خشونت علیه کودکان و هشت راه برای پیشگیری از آن

خشونت علیه کودکان و راه‌های پیشگیری از آن

کودکان دنیا از یک بیماری همه‌گیر به نام کودک‌آزاری رنج می‌برند. آنچه آمار نشان می‌دهد بیش از ۷۰درصد از خشونت علیه کودکان از طرف کسانی انجام می‌گیرد که به آن‌ها نزدیک‌تر هستند؛ کسانی مانند پدر و مادر و اقوام نزدیک. با بخش حقوق کودک این هفتۀ مجلۀ آنلاین روزچین همراه باشید.

برای آگاهی بیشتر در مورد حقوق کودکان می‌توانید مقالات کنوانسیون حقوق کودک، قاچاق کودکان، کودکان کار، کودک‌همسری، ازدواج اجباری کودکان، حق زندگی کودکان، حق تحصیل برای کودکان، کودکان یتیم، آزار جنسی کودکان، حقوق اطفال، کم‌توجهی به کودکان، اهمیت بازی‌کردن برای کودک، کودک‌آزاری، تنبیه کودکان در مدارس، حدود تنبیه کودکان توسط والدین و… را مطالعه کنید.

کودک‌آزاری چقدر جدی‌ست؟

کودک آزاری
خشونت علیه کودکان را متوقف کنید!

حتماً می‌پرسید که این مشکل چقدر بزرگ است؟ باید بگوییم که مطالعات نشان می‌دهند میلیون‌ها کودک در جهان هرسال این خشونت را تجربه کرده و شاهد آن هستند. کودک به روش‌های مختلف ممکن است خشونت را تجربه کند. مثلاً اینکه در حال مشاهده یک سوء‌استفادۀ فیزیکی یا جنسی باشد، به‌صورت کلامی تهدید شود یا خودش قربانی سوء‌استفاده باشد که والدین یا اطرافیان می‌توانند با مشاهده آثار در قربانی مانند نشانه‌های خونریزی، کبودی، لباس‌های پاره‌شده یا موارد شکستگی و… به آن پی ببرند. حتی شاهد خشونت‌ خانگی بودن خود می‌تواند برای یک کودک آسیب‌زا باشد.

ممکن است بگویید که این اتفاق در خانواده، محل زندگی و شهر شما رخ نمی‌دهد یا کودکانی که شما می‌شناسید کودک‌آزاری را تجربه نکرده‌اند. اشتباه نکنید! خشونت علیه کودکان در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد. کودکانی که در شهر شما زندگی می‌کنند، از قربانیان این جنایت وحشتناک هستند. سوء‌استفاده‌کنندگان از کودکان ممکن است همکاران شما در محل کار، افراد به ظاهر مذهبی، همسایگان و حتی کسانی که به مهمانی‌های خانوادگی شما می‌آیند باشند. بسیاری از کودکان اطراف شما قربانی خشونت و سوءاستفاده می‌شوند.

هشت راه برای پیشگیری از کودک‌آزاری

در اینجا شما را با هشت راه که می‌تواند به جلوگیری از خشونت علیه کودکان کمک کند، آشنا خواهیم کرد.

به علائم دقت کنید

حقوق اطفال
آزار جنسی کودکان از طرف خویشاوندان و آشنایان

اولین قدم برای کمک به پیشگیری از کودک‌آزاری، شناسایی علائم است. شاید تشخیص اینکه کودک مورد آزار قرار گرفته، دشوار باشد. زیرا نشانه‌ها همیشه قابل‌یمشاهده نیستند. درواقع، خشونت علیه کودکان همیشه فیزیکی نیست. خشونت کلامی، عاطفی، روانی و اقتصادی انواع دیگر کودک‌آزاری به شمار می‌روند. در کنار این‌ها، احتمال دارد که کودکان از آزاری که می‌بینند صحبت نکنند و این کارِ شما را سخت می‌کند. زیرا بسیاری از کودکان به‌دلایل مختلف کودک‌آزاری را پنهان می‌کنند.

آموزش و حضور در کارگاه‌های آموزشی

ارائۀ کلاس‌های حمایتی و پشتیبانی برای والدین، آموزش آن‌ها در زمینه مراقبت از کودکان و تدابیر و روش‌های فرزندپروری، حمایت اقتصادی برای داشتن ثبات در زمان مشکلات از جمله راه‌های پیشگیری از کودک‌آزاری هستند. اگر والدین و خانواده‌ها در طول مراقبت از کودکان مجهز به مهارت‌های لازم برای تربیت و حفاظت از کودکان باشند، می‌توان خشونت علیه کودکان را کاهش داد.

حمایت از کودکان

روانشناسی کودکان
ترس و احساس ناامنی در کودک

اغلب کودکان، تقلیدکننده‌های بزرگان هستند. آن‌ها اغلب آنچه را از بزرگسالان خود در زندگی یاد می‌گیرند و تجربه می‌کنند، انجام می‌دهند. بارها و بارها گفته شده است که بزرگ‌ترها الگوی فرزندانشان هستند. آن‌دسته از کودکانی که شاهد خشونت و آزار پدر و مادر نسبت به هم بوده‌اند، این خشونت را در بزرگسالی با همسر یا شریکان و نزدیکانشان تکرار می‌کنند. به‌علاوه احتمال مصرف مواد مخدر و سوء‌مصرف الکل در زندگی این کودکان زیاد است. به منظور از‌بین‌بردن این چرخه، ما باید برای این کودکان دوره‌های درمانی، مشاوره، پشتیبانی و خدمات ارائه دهیم.

از دست ندهید:  کنوانسیون حقوق کودک در ایران و وضعیت آن

بالابردن سطح آگاهی

دانش، قدرت است. آگاهی، قدرت دفاع از خود را به همراه دارد. در مورد واقعیت‌های سوء‌استفاده و کودک آزاری به اطرافیان خود آموزش دهید. در محل کارتان، باشگاه، مکان‌های مذهبی و زمانی که با دوستان و خانواده خود دور هم جمع می‌شوید آن‌ها را در مورد این مسئله مطلع کنید و به آن‌ها آموزش دهید. هنگامی که اطرافیانتان از واقعیت‌های خشونت علیه کودکان مطلع شوند، آن‌ها نیز به حمایت از کودکان خواهند پرداخت.

            «اشتباه نکنید، خشونت علیه کودکان در اطراف شما نیز اتفاق می‌افتد.»

سازماندهی جامعه خود

حقوق اطفال
کودک آزاری نقض حقوق کودک است

سازمان‌های مذهبی، گروه‌های مدنی، مدارس، رهبران جامعه و بزرگان محلی می‌توانند همگی به مبارزه با سوء‌استفاده از کودکان کمک کنند. تماس با این سازمان‌ها و افراد و سازماندهی جلسات با آن‌ها مفید خواهد بود. یک گروه پیشگیری از سوء‌استفاده از کودکان را در منطقه و شهر خود ایجاد کنید.

مدافع باشید

شاید بزرگ‌ترین تأثیری که می‌توانید در جلوگیری از سوء‌استفاده از کودکان داشته باشید، تبدیل‌شدن به حامی تغییروضعیت‌بودن باشد. با برقراری ارتباط با قانونگذاران، سیاستمداران و عوامل تبلیغاتی از طریق ایمیل، نامه، تماس تلفنی و سایر وسایل ارتباطی، می‌توان توجه‌ها را به نیازهای این کودکان که اشکال مختلف سوء‌استفاده را تجربه می‌کنند جلب کرد. علاوه‌بر‌این، طرفداران تغییر نیز می‌توانند اطلاعات را در مقاله‌ها، وب سایت‌ها، انجمن‌های عمومی و… انتشار دهند. با اعمال فشار برای تغییر و انتشار آمار و اطلاعات برای عموم، می‌توانید خواستار قوانین جدید باشید.

اسناد

کودک آزاری
خشونت کلامی علیه کودک

اگر شما مشکوک به کودک‌آزاری یا خشونت خانگی علیه کودکی هستید که می‌شناسید و می‌دانید که این اتفاق می‌افتد، سند شما همان کودک است. اگر قصد دارید که آن را گزارش دهید، داشتن اطلاعات مهم است؛ اطلاعاتی مثل زمان، تاریخ، مکان و بقیه اطلاعات مهم. مستند‌سازی باید به شیوه‌ای واقعی و به دور از غرض‌ورزی انجام شود، نه به شیوه‌ای عاطفی. فقط حقایق را بگویید. مستندات شما می‌توانند راه‌حلی برای کمک و محافظت از کودک باشند.

گزارش

خشونت علیه کودکان
خشونت جسمی علیه کودکان

اگر از یک حادثه سوء‌استفاده از کودک و یا خشونت خانگی علیه کودک مطلع شدید، وظیفۀ انسانی حکم می‌کند که آن را گزارش کنید؛ نه فردا و نه هفتۀ بعد، همین امروز. اگر یک کودک در معرض خطر باشد، امروز باید از این وضعیت نجات پیدا کند. شاید فردا دیر شود. با پلیس تماس بگیرید. با مجری محلی قانون تماس بگیرید. با شمارۀ ۱۲۳ تماس بگیرید؛ شماره‌ای که به مبارزه با کودک‌آزاری اختصاص داده شده است. شاید جان کودکی به تماس شما وابسته باشد. سعی نکنید مداخله کنید یا در موقعیت قرار گیرید، زیرا این امر می‌تواند به خطر اضافی منجر شود.

از امروز شروع به ایجاد تغییری مثبت در زندگی یک کودک کنید. در کنار هم می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که هر نسل در آینده‌ای روشن‌تر از هر زمان دیگری زندگی خواهد کرد. به حقوق کودکان احترام بگذاریم.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه