چهارده مستند برتر در فستیوال فیلم تورنتو ۲۰۱۸ (۱)

فارنهایت ۱۱/۹
فارنهایت ۱۱/۹

بدون مقدمه می‌خواهیم در مجله روزچین امروز سوم شهریور از چهارده مستند برتر فستیوال فیلم تورنتو در سال ۲۰۱۸ که می‌توانند در رقابت اسکار سروصدایی به پا کنند بگوییم؛ با ما همراه باشید.

از مایکل مور تا کوئینسی جونز

از ۱۳ سال قبل تاکنون تام پاورز هر سال با جمع‌بندی تعداد بسیار زیادی نظر فهرست نهایی بهترین فیلم‌های مستند را از نگاه فستیوال جهانی فیلم تورنتو برگزیده است؛ در سال ۲۰۱۸ این رقم از ۱۰۰۰ عبور کرده است. امسال ۲۷ فیلم در این فهرست جای داشتند که نسبت به سال قبل ۵ تا بیشتر بود.

باتوجه‌به اینکه در این سال‌ها فیلم‌های روایی پرفروش چندانی به بازار نیامده است امسال نسبت به گذشته تعداد بیشتری از فیلم‌های مستند برای فروش هستند و آثار جدید کارگردانان مستقل ورنر هرتزوک و ارول موریس نیز بین آن‌ها دیده می‌شوند.

پاورز که به‌جز این فستیوال برگزارکننده‌ فستیوال مهم فیلم‌های مستند نیویورک‌سیتی که در ماه نوامبر برگزار می‌شود نیز است می‌گوید: «حداقل ۱۳ مستند را شمرده‌ام که برای فروش هستند و بازیگران مطرح معرفی‌شان کرده‌اند. با درخشش فیلم‌های مستند موفق تابستان امسال، بسیاری از مردم حاضرند برای آن‌ها پول بدهند.»

گرچه بسیاری بر این عقیده هستند که فیلم‌های موفق تابستان یعنی همسایه‌ام نمی‌شوی، آر. جی. بی. و سه غریبه‌ یکسان سه گزینۀ نامزدیِ اسکار خواهند بود؛ حداقل سه رقیب قدرتمند دیگر و شاید بیشتر، به‌علاوه‌ فیلم‌های بسیاری با مضامین زنان، سیاست جهانی و پیشرفت فناوری در فستیوال فیلم تورنتو به نمایش درآمده‌اند.

فیلم‌هایی مثل فیلم فارنهایت ۱۱/۹ (Fahrenheit 11/9) مایکل مور که بحث‌های ضدجمهوری‌خواهانه‌اش با استقبال فراوانی در گیشه روبه‌رو شده است، فیلم زندگینامه‌ کوئینسی (Quincy) که نتفلیکس داکیومنتریز آن را منتشر خواهد کرد و تریلر مهیج نشنال ژئوگرافیک به نام صعود انفرادی (Free Solo) از مهم‌ترین گزینه‌های بهترین فیلم مستند سال ۲۰۱۸ هستند. اما پاورز معتقد است فیلمی که برگزیده‌ فستیوال فیلم تورنتو باشد از شانس زیادی برخوردار است.

چهارده مستند برترِ فستیوال فیلم تورنتو ۲۰۱۸

در ادامه چهارده فیلم برتر فستیوال فیلم تورنتو که می‌توانند در رقابت امسال نامزد دریافت اسکار باشند را از آخر به اول فهرست کرده‌ایم.

فارنهایت ۱۱/۹ (یازده سپتامبر)

مایکل مور پیش از این با نخستین نمایش جهانی فیلم حالا به کجا حمله کنیم؟ در سال ۲۰۱۶ بخش مستند فستیوال فیلم تورنتو را کلید زده بود. به‌گفتۀ پاورز فیلم جدید او درست پیش از فستیوال به پایان می‌رسد و آن را داغ‌ِداغ از دستش خواهیم قاپید. مایکل دوست دارد که برخلاف انتظارها عمل کند. فیلم جدید او که دو ماه پیش از انتخابات کنگره‌ ایالات متحده بیرون می‌آید از این جهت زمانمند است. اما از جهت دیگر برای همه‌ زمان‌هاست، زیرا در آن سیاست‌های آمریکایی و اینکه در آمریکا چه‌ کسی قدرت را در دست دارد وسیعاً به نقد کشیده شده است و این نقدها تقویم نمی‌شناسند.

کوئینسی (نتفلیکس)

رشیده جونز، نویسنده و کارگردان و تولیدکننده و بازیگر آمریکایی،‌ دختر کوئینسی جونز است که در ساخت این فیلم با آلن هیکس، مستندساز، همکاری کرده است. آن‌ها حین فیلمبرداری مستند جاز همینطور ادامه بده (Keep on Keeping On) که به فهرست رقبای نهایی اسکار ۲۰۱۴ راه یافت یکدیگر را ملاقات کردند. پاورز می‌گوید: «آلن فیلمسازی بااستعداد است و رشیده نگاهی از چشم یکی از اعضای خانواده‌ کوئینسی را با خود به فیلم آورد، درحالی‌که خودش جلوی دوربین ظاهر نشد. آن‌ها بیش از دو سال در حال فیلمبرداری بودند تا فیلم را به افتتاحیه‌ موزه‌ ملی تاریخ و فرهنگ آمریکایی‌-آفریقایی‌ در واشنگتن برسانند. این افتتاحیه در محلی برگزار می‌شد که کوئینسی جونز یکی از کنسرت‌های رؤیایی‌اش را اجرا کرده بود. او نمادی از سهم به‌سزایی‌‌ست که آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در موسیقی داشتند. او بر تمام فضای آمریکای پس از جنگ تأثیر گذاشت و این اثر از دینا واشنگتن و مایکل جکسون گرفته تا موسیقی هیپ‌هاپ مشهود بود.»

صعود انفرادی (نشنال ژئوگرافیک)

این فیلم هیجان‌انگیز که برای نخستین‌بار به نمایش درمی‌آید هم از لحاظ بصری و هم از نظر درونمایه بین فیلم‌های دیگر این مجموعه منحصربه‌فرد است؛ شایعاتی شنیده شده مبنی بر آنکه این فیلم بخشی از برنامه‌ فوق‌سری تلیوراید بوده است.

آلکس هونولد (Alex Honnold) نخستین کسی بود که بدون طناب از دیواره‌ صخره‌ای عمودی ۳هزار پایی ال‌کاپیتان (El Capitan) صعود کرد و جیمی چین (Jimmy Chin) کوهنورد و فیلمبردار ماهر آن را ثبت کرد و در این کار همسرش، ای چای واسرهلی، که او نیز مستندساز است همراهی‌اش می‌کرد.

پاورز با اطمینان می‌گوید: «این فیلم میخکوبتان می‌کند و نیم ساعت پایانی مو به تنتان سیخ می‌شود. فکر نمی‌کنم که هیچ‌یک از فیلم‌های امسال فستیوال تورنتو هیجان‌انگیزتر از این فیلم باشند. فیلمسازان این مستند داستان‌گویان خبره‌ای هستند و جیمی چین فیلمبردار زبردستی‌ست که این وادی را خوب می‌شناسد.»

دیدار با گورباچف (اِی‌اند‌ای/کانال تاریخ)

ورنر هرتزوگ و تهیه‌کننده‌ همیشگی‌اش، آندره سینگر، به اتفاق یکدیگر فیلم رهبر روسی میخائیل گورباچف را کارگردانی کردند. هرتزوگ در طول ۵۰ سال اشتغالش به‌ندرت با سیاستمداران مصاحبه کرد، اما به‌‍گفتۀ پاورز گورباچف را تحسین می‌کرد؛ نه فقط برای نقشش در اتحاد آلمان، بلکه چون رهبری‌ست که تفاوت بارزی با دیگر رهبران امروزی دارد. او می‌گفت: «گورباچف مرد فاضل و باوقار و متعهد به صلح است. دیدار با فردی به چابک‌ذهنی ورنر هرتزوگ که موضوعات زیادی برای صحبت‌کردن دارد بسیار لذت‌بخش است.»

حقایق مربوط به ربات‌های قاتل (مستند HBO)

ماکسیم پوزدوروکین، کارگردان فیلم رئیس‌جمهور جدیدمان، درباره‌ ربات‌هایی تحقیق می‌کند که انسان‌ها را در داخل کارخانه‌ فولکس واگن و وسیله‌نقلیه‌ خودران تسلا می‌توانند بکشند. به‌گفتۀ پاورز این نقطه‌ شروع است.  او می‌گوید: «ماکسیم به ربات‌ها به‌عنوان عامل بیکاری انسان‌ها در جهان نگاه می‌کند. بیشتر از آنکه نگران مسئله‌ مهاجرت و کار ارزان باشیم باید به تعداد شغل‌هایی که به‌دلیل اتوماتیک‌سازی از دست‌ رفته‌اند توجه کنیم.»

ماریا بای کالاس (سونی پیکچرز)

بازیگر فرانسوی تام ولف طرفدار جدی کالاس است و تاکنون سه کتاب درباره‌ او چاپ کرده است. پاورز می‌گوید: «فقط کارگردان‌هایی با عزم راسخ می‌توانند چنین فیلم‌هایی بسازند. او حکایات و مصاحبه‌ دیوید فروست با ماریا کالاس را که گمان آن می‌رفت گم شده است روایت می‌کند.»

ملکه‌ فیل (میستر اسمیت انترتیمنت)

مستند طبیعت ویکتوریا استون و مارک دیبل در دسترس بسیاری از مخاطبان قرار دارد. این مستند از نظر پردازش دلپذیر داستان و تصویر  با مارچ پنگوئن‌ها قابل‌قیاس و بسیار احساسی‌ست.

ادامه دارد…

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه