مورگان فریمن ستاره هالیوود، متهم به آزار جنسی زنان

مورگان فریمن متهم به آزار جنسی زنان

مورگان فریمن بازیگر و کارگردان مطرح آمریکایی که برندۀ جایزه اسکار نیز شده است، از سوی زنان به آزار جنسی متهم شده است. این خبر را در حقوق زنان مجلۀ آنلاین روزچین بخوانید.

مورگان فریمن نمونۀ جدید آزار جنسی در هالیوود

بازیگران مطرح هالیوود
مورگان فریمن بازیگر مطرح هالیوود از طرف هشت زن متهم به آزار جنسی شد

شبکه خبری CNN ماجرایی را از دختری جوان روایت کرده است که در تابستان سال ۲۰۱۵ با شروع کار به‌عنوان دستیار تهیه‌کننده در فیلم Going In Style با بازیگری مورگان فریمن، با مشکل بزرگی مواجه شده است؛ به‌گفتۀ وی، این کار پس از مدتی کوتاه برای او تبدیل به ماه‌ها آزار و اذیت شد. طبق اظهارات این دختر جوان، مورگان فریمن دائماً او را تحت تماس‌های فیزیکی ناخواسته قرار داده و مدام درباره ظاهر و پوشش او صحبت کرده است.

این تنها مرتبه‌ای نیست که افراد نسبت به چنین رفتاری از سوی فریمن شاکی هستند و ماجرا را با CNN در میان می‌گذارند؛ افراد مختلفی درباره رفتارهای غیرمتعارف و عادت او به اذیت و آزار جنسی زنان سخن گفته‌اند و اذعان داشته‌اند که همگی تلاش می‌کردند در حضور او نهایت احتیاط را به خرج دهند تا برای این‌گونه رفتارها، بهانه‎ای به او نداده‌ باشند.

برنده اسکار متهم به خشونت علیه زنان

حقوق زنان
محبوبیت و قدرت متجاوز باعث سکوت قربانی می‌شود.

مورگان فریمن ۸۰ ساله با بیش از ۵ دهه فعالیت در هالیوود، یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها و معروف‌ترین ستاره‌های صنعت سینما به‌شمار می‌رود. این بازیگر موفق به دریافت اسکار بهترین نقش مکمل برای بازی در فیلم Million Dollar Baby شده و ۴‌بار دیگر نیز نامزد دریافت این جایزه شده است؛ علاوه‌بر بازیگری، او با روایت مستندهای معروفی مانند The Long Way Home و March of the Penguins بیش‌ازپیش به شهرت رسیده است.

جمعاً ۱۶ نفر در تحقیقات مربوط به اتهامات واردشده به فریمن به صحبت پرداخته‌اند. از این میان ۸ نفر خود را قربانی «آزار و اذیت» و برخی قربانی «رفتارهای غیرمتعارف» دانسته‌اند. ۸ نفر نیز اعلام کرده‌اند که شاهد این مسئله بوده‌اند. همگی این افراد، الگویی را برای این‌گونه رفتارهای او تشریح کرده‌اند که هنگام فیلمبرداری یا مواجهه با خبرنگاران یا درون شرکت فیلمسازی او به نام Revelations Entertainment از او سر زده است.

در طول این تحقیقات، بسیاری از افرادی که سابقه کار با او را داشتند، پس از شنیدن توصیفات رفتارها و بدون نیاز به شنیدن نام فریمن از سی‌ان‌ان، اعلام می‌کردند که متوجه فردی که درباره او صحبت می‌شود (فریمن) شده‌اند.

تأثیر قدرت و محبوبیت متجاوز

حقوق زنان
ترس قربانیان آزار جنسی از نفود فریمن

این الگوی رفتاری، تنها مثالی از مشکلی سیستماتیک در صنعتی‌ست که امثال فریمن در آن فعالیت می‌کنند. پیش از جنبشی که در دنیا علیه آزار جنسی زنان به راه افتاد، این رفتارها بدون ترس از عواقبش از افراد بسیاری سر می‌زد؛ چراکه وقتی افراد قدرتمندی مانند فریمن عامل آن باشند، تنها کسی که از پیامدهای رویداد متضرر می‌شود قربانی ماجراست.

شکایت از رفتارهای فریمن، تنها به کارکنان شرکت فیلمسازی او محدود نمی‌شود؛ سه خبرنگار حوزه سرگرمی اعلام کرده‌اند که در طول نشست‌هایی که برای پوشش خبرهای مربوط به فیلم‌های جدید و با شرکت بزرگ‌ترین ستاره‌های سینما برگزار می‌شود، تحت اظهارنظرهای نامتعارف از سمت فریمن قرار گرفته‌اند.

ادعای آزار جنسی در شرکت مورگان فریمن

مورگان فریمن به همراه شریک خود Lori McCreary، شرکت Revelations Entertainment را در سال ۱۹۹۶ تأسیس کردند. سال پیش، گزارشات متعددی منتشر شد مبنی بر اینکه هدف فریمن از تأسیس این کمپانی، حل مشکل کمبود نقش برای بازیگران سیاه‌پوست و همچنین احساس نیاز برای آشکارسازی واقعیت‌ها درباره مسائل جدی بوده است. با این وجود، کارکنان سابق این شرکت از حقیقتی دیگر سخن به میان می‌آورند؛ طبق گفته‌های این افراد، آنچه در ذات این شرکت نهفته است، فضای کاری مسمومی‌ست که بنیانگذاران در آن ایجاد کرده‌اند. شش تن از کارکنان سابق، اذعان داشته‌اند که شاهد رفتارهای سؤال‌برانگیز فریمن در این محیط و اظهارنظرهای جنسی او بوده‌اند و از این بین، یک نفر از خاطره مشاهده لمس اجباری افراد توسط او خبر داده است.

از دست ندهید:  زنان هنرمند و نینا لین یک عکاس حرفه‌ای
آزار جنسی در آمریکا
تصویر واقعی برنده جایزه اسکار

در میان عموم، McCreary خود جزء طلایه‌داران جنبش‌هایی مانند MeToo و Time’s Up (جنبشی دیگر علیه آزار جنسی) است؛ وی دو روز قبل از مراسم ماه ژانویه انجمن بازیگران فیلم که طی آن فریمن جایزه‌ای را برای یک‌عمر موفقیت دریافت کرد، از طرف انجمن تهیه‌کنندگان آمریکا (PGA) اعلام کرد که هیئت‌مدیره برای اعضا قواعد جدیدی علیه آزار جنسی تصویب کرده است.

با این وجود، یکی دیگر از کارمندان سابق فریمن که در شروع فعالیت خود طی حرکتی عجیب از طرف فریمن با سؤال در مورد آزار جنسی مواجه شده بود، از مشاهده‌ای پرده برداشت که حقیقت PGA را آشکار می‌ساخت. به‌گفتۀ او، زمانی که در تماسی از طرف PGA، از McCreary در مورد فردی که نامزد تصدی یک پست در این انجمن بود نظرخواهی شد، وی اعلام کرده‌ است که «او (فرد نامزد) خانواده دارد و نمی‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد».

طبق مشاهدات دو نفر دیگر از کارمندان سابق شرکت Relevations، ظاهراً زنانی که به‌دلیل مسائل خانوادگی مجبور به ترک زودهنگام کار بوده‌اند از سوی McCreary موردِتمسخر قرار می‌گرفتند. البته یکی از سخنگویان PGA طی اعلامیه‌ای ادعای این افراد را رد نمود و از McCreary در زمینهٔ دفاع از حقوق زنان حمایت کرد، اما سخنگوی شخصی McCreary به پرسش سی‌ان‌ان در مورد اتهامات وارده پاسخی نداد.

هنگام فیلمبرداری

آزار جنسی زنان
مورگان فریمن اتهامات را رد کرد

یکی از کارمندان (آقا) سابق شرکت Revelations، از رفتارهای فریمن دقیقاً مطابق همان الگوی اعلام‌شده از طرف زنان به سی‌ان‌ان و با اصطلاح «شوک‌آور» یاد می‌کند. به‌گفتۀ او، فریمن دائماً از عبارات غیرمتعارف جنسی درباره زنان استفاده می‌کرد؛ از نظر او این واقعیت که فریمن فردی قابل‌احترام است و در هر گروهی قدرتمندترین فرد به حساب می‌آید، تمامی راه‌ها برای اعتراض به رفتارهای او را می‌بندد و عملاً کسی قادر به تذکردادن به او نیست.

طبق گفته‌های یکی از قربانیان این آزار و اذیت‌ها (دستیار تهیه‌کننده)، رفتار فریمن در ۷۸ سالگی با او که در آن زمان تنها بیست و چند سال داشته است، باعث خداحافظی کاملش از این صنعت شده است. یکی دیگر از شاهدان این قضایا، در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان معتقد است که رفتارهای نسنجیده فریمن نسبت‌ به زنان جوان حاضر در تیم فیلمسازی، همواره به مشکلی دائمی و غیرقابل‌حل تبدیل می‌شد.

در مواجهه با خبرنگاران

آزار جنسی در آمریکا
اسطوره‌ای که فرو ریخت

رفتارها و نگاه‌های نابه‌جای فریمن، حتی هنگام مواجهه با خبرنگاران و در نشست‌های خبری فیلم‌ها هم مشاهده‌ شده است. این گفته توسط یکی از زنانی که بارها در نشست‌های مختلف با او مصاحبه داشته است، با ذکر مثال‌هایی‌ از رفتارهای بی‌شرمانه و طرز نادرست صحبت‌کردن او تأیید شده است. با وجود اینکه گفته می‌شود ویدئویی از این رفتارها منتشر شده است، اما از وجود یا عدم‌وجود این ویدئو خبر موثقی در دست نیست.

یکی دیگر از اعضای انجمن خبرنگاران خارجی هالیوود، از نظرات نامتعارف فریمن درباره اندام و پوشش او در دو رویداد مختلف سخن به میان‌ آورده است؛ همانند سایر افرادی که از صحبت در مورد اتهامات وارده به فریمن اجتناب کرده‌اند، این خبرنگار هم معتقد است که به سه دلیل افراد اجازه اعتراض به خود نمی‌دهند: شهرت فریمن، حضور دوربین‌ها و اینکه فرد صرفاً قصد انجام کار خود را دارد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه