پروندۀ پوست: چگونه بهترین کرم دور چشم را انتخاب کنیم؟

بهترین کرم دور چشم
پوست

پوست دور چشم شما نازک‌تر و حساس‌تر از دیگر نواحی و مستعد پف‌کردن، خشکی، خطوط و دایره‌های تیره است. برای مقابله با این مشکلات، از کرم دورچشم یا بالم استفاده نمایید تا به آن نواحی آبرسانی کنید. بسته به نوع مراقبت پوستی‌تان، ممکن است به کرم یا بالم دورچشم نیاز پیدا کنید. برای دانستن نحوۀ انتخاب بهترین کرم دور چشم که مناسب شماست و نحوۀ صحیح استفاده از آن با مجلۀ روزچین همراه شوید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

انتخاب بهترین کرم دور چشم

استفاده از کرم دور چشم حاوی رتینول

برای رفع خطوط دورچشم از کرم حاوی رتینوئید یا همان رتینول استفاده کنید. قبل از شروع استفاده از رتینول، حتماً مقالۀ سه محصول زیبایی پوست که هرگز نباید با رتینوئید مصرف شوند را مطالعه کنید. رتینول و ویتامین A  می‌توانند به تولید دوبارۀ سلول‌های پوستی و تولید کلاژن کمک کنند و سبب بهبود خطوط و چین و چروک‌های دورچشم و همچنین درمان لک‌ و آفتاب‌سوختگی‌های اطراف چشم شوند. مقدار کمی از کرم حاوی رتینول و ویتامین A را به دور چشم بمالید، زیرا استفادۀ بیش‌از‌حد از آن می‌توانند منجر به آسیب و بروز حساسیت در دور چشم شود. رتینول می‌تواند سبب حساسیت پوست به نور آفتاب شود. بنابراین، حتماً بعد از استفاده از این کرم، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

از ضدآفتابی استفاده کنید که حاوی SPF است؛ به‌ویژه اگر کرم حاوی رتینول و ویتامین A است. با این کار از پوست خود در برابر آفتاب محافظت می‌کنید.

استفاده از کرم دور چشم ضدپف

از کرمی استفاده کنید که پف دورچشم را تسکین می‌دهد. پف زیر چشم زمانی رخ می‌دهد که مایع در این ناحیه جمع شده و باعث تورم می‌شود. دلایل دیگر پف زیر چشم می‌تواند حساسیت، بی‌خوابی یا تغذیۀ نامناسب باشد. کرم دورچشم حاوی کافئین یا خیار می‌تواند تورم این ناحیه را کاهش دهد. کرم‌های دور چشم حاوی موادی مانند چای سبز، آلوئه‌ورا، روغن نارگیل، بابونه و ریشۀ شیرین‌بیان هستند که برای تسکین پف و تورم دورچشم بسیار مفید هستند.

استفاده از کرم دورچشم رفع تیرگی و روشن‌کننده

کرمی را انتخاب کنید که از تیرگی دور چشم بکاهد. اگر دور چشمتان تیره است، کرمی که حاوی ویتامین C، ویتامین K  و کافئین است بهترین کرم دور چشم برای شماست. خیار و اسید کوژیک نیز می‌توانند به رفع تیرگی دورچشم کمک کنند. همچنین کرمی را انتخاب کنید که خاصیت روشن‌کنندگی دارد.

استفاده از کرم دور چشم متناسب با پوست

کرم متناسب با نوع پوستتان را انتخاب کنید؛ اگر پوستتان چرب است، کرم دورچشم فاقد چربی بهترین کرم دور چشم برای شماست. اگر پوستتان خشک است، از کرم دورچشم مرطوب‌کننده استفاده کنید و اگر پوستتان معتدل است، از کرم دورچشمی که مناسب پوست خشک و چرب است استفاده کنید.

از دست ندهید:  بیماری پیسی چیست؟

کرم دور چشم مخصوص خود را بسازید

اگر می‌خواهید که هزینه‌ای برای کرم دورچشم پرداخت نکنید، خودتان آن را در خانه تهیه کنید. برای ساخت کرم مناسب برای کاهش تیرگی دورچشم از خیار، نعنا، آلوئه‌ورا و روغن بادام استفاده کنید و برای رفع خطوط دور چشم با استفاده از قهوه، روغن زیتون و موم زنبور بهترین کرم دور چشم را برای خود تهیه کنید.

انتخاب بالم دور چشم

بهترین کرم دور چشم

استفاده از بالم مخصوص پوست‌های خشک

از بالم دورچشم برای پوست خشک استفاده کنید. برخلاف کرم‌های دور چشم، بالم‌ها حاوی آب نیستند. بالم‌های دورچشم عموماً با موم درست می‌شوند که مرزی محافظتی تشکیل داده و رطوبت پوست را حفظ می‌کنند. اگر دور چشمتان خشک است، بالم چشم برای‌ شما مناسب است.

گرچه کرم‌های دورچشم نیز برای خشکی مناسب‌اند، اما بالم‌ها تأثیر بیشتری دارند. برخی کرم‌های دورچشم حاوی مواد ضخیم‌ساز، نگهدارنده و افزودنی بوده و می‌توانند به خشکی بیشتر پوست منجر شوند.

استفاده از بالم چشم طبیعی

بالم چشمی انتخاب کنید که از مواد طبیعی و بدون آسیب ساخته شده است. از بالمی که حاوی شی‌باتر، روغن جوجوبا و موم زنبور است استفاده کنید. مطمئن شوید بالمی که استفاده می‌کنید از مواد طبیعی و حاوی مواد مرطوب‌کننده تشکیل شده است. از بالمی استفاده کنید که حاوی گیاهان طبیعی مانند نعنا و رُزماری است. زیرا این گیاهان سبب تسکین پوست خشک می‌شوند.

دوری از بالم‌های مضر

از بالم‌های حاوی مواد مضر خودداری کنید. از کرم‌های دورچشم رایحه‌دار خودداری کنید چون باعث خشکی بیشتر پوستتان می‌شوند. مطمئن شوید که در آن‌ها از هیچ نوع مواد افزودنی، نگهدارنده و شیمیایی استفاده نشده است. از بالم‌های حاوی الکل پرهیز کنید زیرا سبب خشکی و آسیب پوست می‌شوند.

طرز استفاده از کرم یا بالم دورچشم

  • از کرم دور چشم صبح‌ها یا شب‌ها استفاده کنید. عادت کنید که از این نوع کرم‌ها مرتباً استفاده کنید. صبح قبل از شروع روزتان یا شب قبل از رفتن به رختخواب از آن استفاده کنید تا موادِ آن هنگام خواب جذب پوستتان شود.
  • سعی کنید استفاده از بالم دورچشم را برای خود به یک عادت تبدیل کنید. روزی یک‌بار از آن استفاده کنید تا نتیجۀ مطلوب آن را ببینید.
  • برای استفاده از کرم دور چشم از ضربه‌زدن و حرکات دورانی استفاده کنید. ابتدا مقدار کمی به زیر چشم خود بزنید و سپس با انگشت تمیز خود آن را بفشارید و آهسته و دورانی بمالید. از نواحی داخلی به خارجی حرکت دهید.
  • مطمئن شوید که کرم را به نواحی گوشۀ چشم در زیر ابرو و همچنین روی پلک بالا می‌مالید.
  • کرم خود را در یخچال نگهداری کنید تا تازه بماند؛ به‌ویژه اگر کرم حاوی مواد طبیعی‌ست. همچنین استفاده از کرم هنگامی که سرد است مطلوب‌تر است، مخصوصاً برای رفع خشکی و پف دورچشم.

منبع: Wikihow

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه