اختلالات خواب و دلیل خواب زیاد

دلیل خواب زیاد

زمانی‌ که برخی از افراد نمی‌توانند به‌راحتی بخوابند یا اینکه دیر به‌ خواب می‌روند یا برعکس برخی دیگر دچار پرخوابی در شبانه‌روز هستند، می‌گوییم مبتلا به اختلال خواب شده‌اند. بعضی از اختلالات خواب بسیار نادر هستند؛ برای نمونه دیوید داویلا، دکترای پزشکی و سخنگوی بنیاد ملی خواب، در پانزده سال فعالیت خود تنها توانست چند مورد بیماری پرخوابی را درمان کند. در این بیماری، فرد خواب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آلودگی شدیدی را تجربه می‌کند که به‌طور مکرر در چند روز یا چند هفته اتفاق می‌افتد و طی آن بیش از شانزده تا هجده ساعت می‌خوابد. اگر کنجکاو هستید با انواع اختلالات خواب آشنا شوید و دلیل خواب زیاد را بدانید با مجلۀ روزچین همراه شوید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

عوامل متعددی می‌توانند به بروز اختلال خواب بمنجر شوند. وجود اختلال در خواب می‌تواند عملکرد فرد را تحت‌تأثیر قرار داده و قدرت تمرکز او را برای پرداختن به امور روزمره سلب کند. بیماران مبتلا به این معضلات خواب نباید آن را نادیده بگیرند، بلکه باید این مشکلات را جدی گرفته و حتماً با پزشک مربوطه مشورت کنند. انواع اختلالات خواب شامل موارد زیر می‌شود:

بی‌خوابی

دلیل خواب زیاد

به‌عقیدۀ لیزا شیوس، دکترای پزشکی و سخنگوی آکادمی پزشکی خواب در آمریکا، بی‌خوابی ممکن است نشانۀ اختلال خواب باشد و بنابراین افرادی که از این مشکل شکایت دارند باید مورد ارزیابی کامل قرار بگیرند. این اختلال مانع از به‌خواب‌رفتن بیمار شده و کیفیت خواب او را پایین می‌آورد. همچنین وقتی که فرد از خواب بیدار می‌شود احساس خستگی می‌کند.

از دست ندهید:  علت خواب آلودگی و اختلالات خواب چیست؟

آپنه خوابی (قطع موقت تنفس در خواب)

این اختلال باعث خرناس با صدای بلند، بریده‌بریده نفس‌کشیدن، احساس خفگی، توقف تنفس و ازخواب‌پریدن ناگهانی می‌شود. بیمار در این شرایط به‌طور متناوب دچار تنگی نفس می‌شود و تأمین اکسیژن برای بدن موقتاً کاهش می‌یابد. این افراد در طول روز مدام احساس خواب‌آلودگی دارند و بیشتر در معرض فشارخون بالا، سکتۀ مغزی و حملۀ قلبی هستند.

سندرم پاهای بی‌قرار

سندرم پاهای بی‌قرار موجب می‌شود بیمار درحالی‌که دراز کشیده است به‌سختی پاهای خود را حرکت دهد و احساس خارش، سوزش و درد در پاهای خود داشته باشد. گاهی این اختلال به‌همراه حرکات متناوب اندام‌ها حین خواب، مانع از به‌خواب‌رفتن بیمار می‌شود.

اختلال پاراسومنیا (خواب‌پریشی)

به رفتارهای ناهنجار در خواب، مانند راه‌رفتن در خواب، صحبت‌کردن، کابوس‌های شبانه، ترس و وحشت در خواب، اختلال پاراسومنیا یا خواب‌پریشی گفته می‌شود. در یک نوع از پاراسومنیا که اختلال حرکت سریع چشم در خواب نامیده می‌شود، فرد رفتار غیرطبیعی از خود نشان داده و با لگدزدن و ضربات مشت به‌طور غیرعمد باعث آزار خود و افرادی می‌شود که در کنار او خوابیده‌اند. دکتر شیوس می‌گوید: «این اختلال معمولاً افراد مسن را تحت‌تأثیر قرار داده و خطر بیماری پارکینسون را افزایش می‌دهد.»

نارکولپسی (حملۀ خواب) دلیل خواب زیاد

دلیل خواب زیاد

اصلی‌ترین دلیل خواب زیاد بیماری نارکولپسی است. نارکولپسی، به خواب‌آلودگی بیش‌ازحد و غیرقابل‌کنترل در طول روز (حملۀ خواب) گفته می‌شود. افراد مبتلا به نارکولپسی در پی هیجان‌های شدید، دچار گرفتگی عضلات شده و حتی گاهی‌اوقات روی زمین می‌افتند. برخی‌ از این بیماران، مبتلا به فلج خواب شده و هنگامی که بیدار می‌شوند نمی‌توانند خود را حرکت دهند. از دیگر علائم این بیماری احساس توهم در خواب و هنگام بیدارشدن است.

Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه