حشراتی که ممکن است شما را نیش بزنند (۲)

در ادامه مطلب قبلی می‌خواهیم باز هم از حشراتی که نیش می‌زنند بگوییم. با مجلۀ آنلاین روزچین همراه باشید و این مطلب را بخوانید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

ازجمله حشراتی که نیش می‌زنند می‌توان پشه، عنکبوت، مگس و کنه را نام برد که در نوشتار پیشین در مورد این‌ها توضیح دادیم. اکنون به گزیدگی توسط کک‌ها، مورچه‌ها، چیگرها، ساس‌ها و… می‌پردازیم.

نیش کک‌ها

یکی از حشراتی که نیش می‌زنند کک‌ها هستند. کک‌ها، سگ‌ها و گربه‌ها را آزار می‌دهند و برای انسان‌ها نیز آزاردهنده‌ هستند. در صورت گزیدگی توسط کک، برآمدگی‌های قرمزرنگی روی پوستتان مشاهده می‌کنید. اغلب سه برآمدگی کنار هم وجود دارد و بیشتر روی پا و ساق پایتان دیده می‌شوند.

یادتان باشد که جای گزیدگی کک را نخارانید. کک‌ها هنگام نیش‌زدن اندام خود را تخلیه می‌کنند و خاراندن می‌تواند سبب پخش باکتری روی پوست و منجر به عفونت شود.

خارش نشانۀ عمدۀ کک‌گزیدگی است، اما اگر شما به نیش آن‌ها حساسیت داشته باشید ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوید. گزیدگی‌های عفونی، متورم و چرکین می‌شوند.

آنتی‌هیستامین‌های خوراکی یا پمادهای موضعی یا لوسیون‌ها می‌توانند به بهبود خارش و واکنش‌های حساسیتی کمک کنند. دوش آب ولرم و آرد جو دوسر نیز می‌تواند کمک کند. اما هرگز دوش آب گرم نگیرید، زیرا می‌تواند سبب خارش بیشتر شود.

کک‌ها بیشتر عامل مزاحمت هستند تا خطری برای سلامتی، اما در برخی مناطق آمریکا مانند نیومکزیکو می‌توانند ناقل بیماری‌های خطرناکی مانند طاعون و بیماری ریوی هانتا باشند.

گزیدگی مورچه‌ها

از میان تمامی انواع مورچه‌ها، گزیدگی مورچه‌های آتشین دردناک‌تر است. طبق گفتۀ کِلی، مورچه‌های آتشین بسیار مهاجم‌ هستند و در یک نقطه ریز هم می‌مکند و هم نیش می‌زنند که دو درد همزمان به‌جا می‌گذارند.

نه‌تنها جای گزیدگی آن‌ها دردآور و سوزناک است، بلکه خارش‌آور است. همچنین ممکن است جای گزیدگی آن‌ها قرمزرنگ و متورم و چرکین نیز شوند. بهترین کاری که پس از دورکردن مورچه از خودتان می‌توانید انجام دهید، شستن جای گزیدگی با آب و صابون است و سپس تکه‌ای یخ را در لیف حمام قرار دهید و هر ده دقیقه یک‌بار ده دقیقه روی پوستتان قرار دهید. برای تسکین خارش هم از آنتی‌هیستامین‌ها کمک بگیرید.

اگر به گزیدگی مورچه‌ها حساسیت نداشته باشید بعد از گذشت چند ساعت به حالت عادی برمی‌گردید و اگر بدشانس باشید شاید چندین روز به طول بینجامد. اما اگر به گزیدگی آن‌ها حساسیت داشته باشید، ممکن است دچار مشکلات تنفسی، تورم گلو و تپش قلب شوید. اگر این علائم را داشتید، با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

نیش ساس‌ها

نیش ساس‌ها مثل آنفولانزا در دنیای حشرات است، یعنی با سرعت زیاد پخش می‌شود. طبق گفتۀ کلی، ساس‌ها مشکل بزرگی هستند زیرا به‌راحتی جابه‌جا می‌شوند و در برخی مناطق آمریکا مشکلات زیادی را اوایل در هتل‌ها و اکنون در آپارتمان‌ها و مناطق مسکونی ایجاد کرده‌اند. کِلی همچنین اضافه می‌کند که آن‌ها ناقل بیماری‌ها نیستند اما قطعا، می‌توانند واکنش‌های بدی در افراد ایجاد کنند.

برخی افراد هیچ نوع واکنشی به نیش ساس‌ها نشان نمی‌دهند. برخی دیگر جای گزیدگی و برآمدگی قرمزرنگ و خارش و تورم را تجربه می‌کنند، اما این علائم بعد از چند روز یا حتی دوهفته ظاهر می‌شوند؛ نیش ساس‌ها به این دلیل حس نمی‌شود که بی‌حسی نیز همراه آن وارد بدن می‌شود. گاهی گزیدگی‌ها به‌صورت خطی ظاهر می‌شوند.

سعی کنید از خاراندن گزیدگی جلوگیری کنید. لوسیون‌های ضدخارش و ضدعفونی‌کننده ممکن است کمک‌کننده باشند. اگر واکنش‌های حساسیتی مثل مشکل تنفسی داشتید به پزشک مراجعه کنید و البته سعی کنید از گزیده‌شدن پیشگیری کنید.

گزیدگی شپش‌ها

ازجمله حشراتی که نیش می‌زنند شپش‌ها هستند. شپش‌ِ سر بین کودکان بیش از بزرگسالان رایج است؛ به‌ این دلیل که کودکان سر‌هایشان را به هم نزدیک می‌کنند و کار را برای انتقال شپش‌ها از سری به سر دیگر ساده می‌کنند. شپش‌ها پس از تخمگذاری (که تخم آن‌ها رشک نامیده می‌شود) سبب خارش، به‌ویژه روی جمجمه و گوش‌ها و گردن می‌شوند. هنگامی که رشک‌ها از تخمشان بیرون آمدند، ممکن است شبیه شوره‌هایی باشند که روی سرتان پوسته انداخته‌اند. کِلی می‌گوید: «خارش سر دلیل نسبتاً خوبی برای وجود شپش در سر است. شپش‌ها عامل بیماری نیستند، اما بسیار آزاردهنده هستند.»

شامپو‌های دارویی (با تجویز پزشک یا بدون نسخه) و همچنین شانه‌کردن زیاد موهایتان می‌توانند سبب رفع آن‌ها شوند. اگر سرتان شپش زد، از استفادۀ مشترک هرچیزی که روی سر قرار می‌گیرد مانند کلاه‌ها، برس‌ها‌، هدفون‌ها و محصولات مو با دیگران خودداری کنید. از ملحفه‌ها و لباس‌هایی که با آب گرم ضدعفونی شده‌اند استفاده کنید.

گزیدگی چیگر‌ها

چیگر‌ها کنه‌های ریزی هستند که بین سبزی‌ها انتظارتان را می‌کشند. دست‌مالیدن روی انبوه سبزیجات سبب جذب چیگرها به لباستان می‌شود و سپس آن‌ها وارد بدنتان می‌شوند و شروع به تغدیه می‌کنند. آن‌ها در بالاترین لایۀ پوستتان پنهان می‌شوند و بزاق دهانشان را ترشح می‌کنند. این کار سبب شکسته‌شدن سلول‌های پوست می‌شود و سپس سلول‌های ازبین‌رفته را می‌مکند.

جای گزیدگی چیگرها اغلب به‌صورت دسته‌های گروهی روی پوستتان پدیدار می‌شود و اغلب روی پاها و کمرتان دیده می‌شود. گزیدگی آن‌ها معمولاً بدون درد، اما با خارش همراه است که چند ساعت پس از گزیدگی شروع شده و در روزهای آتی شدیدتر می‌شود. اما بعد از چندروز خارش آن‌ها برطرف می‌شود و برآمدگی‌های قرمزرنگِ به‌وجودآمده طی یک الی دو هفته ناپدید می‌شوند.

در صورت گزیده‌شدن، محل گزیدگی را با آب و صابون بشویید تا از چیگرهای باقیمانده در بدنتان خلاص شوید. سپس از پماد کالامین‌دی یا هر کرم ضدخارش دیگر مانند هیدروکورتیزون کمک بگیرید. آنتی‌هیستامین‌ها نیز می‌توانند به کاهش خارش کمک کنند. مانند گزیدگی دیگر حشرات از خاراندن خودداری کنید زیرا ممکن است برآمدگی‌ها عفونی شوند.

با حشراتی که نیش می‌زنند آشنا شدید. امیدواریم که این مطالب برایتان سودمند باشد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه