مصائب همۀ لیلاهای سریالی؛ نقد سریال پدر از دیدگاه مردم (قسمت دوم)

نقد سریال پدر
مهدی سلطانی در سریال پدر

سریال پدر یکی از مجموعه‌های تلویزیونی‌ست که از شبک دو سیما در حال پخش است. این سریال به نویسندگی حامد عنقا و کارگردانی بهرنگ توفیقی ساخته شده است. با انتشار اولین تصاویر و تیزرهای این مجموعه گفته شد که این سریال در رمضان ۹۷ روی آنتن خواهد رفت. اما درنهایت این سریال از کنداکتور شب‌های رمضان حذف و در تیرماه پخش شد. با‌توجه‌به واکنش‌ و نظرهای برخی از مردم کمی به نقد سریال پدر می‌پردازیم.

نقد سریال پدر: یک بابای همه‌چیزتمام و خواستنی

نقد سریال پدر
لعیا زنگنه و مهدی سلطانی در سریال پدر

در نقد سریال پدر باید گفت که این مجموعه هچیز که نداشته باشد یک مهدی سلطانی خوب دارد که به کلمه و مفهوم پدر هویت جدیدی بخشیده است. مهدی سلطانی که پیش از این در سریال شبکۀ خانگی شهرزاد توانمندی‌هایش را در تصویرکردن احساسات چندلایه و عمیق به نمایش گذاشته است، حالا در سریال پدر بخش اعظم بار دراماتیک مجموعه را بر دوش دارد. به نوعی که خیلی از بینندگان که از موضوع تکراری و پرداخت سطحی آن ناراضی هستند، صرفاً به‌خاطرِ دیدنِ پدری که مهدی سلطانی به تصویر کشیده است سریال را دنبال می‌کنند؛ بازیگری که فیزیک و بیان و میمیک احساساتش را به خدمت گرفته تا شمایلی از پدری دلسوز و تکیه‌گاه بسازد. در قسمت‌های بعدی بیشتر درباره مهدی سلطانی صحبت خواهیم کرد.

لعیا زنگنه هم به‌خوبی توانسته است همپای مهدی سلطانی پیش بیاید و شریفه‌ای که به تصویر کشیده است کنار حاج علی تهرانی زوج باورپذیر و دلنشینی را برای مخاطبان به نمایش گذاشته است. بازی‌های به‌اندازۀ بازیگرانی همچون بیژن امکانیان، مجید مشیری، اکبر رحمتی و مسعود فروتن و نیما رئیسی هم جزء جذابیت‌های این مجموعه است.

نقد سریال پدر
ریحانه پارسا و نیما رئیسی در سریال پدر

سینا مهرداد، بازیگر نقش حامد، را پیش از این در مجموعه‌های سایه‌بان و پرده‌نشین دیده‌ایم. سریال پدر اولین تجربۀ او در کسوت جوان‌اول یک مجموعۀ تلویزیونی است. جدا از سیمای دلنشین او، سکانس جنجالی فرار از گناه و پریدن از پنجره، او را به نوعی سر زبان‌ها انداخت؛ حامد جوانی درونگرا و مؤمن است که بیان و سیمای مهرداد او را به نقش نزدیک کرده است. اما در مقایسه با بازی بازیگران پیشکسوت شاید بتوان گفت که راه درازی را برای پخته‌شدن پیشِ رو دارد.

لیلای نپخته سریال پدر

نقد سریال پدر
ریحانه پارسا و مهدی سلطانی در سریال پدر

عاشق دلسوختۀ این سریال لیلاست؛ نمایش لیلایی دیگر که مشابهش را مینا ساداتی در تنهایی لیلا به تصویر کشیده و تا حدی موفق‌تر از ریحانه پارسا نیز ظاهر شده است. البته سابقه هنری ساداتی را در این مورد نمی‌توان نادیده گرفت.

ریحانه پارسا بازیگر جوان و تازه‌کاری‌ست که نقش لیلا، اولین تجربه تلویزیونی‌اش، را رقم می‌زند. به‌گفتۀ خودش او در بین ۲۵۰‌نفر که سابقه تئاتر و تصویر هم داشته‌اند توانسته نظر نویسنده و کارگردان را جلب و نقش را از آنِ خود کند.

نقد سریال پدر
نمایی از سریال پدر

لیلا نقشی پرفراز و فرود و چالش است و برای یک بازیگر موقعیت مناسبی‌ست تا توانمندی‌هایش را به‌تصویر بکشد. جدا از پردازش غیرمنطقی شخصیت لیلا در فیلمنامه، پارسا نیز نتوانسته تلاطم‌های حسی این نقش را به‌خوبی به‌تصویر بکشد؛ تا جایی که از قافلۀ حسی مجموعه عقب می‌ماند و در سکانس‌هایی حساس و عاطفی مقابل بازیگرانی همچون مهدی سلطانی بار دراماتیک فقط به دوش بازیگر مقابل لیلاست. نمونۀ بارز آن، ملاقات پدر با لیلا در زندان است و او آرزوی مرگ می‌کند. پابه‌پا حرکت‌نکردن پارسا با بازیگران مقابلش در لحظه‌های حساس کمی در ذوق بیننده می‌زند. باید دید در گام‌های بعدی او چقدر پخته خواهد شد و در این عرصه ماندگار است یا رفتنی.

نقد سریال پدر: ضعف فیلمنامه و شخصیت‌پردازی

نقد سریال پدر
بیژن امکانیان و ریحانا پارسا در سریال پدر

یکی از مهم‌ترین معضلات فیلم و سریال‌های ایرانی فیلمنامه است. گویا اولین خشت بنای یک اثر نمایشی با پرداخت سطحی، اغلب شعارزده و خیلی عیان، کج نهاده می‌شود. پرداختن به ارزش‌های انسانی و معنوی یکی از نقاط مثبت این‌دست مجموعه‌هاست که با پرداخت غلط نتیجه‌ای عکس می‌گیرد. نمونۀ بارز و آشکار همان سکانس جنجالی فرار از پنجره و اغواگری دختر دانشجو با کلاه کاپشن و… .

یکی از مواردی که در اغلب سریال‌ها به چشم می‌خورد گره‌افکنی‌های پیاپی است که در انتها به‌سرعت همگی با هم باز می‌شوند. فاصله منطقی و سیر درام از شروع تا نقطه عطف و از نقطه عطف تا پایان رعایت نمی‌شود. این نقص درباره سریال پدر نیز صدق می‌کند.

آوردن آیاتی از قرآن کریم در پایان سریال به‌عنوان شاهد موضوعات مطرح‌شده در هر قسمت جالب است و به نوعی کتاب زندگی بودن قرآن را یادآوری می‌کند. اما در تعریف هنرهای نمایشی آمده است که بهتر است زیرنویس نداشته باشند. این بازی‌ها و فضاسازی مداوم و مستمر است که پیام را در لایه‌های مختلف به مخاطب می‌رساند. هرچه یک اثر  نمایشی از تریبون‌شدن فاصله بگیرد باورپذیرتر خواهد بود. اما در این دست مجموعه‌ها خیلی عیان و آشکارا برخی شعارها حتی در قالب دیالوگ‌های بازیگران گنجانده می‌شود.

نقد سریال پدر
بیژن امکانیان و مهدی سلطانی در نمایی از سریال پدر

یکی دیگر از نکاتی که در نقد سریال پدر می‌توان به آن اشاره کرد ریتم این مجموعه است. کشداربودن برخی از سکانس‌ها باعث ازریتم‌افتادن مجموعه می‌شود. شاید بهتر بود که در طراحی و پرداخت اولیه داستان اتفاقات به‌شکلی تصویر می‌شد که گره‌گشایی در لحظه‌ای درست و به‌جا رخ دهد.

شخصیت برخی از کاراکترها مانند لیلا باورپذیر نیست. واکنش‌های به‌تصویرکشیده‌شده از لیلا با هم همخوانی ندارند. دختری که ماشینش را به آتش می‌کشد و مدام شاکی و متوقع است در فلاش‌بک‌هایی که بعد از مرگ حامد درباره لیلا می‌بینیم (سکانس ملاقات او با عمویش و تقاضای کمک برای پدرش) دختری نگران پدر، آرام و دلسوز است. کنش و واکنش‌ها با شناختی که از کاراکترها پیدا می‌کنیم جور در نمی‌آید. حاج علی که مردی خودساخته و کهنه‌کار بازار است به‌راحتی در دام فریبکاری عموی لیلا می‌افتد.

لیلایی که تمام تلاشش را می‌کند تا شکل معشوقش شود، در فراق او برای آرامش حاج علی و خانواده‌اش فقط به نجات منافع مالی حاج علی فکر می‌کند و می‌خواهد تن به ازدواج با مردی بدهد که حرمت خانۀ حاج علی را نگه نداشته است؛ یادش می‌رود که آبروی پدر برایش از جان و مالش مهم‌تر است.

تا جایی که مردم می‌دانند به‌جز موارد خاص معمولاً پروسه صدور حکم اعدام طولانی‌ست، ولی در این سریال به‌سرعت جرم لیلا ثابت و حکمش صادر می‌شود. اگر هم گذر زمانی اتفاق افتاده ما در رشد کودک لیلا نمی‌بینیم.

یکی دیگر از نکاتی که در نقد سریال پدر باید ذکر کرد، اشاره به بی‌معرفتی و دورویی کاراکترهای داستان است. آیا  دیدن حجم کینه‌توزی و فریبکاری‌های عموی لیلا، داماد حاج علی، توفیق دوست و شریک قدیمی حاج علی و دوست لیلا مخاطب را کمی نگران نمی‌کند! یعنی تا این اندازه دچار بحران اخلاق هستیم؟ این بدبینی‌ست یا واقع‌بینی یا هشدار یا صرفاً استفاده از عنصر غافلگیری برای جذابیت یک مجموعه بدون تفکری خاص در پس زمینۀ آن؟!

نقد سریال پدر
حامد عنقا و مهدی سلطانی سر صحنه سریال پدر

دوستانِ شما در مجلۀ روزچین، منتظر نقد و نظرهای شما دربارۀ این مجموعه و پایان‌بندی آن هستند.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه