ترفند‌های اسباب‌کشی؛ چگونه خانه جدید را قبل از آوردن لوازم بشوییم

ایرانی‌ها مردمان بسیار تمیز و پاکیزه‌ای هستند و رسم و رسوم جالبی هم در این زمینه دارند. یکی از این رسم‌ها تمیز کردن خانه جدید است. در این مواقع، پس از عقد قرارداد و تحویل‌گرفتن کلید خانه جدید رسم دارند قبل از اسباب‌کشی آینه‌ و قرآن به منزل جدید ببرند و خانه را حسابی تمیز کنند. به‌این‌ترتیب ازآنجایی‌که شستن خانه جدید اهمیت زیادی برای ما ایرانی‌ها دارد در این قسمت از مطالب ترفند‌های اسباب‌کشی قصد داریم با هم ببینیم چگونه خانه جدید را قبل از آوردن لوازم باید بشوییم و تمیز کنیم. با مجله آنلاین روزچین همراه باشید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

تمیزکردن آشپزخانه

کاملاً مشخص است که برای یک زن کدبانوی ایرانی بهداشت آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. پس بهتر است ابتدا به‌سراغ آشپزخانه بروید. به‌احتمال‌زیاد افرادی که قبلاً در منزل جدید شما سکونت داشته‌اند باقی‌مانده غذا و آلودگی‌های آشپزخانه را تمیز نکرده‌اند. از طرف دیگر شاید پس از خالی‌شدن منزل، آشپزخانه سمپاشی شده باشد. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم کابینت‌ها، اطراف گاز و کف آشپزخانه را حسابی بشویید.

باتوجه‌به اینکه اهل منزل وقت زیادی را با هم در آشپزخانه سپری می‌کنند، به‌هراندازه که در شستن آشپزخانه وسواس داشته باشید به‌همان اندازه به حضور و پخت‌و‌پز در این مکان رغبت بیشتری پیدا خواهید کرد.

با استفاده از تمیزکننده‌های ملایم، فضای بیرون و داخل کابینت‌ها را حسابی بشویید. اُپِن، قسمتی که زیر اپن برای قراردادن شیشه‌ها وجود دارد، سطح کابینت‌ و درهای آن هم باید شسته شود. برای نظافت بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا ترکیبی خمیرمانند درست شود. سپس خمیر به‌دست‌آمده را روی سطح کابینت‌ها و محل‌هایی که بعداً خوراکی‌ها را در آن قرار می‌دهید با دقت بمالید و اجازه دهید این خمیر چند دقیقه‌ای باقی بماند. در این فرآیند از شستن دستگیره‌های کابینت‌ها نیز غافل نشوید و فضای میان کابینت‌ها را با چاقو یا یک جسم نوک تیز از آلودگی‌ پاک کنید.

شست‌وشوی محل قرارگیری ظرف‌ها و ماشین ظرفشویی را بادقت انجام دهید. اگر سینک ظرفشویی بیش‌ازحد کثیف شده است مقدار کمی وایتکس را با آب مخلوط کنید و در یک قوطی شیشه‌پاک‌کن بریزید و این ترکیب را روی قسمت‌های کثیف ظرفشویی اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای در همین حالت باقی بماند.

اگر احساس کردید که محل تخلیه آب در سینک‌ ظرفشویی بوی نامطبوعی می‌دهد، مقداری جوش‌ شیرین را با آب ترکیب کنید و در چاه سینک بریزید.

تمیزکردن دیوارهای منزل جدید

این امر بستگی به وسواس شما و به میزان تمیزبودن مالک قبلی خانه بستگی دارد. خانه‌های زیادی را سراغ داریم که مالکین آن‌ها به‌بهترین‌نحو دیوارهای منزل را تمیز نگه داشته‌اند. گاهی نیز افراد شلخته‌‌ای پیدا می‌شوند که حتی به دیوارهای خانه هم رحم نمی‌کنند و منزلی آلوده و کثیف را تحویل مالک جدید می‌دهند.

اگر خانه را از مالکی خریده‌اید که فرزندان کوچک دارد، بدون‌شک باید رد انگشت این بچه‌ها را که روی در و دیوار باقی‌مانده است پاک کنید. تمیز کردن کلیدها و پریزها نیز یکی دیگر از مواردی‌ست که حتماً باید با دقت و احتیاط انجام دهید.

برای پاک‌کردن لکه‌هایی که به‌راحتی پاک نمی‌شوند پیشنهاد می‌کنیم مقداری نرم‌کننده لباس روی اسکاچ بریزید و قسمت‌های کثیف را حسابی بشویید تا پاک شود. این روش برای تمیز کردن دیوارهایی که کاغذ دیواری دارند نیز گزینه بسیار خوبی‌ست و به کاغذ‌ دیواری‌ها صدمه‌ای نمی‌زند.

تمیزکردن حمام و سرویس‌بهداشتی

حتی اگر مالک قبلی منزل فرد بسیار تمیز و پاکیزه‌ای بوده است، باز هم برای رعایت بیشتر بهداشت باید حمام و سرویس‌ بهداشتی را حتماً بشویید. در شستن حمام وسواس زیادی به‌خرج دهید و در کنار شستن در و دیوار از تمیز کردن کف حمام غافل نشوید.

برای شست‌وشوی سرویس بهداشتی و حمام پیشنهاد می‌کنیم از سفید‌کننده‌هایی که مخصوص این کار در بازار وجود دارد کمک بگیرید. این سفید‌کننده‌ها ترکیبات شیمیایی دارند و مکان را حسابی ضدعفونی می‌کنند، اما بوی آن‌ها ممکن است ریه‌های شما را اذیت کند. درنتیجه استفاده از ماسک حین شست‌وشو توصیه می‌شود. برای اثربخشی بیشتر ابتدا مقداری از این ترکیبات را داخل سرویس‌ بهداشتی بریزید و چند دقیقه‌ صبر کنید تا مواد به داخل آلودگی‌ها نفوذ پیدا کنند و درنهایت با آب زیاد آن را بشویید.

تمیزکردن کف خانه

اگر کف منزلی که خریداری کرده‌اید موکت است پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از دستگاه‌های تمیزکننده بخار، موکت‌ها را تمیز کنید تا آلودگی‌های احتمالی و میکروب‌ها از بین بروند. شست‌وشوی خانه‌هایی که کف آن‌ها سرامیک است کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما باز هم توصیه می‌‌کنیم که درزهای سرامیک‌ها را حتماً با دقت بسیار بشویید.

وقتی صحبت از تمیز کردن منزل به میان می‌آید مواد شوینده حرف اول را می‌زنند، درنتیجه ترکیباتی را خریداری کنید که قبلاً امتحان خود را پس داده‌اند. از طرف دیگر ازآنجایی‌‎که بیشتر این ترکیبات دارای مواد شیمیایی قوی هستند بهتر است حین شست‌وشو حتماً با ماسک بینی و دهان خود را بپوشانید.

در تمامی فرآیند شست‌وشو باید دستکش به دست داشته باشید تا در کنار محافظت پوست دست در برابر مواد شوینده، از دست‌های خود در برابر بریدگی و جراحت‌های ناشی از برخورد دست با لبه‌های تیز کابینت و سایر قسمت‌ها نیز محافظت کنید.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم تجربه خوبی در زمینه شست‌وشوی منزل دارید در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان تجربه‌های مفید خود قرار دهید.

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه