مراحل تشخیص و درمان سردرد عصبی

درمان سردرد عصبی

سردردهای عصبی یکی از عمده‌ترین مشکلات پزشکی تمامی مردم در سراسر جهان است؛ اما این سردردها دلایل و انواع مختلفی داشته و علم پزشکی باتوجه‌به نوع مشکل، شیوه‌های مختلفی برای درمان سردرد عصبی ارائه می‌کند. با این مطلب از مجلۀ روزچین همراه باشید تا با مراحل و روش‌های تشخیص و درمان این مشکل رایج بیشتر آشنا شوید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

تشخیص

درمان سردرد عصبی

در اغلب مواردی که بیمار برای درمان سردرد عصبی مزمن یا متناوب خود به پزشک مراجعه می‌کند، اولین اقدام لازم معمولاً انجام آزمایش‌های عصب‌شناختی یا فیزیکی است و پس‌از آن، پزشک با استفاده از روش‌های زیر نوع و علت سردرد را تشخیص می‌دهد.

 تشریح درد

توضیحات بیمار دربارۀ جزئیات درد، می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار پزشک معالج بگذارد؛ مهم‌ترین جنبه‌هایی که بیشترین کمک را در جهت تشخیص در اختیار قرار می‌دهد، موارد زیر هستند:

 • خصوصیات درد: ویژگی‌هایی نظیر تیرکشیدن، فشار یا ضربه داخلی هنگام درد، تداوم درد و سنگینی سر.
 • شدت درد: میزان توانایی بیمار برای انجام فعالیت‌های معمول یا کارکردن هنگام درد (یکی از فاکتورهای مهم)، بیدارشدن بیمار بر اثر درد یا عدم توانایی خوابیدن در هنگام درد.
 • محل درد: اینکه کدام قسمت سر (کل سر، سمتی از سر، پیشانی یا پشت چشم‌ها) درد کند.

آزمایش‌های تصویربرداری

در مواردی که بیمار دردهای پیچیده یا غیرمعمول داشته باشد، پزشک ناچار است با انجام آزمایش‌هایی، دربارۀ وجود یا عدم‌وجود احتمالات جدی نظیر تومور تصمیم‌گیری کند؛ دو نوع رایج این آزمایش‌ها عبارت‌ هستند از:

 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI): آزمایشی که با ترکیب میدان مغناطیسی، امواج رادیویی و فناوری رایانه‌ای، تصاویری واضح از موضع موردنظر را تولید می‌کند.
 • برش‌نگاری کامپیوتری (سی‌تی‌اسکن): نوعی تصویربرداری تشخیصی که با استفاده از پرتوهای ایکس هدایت‌شده به‌وسیلۀ رایانه، نمایی جامع از مغز را به نمایش می‌گذارد.

درمان سردرد عصبی

برخی از افراد بدون مراجعه به پزشک، در تلاش هستند که به‌صورت خودسرانه برای درمان سردرد عصبی خود، اقدام به مصرف مسکن‌ کنند؛ این اقدام غلط می‌تواند موجب نوعی دیگر از سردرد شود که به‌سبب مصرف بیش‌از‌حد دارو ایجاد می‌شود.

از دست ندهید:  درمان خانگی میگرن با چند راهکار ساده

درمان‌های مقطعی

انواع مختلفی از داروهای تجویزی یا بدون نسخه وجود دارد که در کاهش سردرد عصبی کمک‌کننده است. از قبیل موارد ذیل:

 • مسکن: مسکن‌های رایجی که حتی بدون نسخه نیز در اختیار عموم قرار می‌گیرند (مانند آسپرین، ایبوپروفن (ادویل و ناپروکسن)، معمولاً اولین گزینه برای مقابله با سردرد هستند. موارد دیگری نیز از قبیل ناپروسین (نوع دیگری از ناپروسکن)، ایندومتاسین (ایندوسین) و کتورولاک (کتورولاک تروتامین) با ارائه نسخه پزشک در داروخانه‌ها قابل‌تهیه هستند.
 • داروهای ترکیبی: در برخی موارد، آسپیرین یا استامینوفن یا هردو را با کافئین یا سایر آرام‌بخش‌ها ترکیب کرده و در قالب یک دارو برای بیمار تجویز می‌کنند. اکثر این داروها که عموماً تأثیر بیشتری از انواع غیرترکیبی دارند، بدون نسخه هم قابل‌تهیه هستند.
 • خانواده تریپتان‌ها و نارکوتیک‌ها: برای افرادی که از هر دو نوع دردهای میگرنی و دوره‌ای رنج می‌برند، خانواده تریپتان‌ها انتخابی مناسب و مؤثر برای هر دو نوع درد هستند. به‌دلیل عوارض جانبی یا امکان ایجاد وابستگی، خانواده اپیوم‌ها و نارکوتیک‌ها به‌ندرت استفاده می‌شوند.

درمان‌های پیشگیرانه

در برخی موارد به‌خصوص در حالاتی که درمان سردرد عصبی بیمار با مصرف مسکن‌ یا سایر درمان‌ها موفقیت‌آمیز نیست، پزشک معالج با تجویز داروهایی تلاش می‌کند تعداد دفعات تکرار یا شدت حملات را کاهش دهد. داروهایی از قبیل:

 • داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای: رایج‌ترین نوع داروهای پیشگیری سردردهای عصبی، شامل آمیتیپیلین‎‌ و پروتیپیلین، با عوارض جانبی از قبیل یبوست، خواب‌آلودگی و خشکی کام.
 • سایر داروهای ضدافسردگی: طبق برخی اسناد، مصرف داروهایی نظیر ونلافسیکین و میرتازاپین نیز برای این هدف مناسب هستند.
 • داروهای ضدتشنج و شل‌کننده عضلات: با وجود نیاز به مطالعات بیشتر، برخی مصرف داروهای ضدتشنج مانند تاپیرامات را مفید می‌دانند.

داروهای پیشگیرانه، معمولاً پس از چندین هفته بیشتر اثرگذاری خود را نشان می‌دهند؛ بنابراین نمی‌بایست بلافاصله پس از شروع مصرف، انتظار نتیجه فوری داشت.

در طول مدت مصرف این داروها، پزشک معالج به‌صورت مداوم تأثیرگذاری داروها روی بدن فرد را بررسی می‌کند. باید دقت داشت که مصرف بیش‌ازحد مسکن در مدت استفاده از داروهای پیشگیرانه، امکان تداخل دارویی را به وجود می‌آورد.

منبع: Mayoclinic

اگر به‌دنبال راهی برای درمان سردرد خود هستید، توصیه می‌کنیم مطالب زیر را حتماً مطالعه کنید.
علت سردرد چیست و چرا دچار سردرد میگرنی می‌شوید؟
برای سردرد چی خوبه ؟
درمان خانگی میگرن با چند راهکار ساده

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه