چهارده مستند برتر در فستیوال فیلم تورنتو ۲۰۱۸ (۲)

فرشتگان از جنس نورند

در ادامۀ نوشتار سوم شهریور، از چهارده مستند منتخب فستیوال فیلم تورنتو در سال ۲۰۱۸ می‌گوییم؛ با مجلۀ آنلاین روزچین همراه باشید و این مطلب را بخوانید.

چهارده مستند منتخب فستیوال فیلم تورنتو ۲۰۱۸

در مطلب قبلی هفت مورد از فیلم‌های برتر فستیوال فیلم تورنتو را به شما معرفی کردیم. در ادامه، به بقیه این فیلم‌ها می‌پردازیم.

دارمای آمریکایی

این بار ارول موریس نه روبرت مک‌نامارا، برنده‌ی اسکار برای فیلم مه جنگ، و نه دونالد رامزفلد، بازیگر فیلم ناشناختۀ معروف، را بلکه استیون بانون مشاور‌ دونالد ترامپ و شخص بانفوذ رسانه‌ای جبهه‌ راست را به مبارزه طلبید. به اعتقاد پاورز: «ارول موریس اصلاً دلسوز نیست. او با بانون بیشتر از همیشه بحث و جدل می‌کند. معمولاً عادت دارد به صندلی تکیه بدهد و به صحبت مدعوینش گوش کند. در این فیلم او از شیوه‌ اینتروتن در فیلمبرداری استفاده نمی‌کند؛ او مقابل بانون نشسته است و درگیر بحث بسیار جالبی شده است. از نظر بسیاری از لیبرال‌ها استیو بانون فرد کوچکی بود که به محض برنده‌شدن هیلاری کلینتون از صحنه‌ سیاست کنار گذاشته می‌شود. مشخصاً این‌طور نشد و این مهم است که مردم با بانون و آنچه سبب اهمیت اوست مواجه شوند.»

این همه چیز را تغییر می‌دهد

پاورز می‌گوید: «تام دوناهو، کارگردان کستینگ بای، سال‌ها روی گردآوری زنانی که از تاریخ نابرابری جنسیتی در هالیوود سخن می‌گویند کار کرده است. در این فهرست نام اشخاصی همچون مریل استریپ، شوندا ریمز، جسیکا چاستین، جینا دیویس، بریت مارلینگ و ریز ویترزپون دیده می‌شود. بخشی از قسمت‌های این داستان که من نیز از آن‌ها خبر نداشتم شامل جنبش‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ می‌شود که در آن‌ها زنان همانند امروز برای مسائل مشابهی مبارزه می‌کردند.»

او حین گزارش کستینگ بای با موضوع آشنا شد و چندین زن از او درخواست کردند که ماجرا را به‌صورت مفصل‌تر شرح دهد. او در بهترین زمان ممکن فیلمش را ساخت و منتشر کرد؛ از این بهتر ممکن نبود.

زنان فیلم می‌سازند: راه تازه‌ای در سینما

TIFF اولین بخش چهارساعته از سریال ۱۶ ساعته‌ای درباره‌ زنان فیلمساز را نمایش خواهد داد. تیلدا اسوینتون این فیلم را که مارک کازینس ایرلندیِ پُرکار کارگردانی کرده است، روایت می‌کند. پاورز حین تماشای فیلم دچار احساسات متناقضی شد. او گفت: «من متعجب شدم که چقدر کارگردان زن بین‌المللی داریم که من هرگز اسمشان را نشنیدم. عصبانی شدم که چرا نام این تعداد از مردم در تاریخ ثبت نشده است.»

مایدن

فیلمساز بریتانیایی، آلکس هولمز، داستان غم‌انگیز اولین زن‌های خدمه‌ کشتی را که در مسابقه‌ دریانوردی کاپ وایت‌برید شرکت کردند بازگو می‌کند. این خدمه‌ها در مسابقه‌ ۱۹۹۰-۱۹۸۹ شرکت کردند که چندین ماه طول کشید. پاورز می‌گوید: «در ده دقیقه‌ پایانی این فیلم چشمانم خیس بودند.»

اسکروبال

مستندی از بیلی کوربن فیلمی درباره‌ رسوایی دوپینگی است که گریبان آلکس رودریگز، مانی رامیرز و دیگر بازکنان اصلی لیگ را گرفت. این مستند درباره‌ نهاد عجیب و غریبی‌ست که به آن‌ها مواد نیروزا داده است.

فرشتگان از جنس نورند

این مستند به‌احتمال‌زیاد در همه‌ فستیوال‌های چهارفصل پیش‌ِرو می‌درخشد. جمیز لانگلی که نامزد دو اسکار برای فیلم بلند عراق پاره‌پاره و فیلم کوتاه مادر ساری‌ست، این مستند را کارگردانی کرده است. او از داخل یک مدرسه‌ راهنمایی در افغانستان فیلم گرفته است.

شاهدین پوتین

ویتالی مانسکی، فیلمساز اوکراینی‌تبار، سال‌های زیادی را در روسیه کار کرده است و اکنون در لاتویا زندگی می‌کند. در سال ۲۰۰۰ وقتی ولادمیر پوتین توسط بوریس یلتسین بر سر کار آمد، تیم پوتین مانسکی را استخدام کرد تا از شش ماهه‌ اول کاری‌اش فیلم بگیرد. پاورز می‌گوید: «این مستند چهره‌ جالبی را که شبیه دیگر چهره‌ها نیست از پوتین نشان می‌دهد.» این فیلم برنده‌ جایزه‌ بهترین مستند از کارلوی‌وری شده است.

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه