درمان سردرد شدید میگرنی با استفاده از دارو

درمان سردرد شدید

هر یک از ما در زندگی خود بارها و بارها دچار سردرد شده‌ایم و هربار سعی کرده‌ایم آن را درمان کنیم. تفاوت سردرد با میگرن در میزان تنش و شدت بالای میگرن است؛ بدین‌مفهوم که میگرن یک عارضۀ غیرقابل‌پیش‌بینی در سردرد است که با فشارهای غیرقابل‌تحمل روی سر ظاهر می‌شود. این فشارهای میگرنی را با درمان‌های پزشکی می‌توان رفع کرد. در این نوشتار قصد داریم داروهای مؤثر در درمان سردرد شدید میگرنی را معرفی کنیم. با مجلۀ آنلاین روزچین همراه باشید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

استفاده از دارو برای درمان سردرد شدید میگرنی

درمان سردرد شدید

اولین توصیۀ مدیریتی برای درمان سردرد شدید میگرنی استفاده از داروست. برخی از این داروها به‌میزان کافی در اختیار همه قرار می‌گیرند، ولی برخی دیگر تنها با تجویز پزشک قابل‌دسترس هستند. داروهای درمان سردرد شدید میگرنی شامل داروهای مسکن، ارگوتامین و سوماتریپتان هستند. داروهای مسکن به‌عنوان داروهایی که مختص میگرن باشند، درنظر گرفته نمی‌شوند. زیرا به‌طورکلی این داروها تنها روی سیستم عصبی تأثیر گذارند و درد را ازبین می‌برند و عوامل به‌وجود آورندۀ میگرن را درمان نمی‌کنند. به‌عنوان مثال وقتی شخصی هم دچار گرفتگی عضلات پا شود و هم میگرن داشته باشد، داروهای مسکن ضدالتهاب و غیراستروئیدی هردوی این دردها را کاهش می‌دهند. درعوض داروهای ارگوتامین و سوماتریپتان کاملاً مختص دردهای میگرنی هستند. بدین‌معنی که این داروها تنها روی محرک‌های درد میگرن اثر می‌گذارند و دردهای نواحی دیگر بدن را تسکین نمی‌دهند.

اما چگونه می‌توانیم بگوییم دارویی که برای میگرن مصرف کردیم مؤثر بوده است یا خیر؟

برای اینکه بدانید نوع درمان سردرد شدید شما موفق بوده است یا خیر سؤال‌های زیر را از خودتان بپرسید:

  • آیا حداقل به‌مدت دو تا چهار ساعت در روز را بدون سردرد سپری کرده‌اید؟
  • آیا در طول روز سه تا چهار ساعت بدون مشکل فعالیت می‌کنید؟
  • آیا سردرد شما حداقل نصف روز به درمان واکنش مناسبی نشان می‌دهد؟
  • آیا با نوع دارو و درمانی که پزشک تجویز کرده است راحت هستید و به‌راحتی قادرید برنامه‌های روزمرۀ خود را داشته باشید؟
از دست ندهید:  آنچه پزشکان به‌عنوان داروی میگرن تجویز می‌کنند

اگر پاسخ شما به یکی از این سؤالات یا بیشتر «نه» باشد، نوع درمان شما باید مجدداً مورد ارزیابی قرار بگیرد. میزان موفقیت درمان سردرد شدید را می‌توان با بررسی نتیجۀ آن در دو تا سه‌بار سردرد بررسی کرد که آیا باعث بهبود شده است یا خیر؟ مقایسۀ دو سردرد با نتایج مشابه از درمان، باعث می‌شود که نتیجۀ سومین سردرد با دقت ۷۰ درصد تخمین زده شود. تأخیر در درمان سردرد شدید می‌تواند باعث شود که میگرن به‌سختی به دارو پاسخ دهد. زمانی‌ که میگرن به درمان پاسخ مثبت می‌دهد یک پنجرۀ امید به‌روی بیماران باز می‌شود. بنابراین پزشک به بیماران توصیه می‌کند وقتی حملات میگرنی هنوز شروع نشده است و سردرد خفیف است، درمان را شروع کنند.

دو مسئله را در رابطه با میگرن در نظر بگیرید:
۱٫ اطمینان حاصل کنید که سردرد واقعاً میگرن باشد.
۲٫ استفاده از درمان‌های دارویی میگرن را حداکثر به نُه روز در ماه محدود کنید و اگر احساس می‌کنید از آن‌دسته افرادی هستید که به بیشتر از نُه روز درمان نیاز دارید، احتمالاً پزشک درمان پیشگیری از میگرن حاد را برایتان توصیه می‌کند.

به یاد داشته باشید که اگر پیش از عودکردن میگرن، از روش‌های طبیعی درمان سردرد میگرنی استفاده کنید، به احتمال زیاد اصلاً نیازی به درمان‌های دارویی نخواهید داشت. اگر به‌دنبال کاهش دردهای میگرنی خود هستید، مطالب زیر را از دست ندهید.
انواع سردرد و نحوۀ درمان آن‌ها (۱)
انواع سردرد و نحوۀ درمان آن‌ها (۲)
انواع سردرد و نحوۀ درمان آن‌ها (۳)
درمان خانگی میگرن با چند راهکار ساده

منبع: Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه