکن می‌شود. اجازه دهید کاغذ به‌طورکامل در آفتاب خشک شود یا آن را با مواد جاذب رطوبت مانند ژل سیلیکا بسته‌بندی کنید یا بین صفحاتش نشاسته ذرت بپاشید. وقتی کتاب خشک شد، از یک قلم‌موی نرم یا پارچه استفاده کنید تا به‌آرامی قارچ‌ها را از روی جلد و صفحات بزدایید. برای محافظت از صفحه بعدی یک ورق کاغذ مومی را زیر هر صفحه قرار دهید، یک پارچه تمیز و نرم را با آب اکسیژنه خیس کرده و به‌آرامی هر صفحه را پاک کنید و قبل از رفتن به صفحه بعدی به آن اجازه دهید تا کاملاً خشک شود.

ازبین‌بردن کپک‌ لوازم خانگی

رطوبت و گرمای لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی‌، یخچال‌ و قهوه‌ساز باعث رشد کپک می‌شوند. بنابراین به تمیزکردن مداوم نیاز دارند. هرماه یک‌بار ماشین لباسشویی را بدون اینکه در آن لباس بریزید، روشن کنید و داخلش آب‌ گرم و مایع سفیدکننده بریزید. هر قطعه و گوشه‌ و درزهای درِ ماشین لباسشویی را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ کپکی درحالِ‌رشد نیست که باعث شود لباس‌ها بوی کپک بدهند. چکاندن سرکه سفید یک کار عالی برای تمیزکردن یخچال‌ها و قهوه‌سازهاست و به جلوگیری از رشد کپک کمک می‌کند.

از دست ندهید:  معرفی پاک‌کننده‌های غیرسمی

ازبین‌بردن کپک‌ کاشی و دوغاب

رطوبت حمام و خاک روی سطوح، محیط مناسبی را برای رشد کپک ایجاد می‌کنند. بسیاری از پاک‌کننده‌های تجاری وجود دارند که می‌توانید بخرید، اما آب و مایع سفیدکننده به همان اندازه مؤثر و کم‌هزینه‌تر ‌هستند.

یک پیمانه مایع سفیدکننده را با ۱۶ پیمانه آب مخلوط کنید و روی سطوح موردنظر بریزید. اجازه دهید قبل از ساییدن، محلول حداقل ۱۵ دقیقه روی ناحیه کپک‌زده باقی بماند. اگر کپک از بین برود، حتی نیازی به آب کشیدن هم نیست.

ازبین‌بردن کپک‌ دیوارهای داخلی و کفپوش و فرش

ازبین‌بردن کپک‌ دیوار
ازبین‌بردن کپک‌ دیوار

اگر کپک لزج و سیاه باشد، ممکن است خیلی بدتر از حالتی باشد که فقط ظاهر ناخوشایندی دارد. برای تمیزکردن ناحیۀ کپک‌زده باید از عینک ایمنی و ماسک تنفسی استفاده کنید. زباله‌های حاصل را در کیسه‌های پلاستیکی ضخیم بریزید و از محیط خانه دور کنید. اجازه دهید منطقه کاملاً خشک شود، سپس اصلاحات لازم را انجام دهید. برای تمیزکردن سطوح متخلخل مانند چوب و دیوار، یک شوینده باید به محلول سفیدکننده و آب اضافه شود تا به آن کمک کند. ۱ پیمانه مایع ظرفشویی، ۱۰ پیمانه سفیدکننده و ۲۰ پیمانه آب را مخلوط نمایید و با اسفنج یا تِی روی آن بکشید. سعی کنید سطوح را بیش‌ازحد خیس نکنید. یادتان باشد که آن را آبکشی نکنید و اجازه دهید محلول در مجاورت هوا خشک شود.

فرشِ دارای کپک یا فرشی که بوی کهنگی و نا بدهد باید کاملاً از خانه بیرون برده‌ شود. استفاده از ماسک‌های تنفسی را فراموش نکنید. قسمت زیر فرش را با آب بشویید تا از گسترش هاگ‌های کپک جلوگیری شود. یادتان باشد قبل از استفادۀ مجدد اجازه دهید تا فرش کاملاً خشک شود. همچنین قبل از جایگزین‌کردن کفپوش جدید ناحیۀ موردنظر را به‌طورکامل در مجاورت هوا قرار دهید تا خشک شود.

ازبین‌بردن کپک‌ سطوح خارجی خانه

مایع سفیدکننده در تمیزکردن انواع گوشه‌ها و بتن و آجر و سنگ بسیار مؤثر است، اما برای گیاهان و چمن‌ها مضر است. دقت کنید که هرگونه گیاه آسیب‌پذیر را کاملاً بپوشانید. یک پیمانه مایع سفیدکننده را با ۱۶ پیمانه آب مخلوط کنید. محلول را می‌توانید با سم‌پاش باغ روی موضع موردنظر اسپری کنید. استفاده از عینک ایمنی، دستکش، لباس محافظ و ماسک‌های تنفسی را فراموش نکنید. مناطق کپک‌زده را با آب ساده و سپس محلول آماده‌شده خیس کنید و به آن چند دقیقه اجازه دهید تا اثر کند. اگر کپک شفاف شد، به ناحیه دیگر بروید. اگر لکه‌ها باقی ماند، آن ناحیه را بسایید و سپس از محلول بیشتری استفاده کنید و اجازه دهید در مجاورت هوا کاملاً خشک شود.

امیدواریم این مطلب هم برای شما مفید باشد. منتظر نظرها و پیشنهادهای شما هستیم.

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه