چگونه شش نوع از کانترهای سنگی را تمیز کنیم؟ (۱)

تمیزکردن کانترهای سنگی

کانترهای سنگی نه‌تنها حس گران‌بهابودن به آشپزخانه‌ها و حمام‌ها و اتاق‌های چندمنظوره می‌دهند، بلکه آن‌ها انتخابی عالی ازنظر دوام هستند. خواه شما بتون، گرانیت، سنگ آهک، سنگ مرمر و کوارتز انتخاب کنید یا سنگ صابون، مهم این است که به‌طور صحیح نحوه مراقبت از هر نوع سنگ برای جلوگیری از آسیب را یاد بگیرید. با مجلۀ روزچین همراه باشید تا از نحوۀ تمیزکردن کانترهای سنگی بگوییم.

تمیزکردن کانترهای سنگی

ما نگاهی به مراقبت ویژه از هر نوع سنگ روی کانتر خواهیم داشت و از تمیزکردن کانترهای سنگی خواهیم گفت. اما چند نکته کلی در اینجا وجود دارد که برای همه انواع سنگ استفاده می‌شود.

 • همیشه از کانترها در برابر ماهی‌ابه داغ و ظروف غذا محافظت کنید. گرمای بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد شوک حرارتی شود که ممکن است باعث ترک‌خوردن سنگ روی میز شود. از سه‌پایه‌هایی استفاده کنید که اجازه می‌دهند هوا زیر قطعه داغ در جریان باشد؛ به‌ویژه آرام‌پز که سطوح میز را برای چندین ساعت در معرض گرما قرار می‌دهد.
 • هرگز روی سنگ نایستید و ننشینید. شکاف‌های کوچک در سنگ اگر در معرض وزن زیاد قرار گیرند ممکن است باعث ترک شوند. به‌جای آن از چهارپایه استفاده کنید.
 • به چیزهایی که روی کانتر می‌ریزد توجه کنید و بلافاصله آن‌ها را پاک کنید. اکثر سنگ‌ها به غذاهای اسیدی مانند شراب، آب‌ مرکبات، سرکه و سس سالاد حساس‌ هستند. حتی کانترهای سنگی مهروموم شده می‌توانند توسط اسیدهای قوی یا مواد شیمیایی تند مانند سفیدکننده کلرین یا آمونیاک تحت‌تاثیر قرار بگیرند.
 • برای جلوگیری از خراش، از تکه‌تکه‌کردن یا برش مستقیم روی کانتر سنگی اجتناب کنید. همیشه از یک تخته برش استفاده کنید.
 • اگر روی کانتر شما مهروموم شده باشد، تا ابد دوام نخواهد داشت. سایش معمولی و پارگی دوام آن را از بین می‌برد. گاهی نیاز دارید که باتوجه‌به نوع و کیفیت و رنگ سنگ دوباره آن را مهروموم کنید. سنگ با رنگ روشن معمولاً باید هر یک تا سه سال مجدد مهروموم شود، درحالی‌که رنگ‌های تیره‌تر می‌توانند سه‌ تا پنج سال کار کنند. همیشه به راهنمایی‌های تولیدکننده مراجعه کنید.

نحوۀ تمیزکردن کانترهای سنگی

کانترهای بتونی​

تمیزکردن کانترهای سنگی

شما ممکن است بلافاصله به کانترهای بتونی به‌عنوان سنگ نگاه نکنید، اما بتون ترکیبی از خرده‌سنگ ریز، ماسه، سیمان و آب است. مخلوط داخل قالب ریخته می‌شود و بعد از خشک‌شدن به‌شکل یک سطح سخت بادوام درمی‌آید. کلید مراقبت آسان از کانتر بتونی، نحوه مهروموم‌کردن روی آن است. مهروموم باید در برابر اسید، گرما و خراش مقاوم باشد. دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید تا مشخص شود چه اوقاتی مجدداً باید مهروموم شود.

تمیزکردن روزانه کانترهای بتونی ​

 • در تمیزکردن کانترهای سنگی یکی از عناصر مضر روی کانترهای بتونی، اسید است. برای تمیزکردن روزانه، فقط یک قاشق چایخوری از مایع ظرفشویی را در چهار فنجان آب مخلوط کنید و در یک بطری اسپری نگهداری کنید. کانتر را پس از پخت یا آماده‌سازی غذا تمیز کنید. هرگز از پاک‌کننده‌های خشن و ساینده و پدهای لایه‌بردار استفاده نکنید و این، زمانی‌ست که باید از چکاندن سرکه سفید به‌عنوان پاک‌کننده اجتناب کنید.
 • اگر در خانه آب سختی داشته باشید، مواد معدنی رسوب می‌کنند و درنهایت باعث مشکلاتی در سطوح بتونی می‌شوند. در نظر بگیرید که یک سیستم نرم‌کننده آب یا یک تهویه آب به تصفیه‌کننده اضافه کنید.

رفع لکه‌ها از روی کانترهای بتونی ​

 • لکه‌هایی که بر اثر اسیدهای قوی مانند آبلیمو ظاهر می‌شوند، درواقع لکه‌هایی هستند که در آن بتون تحت اثر اسید سیمان آن حل‌شده و نهشته‌های کربناته برجای می‌مانند. این‌ها را نمی‌توان بدون براق‌کننده یا آسیب زیاد ازبین برد و باید بتون مجدداً مهروموم شود. اگر کار سخت و وصله‌کردن لازم باشد، بهتر است از یک شخص حرفه‌ای کمک بگیرید.
 • لکه‌های رنگی از غذاهایی مانند قهوه یا خردل معمولاً با ماده سفیدکننده کلرین به‌راحتی پاک می‌شوند. یک تکه پنبه‌ یا حوله کاغذی سفید را در ماده سفیدکننده فرو کنید. مستقیماً روی لکه بمالید و با یک کاسه شیشه‌ای سنگین روی آن فشار بیاورید. اجازه دهید سفیدکننده به‌مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند و سپس با آب روان و سرد بشویید. سفید‌کننده را بیشتر از ۱۰ دقیقه روی لکه نگذارید، چون می‌تواند به روکش آسیب بزند.​
 • اگر روغن به درزگیر بتون نفوذ کرده و بتون را لکه‌دار کرده است، شما به یک حلال و چیزی برای جذب روغن نیاز دارید. یک پاک‌کننده خانگی خوب برای لکه‌های روغن روی بتون، مخلوط جوش‌شیرین و استون (پاک‌کننده لاک ناخن) برای تشکیل یک خمیر غلیظ به غلظت کره بادام‌زمینی است. مخلوط را به ضخامت یک‌چهارم اینچ روی لکه بگذارید و آن را با پلاستیک بپوشانید. نوار لبه‌های پلاستیک را پایین بیاورید تا آن را در محل نگهداری کنید. اجازه دهید مخلوط به‌مدت ۲۴ ساعت روی لکه باقی بماند. پوشش پلاستیکی را بردارید و اجازه دهید مخلوط کاملاً خشک شود، سپس آن را پاک کنید. در صورت نیاز به بیرون کشیدن همه روغن، مراحل را تکرار کنید. برای جلوگیری از لکه‌های مجدد بتون باید دوباره مهروموم شود.
از دست ندهید:  پنج اشتباهی که هنگام کار با لباسشویی انجام می‌دهید

کانترهای گرانیتی

تمیزکردن کانترهای سنگی

سنگ‌های گرانیتی در طیف وسیعی از رنگ‌ها و شکل‌ها و یکی از مطلوب‌ترین سنگ‌های کانتر هستند. هر تخته‌سنگ واقعاً به یک نوع است. گرانیت به‌طور طبیعی ضدباکتریایی است و با مهروموم مناسب مراقبت از آن آسان می‌شود.​

تمیزکردن روزانه کانترهای گرانیتی ​

 • برای حفظ درخشش گرانیت، توصیه می‌شود که روزانه با مخلوطی از مایع ظرفشویی و آب آن را پاک کنید. به سادگی یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و چهار فنجان آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. پس از تهیه غذا، سریع روی کانتر اسپری کنید و با یک پارچه میکروفایبر نرم آن را پاک کنید. اجازه دهید در برابر هوا کاملاً خشک شود.
 • از پاک‌کننده‌های ناملایم مانند تمیزکننده حمام، سرکه یا آبلیمو که می‌توانند دوام گرانیت را از بین ببرند، استفاده نکنید. ​
 • همیشه از تخته برش و سه‌پایه برای جلوگیری از خراش‌ اجسام تیز و زبر استفاده کنید. از دستورالعمل‌های نصاب در مورد مهروموم مجدد کانتر گرانیتی به‌عنوان توصیه پیروی کنید. ​

رفع لکه از روی کانترهای گرانیتی ​

 •  در تمیزکردن کانترهای سنگی برای لکه‌های سخت مانند آب‌ چغندر، از یک پاک‌کننده سنگ با برند تجاری اسفاده کنید یا خودتان آن را تهیه کنید. جوش‌شیرین و آب اکسیژنه را برای تشکیل یک خمیر ضخیم به غلظت کره بادام‌زمینی، با هم مخلوط کنید. مخلوط را به ضخامت یک‌چهارم اینچ روی لکه بگذارید و با پوشش پلاستیکی بپوشانید. لبه‌های پوشش پلاستیکی را چسب بزنید و بسته‌بندی را در آن حالت نگه دارید. اجازه دهید مخلوط به‌مدت ۲۴ ساعت روی لکه باقی بماند. پوشش پلاستیکی را بردارید و اجازه دهید مخلوط به‌طور کامل خشک شود، سپس آن را پاک کنید. تا زمانی که لکه ناپدید شود، تکرار کنید. پس از تمیزکردن ناحیه لکه‌دار برای جلوگیری از لکه بیشتر، نیاز به مهروموم مجدد دارد.

کانترهای سنگ‌ آهک

تمیزکردن کانترهای سنگی

سنگ‌ آهک بسیار مشهور است، زیرا مانند مرمر گران‌بها به نظر می‌رسد، اما در قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. سنگ‌ آهک اغلب سفید یا سفید کمرنگ با رنگ‌های تصادفی و نقش‌های طبیعی در سنگ است. ضعف سنگ‌‌ آهک این است که آن‌ها نیازمند مراقبت بیشتر نسبت به انواع دیگر سنگ هستند.

سنگ آهک متخلخل است و نسبت به سنگ‌های دیگر راحت‌تر خراش می‌خورد و تغییر رنگ می‌دهد. اما با مهروموم صحیح و مراقبت مناسب، سنگ آهک می‌تواند چندین دهه دوام بیاورد.

تمیز کردن روزانه سنگ آهک ​

 • هرگز از پاک‌کننده‌های قوی یا اسیدی روی سنگ آهک استفاده نکنید. یک پاک‌کننده سنگ‌ آهک تجاری انتخاب کنید یا مایع ظرفشویی و آب گرم را با هم مخلوط کنید. روزانه پس از تهیه غذا با یک پارچه نرم کانتر را تمیز کنید. از اسفنج‌ها یا لایه‌بردارهایی که ممکن است روکش را خراش دهند صرف‌نظر کنید. ​

رفع لکه از کانترهای سنگ آهک

 • در تمیزکردن کانترهای سنگی ازآنجاکه سنگ آهک نرم‌تر و متخلخل‌تر از سنگ‌های دیگر است، مستعد پذیرش لکه از رنگ‌های تیره و غذاهای اسیدی مانند چای سیاه و قهوه است. ​گرمای بیش از حد حتی می‌تواند باعث آتش‌سوزی سنگ یا سوختگی سطحی شود.
 • با مخلوط‌کردن جوش‌شیرین و آب اکسیژنه و تهیه یک خمیر ضخیم، لکه‌ها را می‌توان رفع کرد. خمیر را روی لکه بمالید و به‌مدت ۲۴ ساعت آن را با پلاستیک بپوشانید. آن را بشویید و ناحیه را مجدداً مهروموم کنید. ​
 • اگر سطح خراشیده شد ولی خیلی عمیق نبود، می‌توانید با استفاده از پشم فولاد نازک یا استفاده از یک پولیش ماشین، آن‌ را جلا دهید. باز هم، همیشه منطقه را پس از تمیزکردن مجدد مهروموم کنید.

ادامه دارد…

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه