حجامت چیست؟ آیا ارزش امتحان‌ کردن را دارد؟

حجامت برای خروج خون راکد

حجامت از آن‌دسته درمان‌های سنتی‌ست که برخلاف انتظار بسیاری از افراد نه‌تنها سال‌های سال است بقای خود را حفظ کرده، بلکه همواره در بین افراد مشهور و حتی ورزشکارانی مثل مایکل فلپس، شناگر سابق تیم ملی آمریکا، مورداستقبال قرار می‌گیرد. با مجلۀ روزچین همراه باشید.

اما حجامت‌کردن دقیقاً چیست و چه کاربردی دارد؟

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

حجامت چیست؟

حجامت‌کردن
حجامت روش درمانی سنتی چینی

حجامت‌کردن نوعی درمان سنتی چینی است که بر اساس اعتقادی سلامتی انسان بر اثر وجود خون راکد در بدن و کمبود جریان انرژی در آن تهدید می‌شود.

در طب سنتی، برای حل مشکلات سلامتی یا جلوگیری از آن‌ها، حجامت‌کردن توصیه می‌شود. طی این درمان، فنجان‌های شیشه‌ای یا سیلیکونی، طوری روی پوست قرار داده‌ می‌شوند که با ایجاد فشار، پوست را به‌سمت داخل می‌کشند. این فنجان‌ها معمولاً روی کمر فرد قرار داده می‌شوند؛ اگرچه در کمال تعجب، حجامت صورت نیز در حال رواج است!

پس از آن، فنجان‌ها را برای مدتی در جای خود باقی می‌گذارند یا با استفاده از روغن یا لوسیون، آن‌ها را روی پوست حرکت می‌دهند. فشار حاصل از این عمل، باعث خروج خون راکد از ناحیه و افزایش کلی جریان خون می‌شود. این افزایش جریان باعث ازبین‌رفتن تنش‌های عضلانی و بهبود خون‌رسانی و کاهش التهاب می‌شود.

کاربرد حجامت‌

سلامتی
سم‌زدایی از بدن با حجامت

کاربرد اصلی این عمل، رهایی از دردهای مزمن (عمدتاً در ناحیه کمر و سر) یا به بیان کلی‌تر، دردهای اسکلتی-عضلانی است که عموماً نمود فیزیکی استرس‌های مزمن هستند. زمانی که فرد استرس دارد (به‌خصوص در زمان استفاده مداوم از تلفن همراه یا رایانه)، به‌صورت ناخواسته باعث تنش در عضلات خود می‌شود که در نهایت به درد فیزیکی منجر می‌شود؛ این همان جایی‌ست که حجامت به کمک می‌آید.

به اعتقاد بسیاری از افراد، حجامت‌کردن در سم‌زدایی از بدن نیز نقش دارد؛ اگرچه آنچه اتفاق می‌افتد عملاً سم‌زدایی نبوده و رفع التهاب از قسمت‌های مختلف بدن است.

حجامت‌کردن با ایجاد جریان خون باعث حرکت گلبول‌های سفید به ناحیه مورد التهاب جهت بازیابی و ترمیم و درنتیجۀ ازبین‌رفتن تورم می‌شود.

اگرچه تحقیقات بسیاری خبر از تأثیر حجامت‌کردن در کاهش دردهای مزمن داده‌اند، اما هنوز نمی‌توان با اطمینان از این قضیه سخن گفت. نتایج این تحقیقات می‌تواند از تلقین در افراد نیز تأثیر پذیرفته باشد.

آیا حجامت‌کردن در کاهش استرس تأثیر دارد؟

سلامتی و پیشگیری
رهایی از دردهای مزمن با حجامت‌کردن

این عمل ممکن است در بهبود نمود فیزیکی استرس مؤثر باشد، اما حقیقت این است که نشانه‌های فیزیکی تنها بخشی از قضیه هستند. به‌همین‌دلیل است که توصیه می‌شود این عمل در کنار طب سوزنی انجام شود تا بخش ذهنی استرس نیز مدنظر قرار گرفته باشد. طب سوزنی با آزادسازی اندورفین در بدن، با دامنه وسیع‌تری در ازبین‌بردن عامل اصلی استرس و اضطراب قدم برمی‌دارد. دقیقاً به‌همین‌خاطر، انجامِ همزمان بادکش و طب سوزنی، به‌صورت همه‌جانبه و مؤثر به کاهش استرس کمک می‌کند. علاوه‌بر‌این، ماندگاری درمان حاصل از استفاده همزمان این دو عمل، بسیار بیشتر است. تا جایی که به‌ندرت حجامت به‌صورت جداگانه توصیه می‌شود.

حجامت را امتحان کنیم یا خیر؟

درمان سنتی
نقاطی که در حجامت از آن‌ها استفاده می‌شود

با اطمینان می‌توان گفت که این روش درمانی بی‌ضرر است و به‌همین‌دلیل، امتحان‌کردن آن خالی از لطف نیست؛ چه‌بسا دردی که هفته‌هاست از ناحیه کمر شما را آزار می‌دهد از بین برود.

به‌یاد داشته باشید که:

آثار این عمل در محل قرارگیری فنجان‌ها به‌صورت کبودی‌های بزرگ، از چند روز تا دو هفته روی پوست باقی‌ می‌مانند؛ بنابراین لازم است پیش از اقدام به این درمان، آمادگی ذهنی این مسئله را داشته باشید، وگرنه می‌بایست از خیر آن بگذرید. ذکر این نکته لازم است که رنگ این کبودی‌ها بین افراد مختلف متغیر است و هیچ‌گونه ارتباطی با کیفیت انجام این کار یا تأثیرگذاری آن ندارد.

سلامتی و پیشگیری
وسایل لازم برای حجامت‌کردن

دقت کنید که:

می‌بایست از انجام این عمل در صورت مصرف داروهای رقیق‌کنندۀ خون، ابتلا به مشکلات خونریزی و انعقاد خون و یا وجود زخم باز روی پوست، خودداری کرد؛ این ممنوعیت همچنین درباره افرادی که پوست نازک یا حساسی دارند به‌دلیل وجود خطر پارگی، صدق می‌کند.

نکته حیاتی دیگر در هنگام تصمیم به انجام این درمان، انتخاب طبیب مناسب برای این کار است. همان‌طور که انتظار می‌رود اکثر پزشکان کارکشته، متخصص طب سوزنی نیز هستند. بهترین منبع برای این کار، متخصصین طب تکمیلی هستند؛ اما اگر چنین کسی را در اطرافتان نمی‌شناسید، از پزشک عمومی خود راهنمایی بگیرید.

شاید وقت آن رسیده باشد که دست‌به‌کار شوید و حجامت را امتحان کنید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه