نقاشی‌های کمال‌الملک

در بخش گزارش تصویری سوم شهریور قصد داریم به عالَم هنر سوم برویم و به تماشای نقاشی‌های کمال‌الملک بنشینیم. با مجلۀ آنلاین روزچین همراه باشید.

محمد غفاری کیست؟

محمد غفاری معروف به کمال‌المُلک در سال ۱۲۲۶ خورشیدی در روستای کله در ۴۵ کیلومتری کاشان به دنیا آمد. او که یکی از مشهورترین و پرنفوذترین شخصیت‌های تاریخ هنر معاصر ایران به‌شمار می‌آید، برادرزاده صنیع‌الملک است.

محمد غفاری در خانواده‌ای هنرمند و سرشناس زاده شد و تحصیلات ابتدایی‌اش را در مکاتب زادگاهش گذراند. سپس پدرش، ابوتراب غفاری، که همچون نیاکانش به حرفهٔ نقاشی مشغول بود محمد را همراه برادر بزرگش به تهران فرستاد تا در مدرسه دارالفنون در رشتهٔ نقاشی ادامه تحصیل دهند.

محمد و برادرش پس از سه سال تحصیل در مدرسه دارالفنون توانستند موفقیت‌های بسیاری کسب کنند. ناصرالدین شاه در پایان سال سوم هنگام بازدید از دارالفنون با دیدن تابلویی که محمد غفاری از چهره اعتضادالسلطنه، رئیس وقت دارالفنون، کشیده بود تحت‌تأثیر قرار گرفت و دستور داد تا او را به‌عنوان نقاش به استخدام دربار درآورند.

سبک نقاشی‌های کمال‌الملک

کمال‌الملک از همان آغاز فعالیت هنری‌اش تمایلی قوی و آشکار به روش و اسلوب ناتورالیسم اروپایی داشت. با حضور کمال‌الملک در دربار، وظیفه‌ای جدید برایش معین شد؛ او می‌بایست رویدادها، اشخاص، ساختمان‌ها، باغ‌ها و… را همچون عکاسی دقیق ثبت کند تا به عادی‌ترین مظاهر زندگی و محیط درباری سندیت تاریخی ببخشد.

القاب استاد محمد غفاری

محمد غفاری با حضور در دربار، ابتدا لقب «خان» و سپس «پیشخدمت مخصوص» یا «پیشخدمت همایونی» را دریافت کرد. پس از چندی ناصرالدین‌شاه، تحت‌تأثیر آثار او قرار گرفت و خودش به شاگردی او درآمد و ابتدا به او لقب «نقاش‌باشی» و سپس لقب «کمال‌الملک» داد.

از دست ندهید:  کاخ گلستان یادگاری تاریخی در قلب تهران

کمال‌الملک در مدت حضورش در دربار، ۱۷۰ تابلو کشید که معروف‌ترین آن‌ها تالار آینه است و اولین تابلویی‌ست که آن را تحت‌عنوان «کمال‌الملک» امضا کرده‌ است.

استاد محمد غفاری از اولین تحصیلکرده‌های ایرانی در فرنگ و از افراد پرنفوذ دوره قاجار بود. او با خواهر مفتاح‌الملک، یکی از مقامات دربار، ازدواج کرد و ثمرهٔ این ازدواج دختری به نام نصرت و پسری به نام حسینعلی‌خان بود.

سرانجام، این نقاش زبردست و هنرمند بزرگ ۲۷ امرداد سال ۱۳۱۹ خورشیدی در ۹۳ سالگی بر اثر کهولت سن در منزل نوهٔ دختری‌اش درگذشت. او وصیت کرده بود که در باغ خودش واقع در حسین‌آباد دفن شود تا آرامگاهش محل استراحت دوستان و دوستدارانش باشد، اما بنا به دلایلی وی را در نیشابور و در مجاورت مزار شیخ فریدالدین عطار نیشابوری به خاک سپردند.

با ما در مجلۀ روزچین همراه باشید تا به تماشای نقاشی‌های کمال‌الملک بنشینیم.

بی‌تردید شما هم مثل من از دیدن هنر این نقاش بزرگ ایرانی به وجد آمده‌اید و لب به تحسین و تمجید او گشوده‌اید.

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه