فیلم سینمایی تنگۀ ابوقریب در باکس‌آفیس هفتگی سینمای ایران

تنگۀ ابوقریب
مهدی پاکدل، جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ و علی سلیمانی در تنگۀ ابوقریب

سینما‌دوستان روزچینی سلام. طبق روال هر شنبه در گیشه هفت سری به باکس‌آفیس هفتگی سینمای ایران می‌زنیم. پایان هفتۀ گذشته برای سینمای ایران یکی از غم‌انگیزترین روزها بود. جمعه ۲۶ مرداد عزت‌الله انتظامی، یکی از ماندگارترین بازیگران سینمای ایران، به دیار باقی کوچ کرد. هفتۀ پیش اکران تنگۀ ابوقریب، یکی از فیلم‌های موفق جشنوارۀ فجر سال ۹۶، آغاز و با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد. این درحالی‌ست که ژانر کمدی همچنان پرمخاطب‌ترین در سراسر کشور است.

باکس‌آفیس هفتگی سینمای ایران

رتبه نام فیلم هفتۀ اکران تعداد سالن فروش هفتگی (تومان) مجموع فروش
۱ هزارپا ۶ ۱۸۰ ۳,۹۱۸,۲۵۱,۰۰۰ ۲۶,۵۳۴,۱۰۰,۰۰۰
۲ تنگه ابوقریب ۱ ۸۹ ۵۶۴,۶۰۹,۰۰۰ ۸۵۲,۱۴۳,۰۰۰
۳ دم سرخ ها ۲ ۸۱ ۴۱۲,۳۴۰,۰۰۰ ۹۵۸,۰۶۱,۰۰۰
۴ کاتیوشا ۳ ۱۰۱ ۳۱۸,۹۴۰,۰۰۰ ۱,۲۱۸,۰۵۰,۰۰۰
۵ خاله قورباغه ۷ ۱۰۴ ۲۱۸,۴۴۹,۰۰۰ ۲,۰۲۶,۱۸۲,۰۰۰
۶ تگزاس ۱۷ ۵۸ ۱۷۱,۱۵۸,۰۰۰ ۱۴,۲۲۱,۵۷۵,۰۰۰
۷ دارکوب ۷ ۳۵ ۱۳۱,۸۱۲,۰۰۰ ۱,۸۳۳,۰۸۷,۰۰۰
۸ دشمن زن ۹ ۴۵ ۱۳۱,۱۸۲,۰۰۰ ۳,۰۱۵,۸۱۶,۰۰۰
۹ من دیوانه نیستم ۳ ۴۰ ۷۳,۰۶۳,۰۰۰ ۳۳۵,۸۴۵,۰۰۰
۱۰ به وقت خماری ۷ ۲۹ ۲۴,۲۶۹,۰۰۰ ۱,۰۷۳,۸۰۸,۰۰۰

تنگۀ ابوقریب در حوالی هزارپا

فیلم کمدی هزارپا که توانست از نهنگ عنبر ۲ پیش بیفتد و پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شود، در ششمین هفتۀ اکرانش نیز صدرنشین جدول فروش سینمای ایران است. دومین پرفروش هفتۀ گذشته تنگۀ ابوقریب به کارگردانی بهرام توکلی است. کاتیوشا با دوپله سقوط در پلۀ چهارم جدول فروش قرار گرفت. خاله قورباغه هم یک پله عقب نشست و پنجمین پرفروش هفتۀ گذشته شد. هفتۀ گذشته چهار فیلم جدید شعله‌ور، پشت دیوار سکوت، راه رفتن روی سیم  و همه چی عادیه روی پرده رفتند. باتوجه‌به استقبال مخاطبان از شلعه‌ور نعمت‌الله در جشنوارۀ فجر، باید منتظر حضور این فیلم در رتبه‌های بالای جدول فروش بود.

تنگۀ ابوقریب
امیر جدیدی در تنگۀ ابوقریب

غربت تنگۀ ابوقریب

تنگۀ ابوقریب فیلمی از بهرام توکلی‌ست. توکلی پیش از این فیلم‌هایی مانند بیگانه، اینجا بدون من، آسمان زرد کم‌عمق، من دیه‌گو مارادونا هستم و نزدیکتر را کارگردانی کرده است. جدیدترین ساختۀ توکلی دربارۀ هشت سال جنگ تحمیلی و روایت قهرمانانی ملموس در صحنه‌های کارزاری نابرابر است؛ در این فیلم سربازانی که در تاریخ جنگ گمنام‌اند، با تمام ویژگی‌های انسان زمینی به تصویر کشیده شده‌اند. این فیلم اولین‌بار در سی‌و‌ششمین جشنوارۀ فیلم فجر به نمایش درآمد و توانست در یازده بخش کاندیدای دریافت سیمرغ شود و سرانجام شش سیمرغ در تنگۀ ابوقریب فرود آمد.

از دست ندهید:  دوازده نیرومند در باکس آفیس زمستانی هالیوود
تنگۀ ابوقریب
حمیدرضا آذرنگ در تنگۀ ابوقریب

داستان فیلم تنگۀ ابوقریب

تنگۀ ابوقریب روایت دفاع گروهی از رزمندگان ایرانی در روزهای پایانیِ جنگ است. در تیر ماه سال ۶۷ عراق با تمام قوا حمله گسترده‌ای به جبهه جنوب می‌کند. یکی از این حملات یورش لشکر زرهی عراق به فکه و شرهانی است. ابوقریب تنگه‌ای‌ست که اگر لشکر عراق از آن عبور می‌کرد ایران بازندۀ این نبرد نابرابر بود و دشمن بر جاده‌ها و شهرهای مهمی تسلط پیدا می‌کرد. گردان عمار با دست‌های خالی باید مانع از عبور سربازان دشمن از این تنگۀ استراتژیک می‌شد… .

یکی از نقاط قوت این فیلم بازی بازیگران آن است. امیر جدیدی برای ایفای یکی از نقش‌های اصلی این فیلم توانست سیمرغ بهترین بازیگر مرد اصلی را از آنِ خود کند. بازی جواد عزتی، یکی از بازیگران محبوب کمدی سینمای ایران، نیز در تنگۀ ابوقریب دیدنی‌ست. او درحال‌حاضر فیلم پرفروش هزارپا را نیز روی پرده دارد.

تنگۀ ابوقریب
جواد عزتی در تنگۀ ابوقریب

بازیگران:
جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، مهدی پاکدل، علی سلیمانی، قربان نجفی و مهدی قربانی.

خداحافظ آقـــــــای بازیگــــــــــر

عزت الله انتظامی

جمعه ۲۶ امرداد در حالی گذشت که عزت‌الله خان انتظامی، بچۀ سنگلج تهران، چمدانش را بست و رفت. رفت و ما را با خاطرات نقش‌های رنگارنگ و ماندگارش تنها گذاشت. این چهرۀ ماندگار سینمای ایران نمونۀ بارز پشتکار برای رسیدن به قله‌هاست. او از بازیگرانی‌ست که در سنین بالا به شهرت رسید. انتظامی پس از ۲۰ سال فعالیت مستمر تئاتری در چهل‌وپنج سالگی با فیلم گاو در سینما درخشید؛ درخشیدنی دنباله‌دار و ماندگار، نه از جنس سوسو‌زدن‌های ستارگان این روزها که به مدد خط‌وخال و رابطه و چه‌و‌چه می‌آیند و می‌روند و اگر هم بمانند هیچ روسری آبی‌ای به یادگار نمی‌گذارند. هزاردستان که پیشکش، یک دستان هم نقش نمی‌زنند… .

آقای بازیگر چه خوش بود شنیدن دیالوگ‌های شاعر سینمای ایران از زبان شما، آن‌هنگام که حاجی واشنگتن را، خان مظفر هزاردستان را و ناصر‌الدین‌شاهِ کمال‌الملک را برایمان زنده کردی؛ آن‌چنان که گویی در همسایگی‌شان نفس می‌کشیدیم.

عزت الله انتظامی
عزت‌الله انتظامی در نمایی از فیلم حاجی واشنگتن به کارگردانی علی حاتمی

سفرت به‌خیر!

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه